Rodina

Čtenářka mio: Mít tetu a být tetou je základem pro šťastný rodinný život

Krásně zavzpomínala na své pratety čtenářka s nickem mio. Jedna z nich bydlela dokonce ve Vídni a měla nádherné, vznešené jméno - jaké se dočtete v následujícím příspěvku. Stejně tak i to, že sama mio se stala tetou už ve svých osmi letech.

Zdravím všechny..

Mít tetu a být tetou je základem pro šťastný rodinný život. Já osobně velice ráda vzpomínám na prázdniny trávené u svých tet - tedy vlastně spíš pratet. První je teta vznešeného jména - Klemensie. Zřejmě proto, že teta bydlela ( a stále i ve svých nynějších 90letech) žije v krásném bytě ve Vídni, cestování tam v dobách dávno minulých mělo nádech exotična (asi jako bych teď poslala své ratolesti na letní prázdniny k nějaké tetince třeba na Hawai) a vzhledem k početné rakouské famílii nebyla o společnost a všerůzné akce a výlety v rámci i mimo rámec tohoto habsburského města nouze. Teta je navíc povahy dobrosrdečné, žena vládnoucí vařečkou, smíchem a pohodou.

Druhá (pra) teta Berta i se strýcem bydlela v Olomouci a z tohoto prázdninového období si ponejvíce pamatuju jejich pudlici Šerinku a časopis „Naše rodina“ (kterýžto moji příbuzní několikaletě odebírali, takže v mém prázdninovém pokojíčku ho byly haldy), konkrétně stranu 18 a příběhy pro děti a mládež :-)

Sama jsem se stala tetou ve svých čerstvých 8 letech a byla jsem na to náležitě pyšná. Co já se jen naprosila, aby mi malý synoveček říkal „tetičko“ - ale on (vzhledem k malému věkovému rozdílu) toto zásadně odmítal a poprvé mě tak oslovil na ulici asi před 5 lety, za což jsem ho třískla svou kabelkou, protože věkový rozdíl se mi najednou zdál příliš nepatrný na to, aby mě, takřka ženu v rozpuku, takhle oslovoval vysokoškolský habán. Jen ať si hezky všichni myslí, že jsem třeba jeho spolužačka :-)

Tento můj synoveček byl taky důvodem k tomu, že své prvotní profesní rozhodnutí, stát se učitelkou v mateřské škole, jsem si rozmyslela jednou a provždy. Je tedy pravdou, že on na „hlídací chvilky“ taky nevzpomíná rád - mou taktikou, kterak si získat tetovskou autoritu v tak útlém věku bylo například nasazování si upírských zubů a pomatlání úst kečupem, k tomu jsem mu pustila Batmana na ORF1, donutila ho se dívat i na scény, kterých se bál a měla takto zaděláno na pořádný průšvih. Tímto se mu omlouvám i veřejně, i když nepředpokládám, že by sem kdy nakoukl :-)

Poslední léta jsem tetou dospělou a nestrašící. Krom vysokoškoláka si můj bratr pořídil po 20 letech ještě dalšího synátora a tamtamy duní, že plození z jeho strany není stále ukončeno.

Manželova strana je, co se týče dětí jeho sourozenců zase pro změnu holčičí celkem ve 3 kusech, z nichž 2 dlouhovlasé takřkaandílky mám tu čest hlídávat již několikátou letní sezónu. Sečteno s mými dětmi tvoříme tedy výletní skupinku o jednom dospělém a 4 dětech a na ulici či koupališti mě ostatní cizí lidé nezřídka častují útrpnými pohledy a větmi typu „ Tak jste ráda, že napočtvrté vám vyšel ten chlapeček, že???“ :-)

S neteřemi si rozumím parádně nejen já, ale i moje děti, vídáme se často, jak to jen jde, moc se na sebe vždy těšíme (snad nám to vydrží déle než do jejich puberty) a letos pošupajdí ke svým sestřenicím a tetě i naše děti..synek dozrál do 3 let, tak už o ně oba švagrová žadoní :-)

Vaše mio.

pozn. text nebyl redakčně upraven

__________

Opět moc hezký příspěvek k dnešnímu tématu, včetně úvodní věty. Děkuji mio - a ty prázdniny u tety ve Vídni Vám opravdu závidím...

Saša

Téma dne 23. května - tety a strejdové, jezdí vaše děti k tetě na prázdniny?

Tety a strejdové zaujímají v rodinné hierarchii významné místo, třeba jako babičky a dědečkové. „Jedu k tetě (strejdovi) na prázdniny,“ je pro naše děti natolik samozřejmé, jako kdyby řekly: „Jdu do školy“. Pokud tedy sourozenecké vazby s jejich rodiči fungují.

 • Také jste jako malé jezdívaly „k tetě“ na prázdniny? A posíláte dnes i vy své děti k tetě na prázdniny? A nebo třeba jen na víkendy, na hlídání?
 • Jaký mají vaše děti vztah ke svým tetám a strejdům, tedy k sourozencům vašim či vašeho manžela?
 • A jaký máte vztah ke svým neteřinkám a synovcům vy sami?
 • Navštěvujete se?
 • Svěří se vám třeba neteř s tím, co by nesvěřila ani své mamince?
 • Vychází váš synovec se svým strejdou lépe než s vlastním tátou?

Otázek na toto téma se dá položit desítky, různě je naformulovat. Tak jako jsou různě naformulovatelné i rodinné vztahy mezi sourozenci a dětmi jejich dětí.

Těším se na příspěvky k tomuto rodinnému tématu, pište na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejhezčí odměníme opalovacím olejem Garnier - může se hodit, až vaše děti pojedou „k tetě na prázdniny“, a také vlasovým balzámem Gliss Kur - ten se může hodit pro tetu i pro vás. :)

darek

 

 

   
23.05.2011 - Rodina - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] mio [*]

  mandzarik — #11 se třeba báli, že hledáte náhradní tatínkySml52

  superkarma: 0 23.05.2011, 14:40:44
 2. avatar
  [11] mandzarik [*]

  mio — #10 To je ošklivá podpásovka Sml22 Mně se líbilo, jak rychle se vyprázdnila hospoda s přenosem fotbalového utkání, když jsme tam s dětmi přišly ... Sml24

  1. na komentář reaguje mio — #12
  superkarma: 0 23.05.2011, 14:36:15
 3. avatar
  [10] mio [*]

  mandzarik — #9 Moje švagrová, když byla na mateřské, tak spolu s jejími 2 dcerami, od příbuzných a kamarádek vyfasovala na týden prázdnin i další děti. Podotýkám, že dobrovolně. Nejvíc jich měla celkem 13Sml54. Když podnikali výpravy po dědině, všechno kolem ustalo, si spoluobčané mysleli, že snad jde kolem červencový "prvomájový" průvodSml30

  Od puberťáka bych to oslovení "tetičko" ještě vzala, ale od 20 letýho je to jak rána z nebeSml30

  1. na komentář reaguje mandzarik — #11
  superkarma: 0 23.05.2011, 14:29:46
 4. avatar
  [9] mandzarik [*]

  Sml16 Když jdeme po Hořicích s kamarádkou, která má dětí sedm a já dvě, připadám si jak školní družina. I její pubertální synové mi uctivě říkají "tetičko" a uvolňují mi místo u počítače Sml54

  1. na komentář reaguje mio — #10
  superkarma: 0 23.05.2011, 14:25:52
 5. avatar
  [8] mio [*]

  selinka — #7 no cihly tam tak úplně často netahám, ale jiné životně důležité kraviny, vážící dohromady pár kilogramů zcela určitěSml54

  superkarma: 0 23.05.2011, 14:15:59
 6. avatar
  [7] selinka [*]

  mio — #6 však jsem taky chtěla dopsat - že v kabelce byla bez tak cihla nebo něco stejně účelného Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #8
  superkarma: 0 23.05.2011, 14:13:25
 7. avatar
  [6] mio [*]

    selinka — #3 já nosím převážně velké a těžké kabelky - tam stačí ta rána jen jednaSml52

  gaba23 — #4Sml54

  1. na komentář reaguje selinka — #7
  superkarma: 0 23.05.2011, 14:09:30
 8. avatar
  [5] mio [*]

  heligona — #1 ten a zmatený? cha - to byla čistočistá škodolibost nebo odplata za toho BatmanaSml54. Myslím ale, že už se to doživotně ustálí na pouhém jméněSml16 a to jméno se mu určitě stejně líbí víc, neboť se jmenuje stejně jako já (já tam mám pouze to "a" na konci)

  vodfon — #2 jo.bývalo to moc fajn, ale s tetou by bylo dobře i v Horních KotěhůlkáchSml16

  superkarma: 0 23.05.2011, 14:08:18
 9. avatar
  [4] gaba23 [*]

  To bych ho třískla taky a musel by mi říkat ségro Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #6
  superkarma: 0 23.05.2011, 14:01:55
 10. avatar
  [3] selinka [*]

  To jsi synovečka třískla jen jednou? Já bych čekala větu "otřískala jsem o něj kabelku" Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #6
  superkarma: 0 23.05.2011, 14:01:22
 11. avatar
  [2] vodfon, kolie [*]

  Taky ti tu Vídeň závidímSml59

  1. na komentář reaguje mio — #5
  superkarma: 0 23.05.2011, 13:42:42
 12. avatar
  [1] heligona [*]

  První moc mladá, pak moc stará. Víš jak z toho musí být chudák synoveček zmatený? Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje mio — #5
  superkarma: 0 23.05.2011, 13:38:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme