Jmenuje se Jitka takže vždy na Mikuláše dostala malý dárek k svátku a pak ještě od Mikuláše balíček sladkostí. Ale Mikuláše nemá ráda jen proto. Je pro ni tajemný svátkem, který má své kouzlo v nadělování

Dobré Mikulášské ráno. Když jsem byla malá holka hodně jsem zlobila. Více mě zajímaly hry pro kluky hraní kopané, rozmontování věci a pak to nějak nešlo vrátit nebo na návštěvě u babičky jsem chtěla zrovna na nově vymalovanou chodbu namalovat obrázek.

Nosila jsem pravidelně domů kameny či šneky na závody. Těch vylomenin bylo více, ale to by bylo na dlouho. V den Mikuláše jsem poslouchala rodiče a žádné neplechy jsem nedělala. Jmenuji se Jitka takže vždy na Mikuláše jsem dostala malý dárek k svátku a pak ještě od Mikuláše balíček sladkostí.Dárek byl fajn jenže co s čerty kteří k nám chodí hrozně jsem se bála , vždy jsem zalezla pod stůl nebo pod křeslo a doufala jsem, že mě tam nenajde. No našel, pokaždé jsem slibovala, že budu hodná, ale ouha druhý den jsem zas zlobila.

Dnes jsem sama matkou a teď vím, co vše musela moje máma  vydržet. Když moje dcera zlobila, tak jsem jí dala na okno do misky uhlí a pak za druhé okno sladkosti. Po příchodu k oknu  uviděla, že tam má uhlí, tak smutně pronesla, že se Mikuláš spletl. Ještě chvilku jsem jí u toho nechala a pak jsem jí poslala se podívat na další okno, zda tam přece něco nenechal. Radost byla veliká, dlouho si pak dávala pozor, aby byla hodná. Na mikulášském svátku není tak podstatné, co vlastně darujeme.  

Svátek svatého Mikuláše je překrásný hlavně proto, že je tak tajemný. Člověk nic netuší, jen tak si žije jako vždycky a najednou, z ničeho nic, za oknem, pod polštářem, na psacím stole, nebo prostě někde objeví nadílka. Myslela jsem si, že tento svátek je hlavně pro malé děti. Jejich radostné výskání, když objeví pamlsky a drobné dárky, jejich bázní rozevřené oči, když se dotýkají tajemna, to musí okouzlovat každého rodiče.

Pak jsem si řekla a co rodiče po celý život dávali mně a bratru. Každý člověk potřebuje vědět, že na něj někdo myslí. Starého i mladého, chudého i bohatého, zdravého i nemocného potěší dárek . Mikulášem obdarovávám také rodiče .Většinou je to drobnost která je potěší a mě zahřeje u srdíčka, že jsem jim udělala radost .Všem přeji aby Mikuláš za oknem nechal nějakou tu drobnost co potěší .

hubajda

Milá hubajdo, přeji Vám ke svátku Jitek všechno neljepší a nějakou malou pozornost i od Mikuláše

Text nebyl redakčně upraven

Napište nám také nějakou mikulášskou příhodu, milé ženy-in. Jak budete slavit Mikuláše?

Těšíte se? Vzpomínáte na Mikuláše ze svého dětství?

Co vaše děti? Umí nějakou básničku? Bojí se čerta, nebo mají pro strach uděláno? Co jim nadělíte do punčochy? Sladkosti?

Už jste si někdy troufla nadělit pověstné uhlí? Jaká byla reakce?

redakce@zna-in.cz

 

Reklama