Skutečnou vzácnost má v kuchyni čtenářka Pateta. Vidlička, kterou vlastnila nejprve její tchyně, je pravděpodobně někdy z osmdesátých let 19. století...

Vlastníte něco skutečně starého? Čtenářka Pateta má doma vzácnou vidličku! Více už v jejím příspěvku k dnešnímu tématu...


Už jsem si myslela, že k dnešnímu tématu budu mimo, ale zapomněla jsem na věc, která je možná nejstarším náčiním v dnešních novinkách. Po tchýni jsem našla železnou vidličku ostrou jako jehla, kterou tchýně dostala od své paňmámy (nar. 1888 ) a ta ji měla po své matce. Pečlivě ji vždy vycídím. Používám ji výhradně jen při vaření např. na šetrné obracení řízků či masa, rozmačkávání vařené zeleniny do polévky, při loupání vařených brambor. Po mytí nádobí ji ani neukládám,je s ní šikovná práce.Nové vidličky nejsou tak ostré a většinou se s nimi zelenina hned rozpadne.

Starodávné hmoždíře mám 2, jsou na ozdobu i na koření. Kam se hrabou moderní mlýnečky! Mám v nich schované hadříky proti usazování prachu, takže jsou v pohotovostním režimu.

Po babičce(ze zač. minulého století) mám porcelánový kávomlýnek na zeď, který sice nepoužívám, ale slouží mi jako vzpomínka na milovanou babičku. Ze všech vnoučat jsem ho dostala já.

Když je čas krouhání zelí na naložení, vytáhneme z půdy starý krouhák a zelí napěchujeme do kameňáků, co pamatují několik generací. Zelí je zpracované natotata.

Když jsem v dobrém rozmaru, dám občas péci buchty do litinového smaltovaného pekáče,kde jsou každá buchta zvlášť a tedy všechny „krajové“. Pekáč je velmi těžký,takže jen výjimečně.

Mám sice nový mixer,ale když se mi porouchal, vytáhla jsem starý funkční PRAGOMIX,který mixoval polívčičky mrňouskům už od r.1958. Jen to sklo kdyby nebylo tak těžké nebo moje ruce s artritidou!
Pateta

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dne 5. října 2011: Kuchyně - stará je dobrá

Zasílání příspěvků k tomuto tématu již skončilo. Krátce po 16.00 hodině se dozvíte, kterou čtenářku jsem dnes odměnil slíbeným dárkem: knížkou Přirozeně štíhlí od Bethenny Frankelové a Eve Adamsonové (vydalo nakladatelství iKAR) a stylingovým sprejem Lybar 3v1 make new look.

kniha tužidlo

Reklama