Magie

Čtenářka minerálka: Věřím, že za vším je člověk

Silný příběh své nemocné kamarádky a také vlastní nádherné zamyšlení nad vírou popsala v dalším příspěvku čtenářka s nickem minerálka.

Co je vlastně víra?
Mám kamarádku, moc fajn, milou holku. Když jí bylo 28 let, zemřela její maminka na rakovinu, dva měsíce na to se kamarádka vdávala. Za rok přišla na svět krásná holčička a kamarádka si našla v prsu bulku. Přišla operace, chemoterapie, ozařování. Kamarádce se zhroutil svět, hledala samu sebe... a objevila víru. Nejprve v „cosi“. To „cosi“ zastupoval nejmenovaný lidový léčitel. „Neberte léky, ozařování je zbytečné, vyléčím Vás sám silou myšlenky“. Uvěřila. Dojížděla k léčiteli, pila bylinné čaje, věřila. Do půl roku udeřila rakovina znovu. Tehdy už naštěstí vyslyšela svého muže a rodinu a vrátila se ke klasické medicíně. Nová operace, znovu chemoterapie, ozařování, konec naděje na další vlastní dítě. Někde v té době uvěřila podruhé - v Boha. Začala chodit do kostela, manžela i dceru přivedla ke skupině stejně věřících lidí, jezdí společně na výlety, tráví spolu volný čas. A víra Tvá tě uzdraví... Uzdravila i ji - přesně na 10 let. Je to rok zpátky, co si kamarádka našla znovu bulku. Tentokrát je nemoc zákeřnější, ale kamarádka bojuje a paradoxně je mnohem klidnější a vyrovnanější, než když nemoc udeřila v lehčí formě poprvé. Teď má kamarádka svou víru v Boha, který ji neopustí, víru, že vše má nějaký smysl. Přátelé ze skupiny se s ní modlí, navševují ji, pomáhají... a kamarádka je mnohem silnější než byla kdy před tím. Snad tuhle bitvu vyhraje. Nevěřím, nejsem věřící, já v to doufám.

Než podruhé onemocněla, pracovala během těch 10ti let jako ošetřovatelka v hospicu. Říkala, že víra v Boha jí dává sílu, že ji Bůh povzbuzuje, aby pomáhala druhým. Chápala to jako své poslání a starala se o klienty s láskou. Teď už nemůže svou práci vykonávat. Nemoc jí vzala lymfatické žlázy v podpaží a jakákoliv větší námaha znamená, že jí ruka oteče do šílených rozměrů. Vzpomíná na hospic s láskou, jestli se to tak dá říct, po novém propuknutí nemoci je v invalidním důchodu. Kéž ji znovu její víra uzdraví!!!

________________

Nejsem věřící, do kostela chodím nejvýš o Vánocích podívat se na jesličky a nasát vůni kadidla. Věřím v sílu člověka, v přírodu. Nevěřím, že někde nad námi je Bůh, který řídí naše kroky, Bůh, který má pro všechny své ovečky lásku. Bůh je láska. Proč nevěřím? Protože lásku spojuji s dobrými věcmi a pocity. Je snadné říct, že věci se dějí tak či tak, protože je to vůle Boží. Pokud je Bůh láska, pak by na světě netrpěli věřící zákeřnými nemocemi. Nebral by matkám jejich děti, lidé by v jeho jménu nevedli války. Ano, i já se ptala Boha, když jsem přišla o své nenarozené dítě, „PROČ?“

Ptala jsem se jeho, protože to bylo tak snadné...snadnější, než se zeptat sama sebe. „Bože, co jsem udělala, za co jsi mě tak potrestal, že jsi tomu malému tvorečkovi nedovolil se narodit?“ Bůh netrestá, Bůh miluje. Miluje Bůh rodiny hokejistů, kteří zahynuli při pádu letadla? Miluje Bůh i ženu, která zabila své čtyři děti? Miloval ty děti, když je jejich matka zabíjela? Ne, nevěřím v Boha. Věřím, že za vším je člověk. A pokud existuje „něco“, pak je mnohem výš než Bůh, tak vysoko, že je pro něj naše planeta snad předmět k zamyšlení, možná ten „někdo“ udržuje v rovnováze vesmír, ale trápení takových trpaslíčků jako jsme my lidé, pro něj nic neznamená. Dost možná, že ten někdo ani neví, že vůbec existujeme. Své životy řídíme sami. A když se něco nepovede, hledejme odpovědi sami v sobě. Pokud Bůh je, je v nás, jsme to my. My vládneme nad svými životy.

Nesoudím, chápu, že víra dokáže pomáhat. Ale když se podívám do minulosti - a nemusím ani do minulosti, stačí večer zapnout zprávy - vidím války ve jménu víry, kdy se prostá touha po moci a majetku schovává za stejného Boha, k jakému se lidé modlí o pomoc. V takového Boha věřit nedokážu. Za vším je člověk.

minerálka

pozn.red. Text nebyl redakčně upraven

___________

Děkuji za tento krásný příspěvek, který donutí k zamyšlení snad všechny, které ho budou číst.

Nebudu ho více komentovat... není třeba slov

Děkuji, Saša

Téma dnešního dne 12. září 2011: Prosím, pomoz mi!

Když je vám úzko, když řešíte nenadálou životní situaci, se kterou si nevíte rady, stane se vám, že se „v duchu“ obracíte o pomoc? A ke komu?

Pane Bože, pomoz mi, nebo pane Bože, co mám dělat? Věty, které vyřkneme, ať už jsme věřící, nebo nejsme. Naše babičky by řekly, bereme jména božího nadarmo, ale my si to ani neuvědomujeme, vychází to z nás tak nějak samo, podvědomě.

Nebudu tentokrát formulovat žádné otázky, nebudu je seřazovat do bodů. Zda jste věřící, či nikoliv, zda se v těžkých chvílích upínáte k někomu, či k něčemu, zda to vůbec děláte, a nebo by vás to ani nenapadlo, to vše se dá shrnout do jedné otázky.

Doufám ale, že vaše příspěvky budou delší než tato jedna věta.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

A nebojte se otevřenosti a upřímnosti, nejste v tom samy. Každá někdy potřebuje kromě doktorů a psychologů věřit i něčemu, co je nad námi, ať už to nazveme nadějí, nebo zázrakem.

 • Pro život v pohodě – jednu z vás odměním dárkovým balíčkem – Pro život v pohodě. Uvnitř se skrývá nejen káva a hrníček, ale ode mě navíc také jedno malé „překvapení“. :)

darekja

   
12.09.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [9] efina [*]

  Snad každý den mýslím, že je něco mezi nebem a zemí a děkuji za každý pěkný a vydařený den pro všechny.

  superkarma: 0 05.07.2014, 09:26:42
 2. avatar
  [8] marcela-1 [*]

  každý by měl něčemu věřit Sml22 hezký článek Sml67

  superkarma: 0 26.11.2011, 07:30:49
 3. avatar
  [7] peetrax [*]

  bonda — #6 myslím, že máš pravdu. Na tohle "dojela" i moje babička.

  superkarma: 0 13.09.2011, 01:48:00
 4. avatar
  [6] bonda [*]

  Myslím, že kamarádka rozdávala moc ze své energie, když pomáhala druhým. Musíme mít vyrovnaný příjem i výdej. Je třeba se dobíjet.

  1. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 0 13.09.2011, 01:28:06
 5. avatar
  [5] peetrax [*]

  Každému pomáhá něco jiného. Je moc fajn, že respektuješ její víru. Sml16 Sml67 Držím pěsti, ať je kamarádce líp... Sml72

  superkarma: 0 12.09.2011, 20:15:18
 6. avatar
  [4] mineralka7 [*]

  Jéééé, děkujuuuuuuuuu Sml16

  superkarma: 0 12.09.2011, 18:39:20
 7. avatar
  [3] Jindriska8 [*]

  Sml79Sml67Moc pěkný článek.Gratuliji k výhře!Sml59

  superkarma: 0 12.09.2011, 16:09:47
 8. avatar
  [2] átéčko [*]

  Koho Bůh miluje, toho křížkem navštěvuje.Sml22Sml67

  superkarma: 1 12.09.2011, 14:59:59
 9. [1] pidulka [*]

  Moc dojemný příběh, kamarádka si zaslouží veliký obdiv a musím uznat, tenhle článek mě nutí hodně přemýšlet. Něco na tom je.Sml22

  superkarma: 0 12.09.2011, 14:03:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme