V tomto příspěvku popisuje čtenářka Simič, kterak má vymyšlené hospodaření s domácími penězi a jak jí to krásně funguje. Téma dne zní: Vedete si domácí účetnictví?

Rozumíte penězům dobře? Potom si nejspíš zanotujete se čtenářkou Simič...


Krásný den. Říká se, že peníze nejsou všechno. Ale upřímně, bez nich to prostě nejde. A jelikož nežijeme před mnoha tisíciletími, kdy čile panoval výměnný obchod, musíme se často hodně a hodně učit, jak s penězi zacházet a hlavně vycházet. Myslím, že není umění žít se stovkami tisíc na kontě. Umění je vyžít celý měsíc s pár tisíci v peněžence. U nás doma jsem paní účetní já. A myslím, že domácí účetnictví vedu docela statečně a úspěšně. Je to jednoduché počítání. Ze všech našich příjmů si odečtu částky, které se probydlí, umoří část hypotéky, projí, projede a protelefonuje, zaplatí se pojistky, doplní se zásoby nejrůznějších věcí do domácnosti a pár stovek se uloží do krabičky, na které je nápis „PRO STRÝČKA PŘÍHODU“. Ta se otvírá a vybírá pouze v nějakých nutných a nepředvídatelných případech, jako je třeba koupě nové pračky nebo momentálně zimních gum. No a když všechno hezky odečtu, přesně vím, kolik mi zbyde a kolik si můžeme dovolit utratit. Jednoduché počty. Primitivní matematika. Odpovědný přístup. Funguje nám to tímto způsobem již několik let a bez sebemenších problémů.
Je to hlavně o zodpovědnosti lidí. I děti by se měly dle mého názoru učit hospodařit s penězi. Měly by si uvědomit, že nerostou na stromech, že si je musí vydělat a zvážit, za co je utratí. Nepochopím typy lidí, kteří si po výplatě žijí jako baroni a týden před výplatou jako žebráci. Asi neumí počítat, nebo jim to je zkrátka úpně jedno. Ale jak kdo zachází se svými financemi, je jen jeho věc. Já si povedu to své účetnictví v klidu dál. A zruším ho, až vyhraju ty miliony ve sportce!

Hezký den,
Vaše Simič

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 2. listopadu 2011: Vedete si účetnictví?

  • Jak funguje vaše domácí účetnictví?

svickaOtázka k dnešnímu tématu zdá se jednoduchá, ale myslím, že odpovědí existuje spousta. Každý člověk má k financím jiný vztah a jinak je řeší. Někdo je dokonce vlastně ani moc řešit neumí a bude za jakoukoli radu vděčný. Zajímá mě tedy, jestli a jakým způsobem je řešíte vy, milé čtenářky? Své příspěvky k tomuto tématu zasílejte do 2. 11. 2011 a 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže) a nezapomeňte, že chcete-li mít větší šanci na uveřejnění a na získání dárku, je potřeba, aby váš příspěvek byl dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Dárkem si tentokrát projasníte a provoníte bydlení, mám tu pro vás voňavou svíčku AIRWICK s podmanivými barevnými efekty v krásném balení se zápalkami.

Reklama