Neslyšící to mají nejtěžší, soudí čtenářka Olga Marie a proto by se sama sluchu nikdy nevzdala. Neuvědomujeme si ho tolik jako zrak, ale bez něj jsme docela ztracení...

Na to, jak vážná věc je ztráta sluchu, upozorňuje ve svém dnešním příspěvku k tématu čtenářka Olga Marie.


Dobrý den,
přečetla jsem si preference smyslů členů redakce a dosavadní příspěvky. Vede zrak. Ano, jsme zvyklí ho používat sotva otevřeme ráno byť jen jedno oko. Ale zamysleme se nad tím, jak v průběhu času získáváme další informace. Naučíme se nejprve mluvit, později i číst a máme možnost se podle svých schopností naučit i cizí jazyk. Zkuste se zamyslet nad absencí sluchu. Už jste se jistě s někým takovým setkali a víte, kolikrát jste museli opakovat nějakou třeba i pitomost. To není nejhorší. Nevidomý se naučí číst speciální písmo a získává tak další informace, naučí se pohybovat ve tmě a rozeznávat zvuky, naučí se používat hmat atd. snadněji, protože pokyny výuky slyší a lze mu lecos vysvětlit a i PC jsou dnes technologicky uzpůsobeny k převodu do zvukové podoby. Zkuste si představit neslyšící dítě. Víte, jak je obtížné naučit ho mluvit, bez jeho zkušenosti vnímání zvuku té které hlásky. Naučit ho tyto hlásky číst? Naučit ho odezírat ze rtů opět bez představy zvuku? Neslyšící po celý život mají omezenou schopnost získávat informace. Uvědomte si, co vše jste se v životě mohli snadno naučit díky tomu, že slyšíte. Nevidomého okolí pozná, zpravidla podle bílé hole i očí, zpravidla skrytými za černými brýlemi. Na neslyšícím jeho odlišnost nevidíte. Nevidomému můžete ledacos vysvětlit právě hlasem, ale pokud neumíte mluvit s neslyšícím, nepomůžete mu. Člověk, který je nevidoucí od svého narození se tedy snáz naučí v životě orientovat než neslyšící. Při preferecích lidských smyslů vycházíme z našich v životě nabytých zkušeností a málokdo si uvědomí, o co by vše v životě přišel, kdyby od dětství neslyšel.

Olga Marie

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.


sou

Téma dne 24. 8. 2012: 5 smyslů

  • Jaký smysl je pro vás nejdůležitější a proč?
  • Kterého smyslu byste se nedokázala vzdát?
  • A bez kterého byste se naopak obešla bez problémů?

Napište mi do redakční e-mailové schránky (viz níže) svou úvahu na toto smyslné, ehm, smyslové téma. Váš příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, lépe delší. Budete tak mít větší šanci na uveřejnění a tím i případné získání dárku. Pro jedu z přispěvatelek, jejíž úvahu zveřejním, tu mám totiž připravený balíček s kosmetikou Schwarzkopf, ve kterém najdete Q10 obohacující pečující masku na vlasy a tvarující stylingový krémový gel.

Uzávěrka zasílání příspěvků je 24. 8. 2012 v 15.00 hodin.

gelmaska

Reklama