Čtenářka s nickem Pajda nejenže silně přemýšlí, jestli na té víře přece jen něco není, ale také nám poslala silný příběh. Její příspěvek určitě stojí za přečtení až do konce.

Mám nemocného syna. V dětství se u něj projevovaly záchvaty, ve kterých nevnímal, ztrácel orientaci, kopal kolem sebe. V osmi letech stanovili lékaři diagnózu „fobická porucha jako následek dlouhodobé šikany“, a od té doby se s námi vleče neuvěřitelná smůla. Sice každý lékař, se kterým jsme přišli do styku, nám potvrdil, že diagnóza neodpovídá skutečnému stavu, že existují základní a značné rozpory v popisu záchvatů, ke kterým navíc docházelo jen za určitých okolností a v určitém prostředí, ale nikdo s tím nechtěl mít nic moc společného. Ve skutečnosti se celá věc odehrávala asi takto:

Ředitel školy:“Váš syn napadl učitelku.“
Já:“Podle spolužáků se s ním učitelka zavřela sama v kabinetě, pak bylo slyšet, jak na syna křičí a pak on vyletěl a práskl dveřmi. Jestli tam bylo napadení, pak verbální z její strany.“
Ředitel školy:“ Ale ona tvrdí, že nic neudělala a já jí věřím.“
Já:“Raději věřím těm dvaceti dětem, co stály před kabinetem na chodbě. Můžete se jich zeptat.“
Ředitel:“Váš syn má v papírech, že napadá okolí a ona je zkušená učitelka, co jezdí na tábory a nikdy neměla problém.“
Já:“Už nejezdí, vyrazili ji poté, co tam napadla malé dítě.“
Ředitel:“Tak já to teda řešit nebudu. A uvažujte, kam kluka převést!“

Podobných rozhovorů mám za sebou několik desítek. Diagnózy se měnily od prosté fobie, deprese, přes roztroušenou sklerózu až po těžkou srdeční vadu, ale žádná neseděla tak, aby ji bylo možno považovat za definitivní. Celá záležitost vyvrcholila tím, že se syna pokusili obvinit, že trpí poruchou chování, nemoc si vymýšlí a že je neléčitelný agresivní psychopat. Naštěstí pro nás syn změnil psychiatričku.

Ta nová byla hodně zvláštní a jako první synovi nabídla, aby zašel za knězem. Sice jsme nad tím vrtěli hlavou, ale lékařka byla nekompromisní a tak jsme nakonec zavolali doporučenému knězi, který nás odkázal na našeho místního faráře. Pan farář kupodivu nás, totální bezvěrce, vyslechl a nabídl nám mše svaté. A protože to byl velmi rozumný člověk, nabídl nám také, abychom nechodili do kostela v naší vesnici, ale do jiného, kde byly mše později a kde nás nikdo neznal. V té době syn změnil školu, změnil i obvoďáka a začaly se dít věci. Syn, který na původní škole propadal ze dvou předmětů a nebyl schopen chodit do běžné výuky se najednou do školy těšil. Na konci roku měl vyznamenání a maturitu měl na samé jedničky - což, mimochodem, svědčí i „kvalitách“ původního gymnázia a zejména profesorského sboru.

A světe div, se najednou se vyloupla i diagnóza. Nová lékařka se nespokojila s tím, že si přečte dokumentaci a podle ní povede léčbu. Ona si nejprve stanovila diagnózu a teprve pak se sháněla po papírech. Vyšlo najevo, že syn trpí celkem běžnou poruchou metabolismu, ale protože se nikdy neléčila, tak ji má v manifestační podobě, kterou mají jen asi čtyři lidé v republice. Projevy: náhlé záchvaty, projevující se ztrátou orientace, částečným ochrnutím obličejových svalů, silnými křečemi v celém těle a bez první pomoci následuje ztráta hybnosti končetin, která odezní po několika minutách - nebo také hodinách. Průvodním jevem je prudká změna pulzu, takže může dojít k srdeční zástavě a také halucinace...

Psychatrička se nakonec přiznala, že to s farářem byl jen pokus, aby měla jistotu, že syn opravdu chce být léčen a že bude aktivně spolupracovat, ale vzhledem k tomu, že všechny události, které vedly ke stanovení definitivní diagnózy se odvíjejí od okamžiku, kdy jsme oslovili pana faráře, tak silně přemýšlím, jestli na té víře přece jen něco není...

Pajda

pozn.red. Text nebyl redakčně upraven

_____________

Děkuji, že jste se snámi podělila o tento nevšední příspěvek. Je až neuvěřitelné, jak se někteří učitelé, potažmo ředitelé, mohou chovat ke svým žákům. Ovšem zvláštní je i ten závěr příběhu.

Hodně štěstí v životě a víru, že vše se v dobré obrátí ... Vám i vašemu synovi

Saša

Téma dnešního dne 12. září 2011: Prosím, pomoz mi!

Když je vám úzko, když řešíte nenadálou životní situaci, se kterou si nevíte rady, stane se vám, že se „v duchu“ obracíte o pomoc? A ke komu?

Pane Bože, pomoz mi, nebo pane Bože, co mám dělat? Věty, které vyřkneme, ať už jsme věřící, nebo nejsme. Naše babičky by řekly, bereme jména božího nadarmo, ale my si to ani neuvědomujeme, vychází to z nás tak nějak samo, podvědomě.

Nebudu tentokrát formulovat žádné otázky, nebudu je seřazovat do bodů. Zda jste věřící, či nikoliv, zda se v těžkých chvílích upínáte k někomu, či k něčemu, zda to vůbec děláte, a nebo by vás to ani nenapadlo, to vše se dá shrnout do jedné otázky.

Doufám ale, že vaše příspěvky budou delší než tato jedna věta.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

A nebojte se otevřenosti a upřímnosti, nejste v tom samy. Každá někdy potřebuje kromě doktorů a psychologů věřit i něčemu, co je nad námi, ať už to nazveme nadějí, nebo zázrakem.

  • Pro život v pohodě – jednu z vás odměním dárkovým balíčkem – Pro život v pohodě. Uvnitř se skrývá nejen káva a hrníček, ale ode mě navíc také jedno malé „překvapení“. :)

darekja

Reklama