Na svou první učitelku zavzpomínala i čtenářka s nickem Romča. I když do první třídy chodila za „totáče“, mohly ji děti říkat „paní učitelko“. To z ní skoro neuvěřitelně. A ještě jednu zvláštnost tahle učitelka měla. To neuhádnete.

Na první školní den si moc dobře nepamatuju, ale co, nebo kdo mi navždy zůstane v paměti je moje první učitelka. Ta pro prvňáčka hodně znamená a může v mnohém ovlivnit vztah ke škole i učení. Ta naše se jmenovala paní učitelka Šindelářová. Vypadala jako dvojnice herečky Růženy Naskové. Byla kulaťoučká, měla vlnité prošedivělé vlasy s drdůlkem a obrovské rubínové náušnice.

Ty náušnice mi obzvlášť utkvěly v paměti. Ale z úplně jiného důvodu, než si myslíte. To když si nás děti shromáždila kolem sebe jako kvočna kuřata a něco nám vyprávěla, mohli jsme přes dírky v jejích lalůčcích pozorovat třídu jako klíčovou dírkou. Tak byly náušnice těžké a lalůčky už povolené.

To byla taková malá roztomilá nedokonalost na jinak úžasné ženě, která nám mrňatům tolik dala. Laskavost, vlídné slovo, klid a příjemný konejšivý hlas, když se nám nedařilo.

 A co bylo ještě na této učitelce výjimečné, obdivuhodné a na dobu, které tenkrát panovala, vlastně i statečné? Už tenkrát se oslovovali učitelé „titulem“ soudruh/žka, ale my jsme jí mohli říkat paní učitelko.

Byla ze staré školy, a na „soudružkování“ si zřejmě nepotrpěla. Ale nikdo ji za to netrestal ani persekvoval. Byla to malá venkovská škola. A možná ti kantoři, co tam učili, byli zároveň i jejími žáky.

Zdraví Romča

To je moc milá vzpomínka, milá Romčo. Myslím, že ty „staré“ a trpělivé učitelky jsou pro prvňáčky nejlepší. Já měla učitele a ten nás řezal pravítkem. Tedy mě ne, já jsme byla hodná, ale dal mi dvojku ze zpěvu a zkazil mi vyscvědčení v druhé třídě.

A co vy, milé ženy-in? Napíšete nám také něco o škole? O té své, nebo o škole vašich dětí? Jak jste prožívala dnešní první školní den? Jste ráda, že už skončily prázdniny a nastala škola? Jak dlouho trvá vašim dětem, než se trochu dají do latě?

Napište nám na dnešní aktuální téma na redakce@zena-in.cz

Reklama