Velice pěknou a povedenou úvahu o smyslech zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Mandzarik. Když ráno slyší dcerku z toalety volat: „Úúúúúúž!“, nejraději by neslyšela...

Pobavte se i zamyslete při čtení úvahy čtenářky Mandzarik k dnešnímu tématu...


Máme-li se dnes zamýšlet nad řazením důležitosti smyslů, potřebuji si postupně urovnat jejich jednotlivý význam a to, co mi přináší. Zatím pracují všechny, a tak jejich funkčnost beru automaticky a samozřejmě, ostatně jako většina zdravých lidí. Dokud nám něco nechybí či nepřebývá, neuvědomujeme si, jak moc je právě chybějící postrádané.
Původně jsem hodlala bez rozmyslu glorifikovat sluch. Melodie připomínají úseky života, ve kterých jsem se ocitala, ty hezké i ty opačné. Bohužel v drtivém prázdninovém čase po ránu namísto poslechu ticha budícího se léta narušuje případný meditační stav uječená Rocky a Sisi z Disney Channel a seriálu Na parket, Chicago. Tedy hmat - vyrvat šnůru z elektriky, praštit do té bedny, ovládnout ovladač? Kde je ovladač, kde je šňůra, kde je ten zabiják ranního klidu ? Podíváme se po nich. Momentálně tedy mohu postrádat čich. Tendence psát poeticky o vůních, co přináší podobný sentiment podobný melodiím se rozplynula po ránu stejně rychle jako iluze promyšlené úvahy. „Úúúúúúž“ z WC není prosba, leč nepsaný a jasný příkaz „mami, právě jsem dokakala, pojď mi utřít zadek.“ Bylo by fajn, kdyby holka před tím aspoň spláchla. O chuti snad v této chvíli mluvit netřeba. Ranní káva (chuť), její vůně (čich), oblíbená písnička (sluch), a spojení s ž-in prostřednictvím klávesnice (hmat), nepřečtené příspěvky (zrak). To je ta lepší verze. A ta horší ? Viz výše. Nebylo by příhodnější psát úvahu o pocitech? Smutek, zklamání, bezmoc, deziluze, ano, taková rána jsou v posledních prázdninových dnech tristní.
Oprostím se od malosti, pokusím povznést a dokončit tedy teoretickou část. Udělám si druhé kafe. Chuť, čich, hmat, zrak, sluch, i při tak banální činnosti potřebuji všechny. Pro úplný život toho, kdo žádný nepostrádal, jsou pevně provázány.
Nebýt zraku a hmatu, nemohla bych teď psát. Díky relativně dlouhému životu jsem viděla, slyšela, cítila, ochutnala, držela mnoho. Snad bych si tedy dokázala při absenci smyslů tyto vjemy vybavit. A nejdůležitější? Zrak. Chci vidět ta rána, chci vidět tu televizi, chci vidět i ten znečištěnej zadek a taky chci vidět louky, lidi, chci vidět, jak rostou moje děti, vidět známky v žákovské knížce, úsměvy i slzy.
Postrádat mohu chuť. Tedy přijde-li jednou čaroděj a dá mi vybrat, vím, jak budu volit.

Krásný den Vám přeje,
Mandzarik

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 24. 8. 2012: 5 smyslů

  • Jaký smysl je pro vás nejdůležitější a proč?
  • Kterého smyslu byste se nedokázala vzdát?
  • A bez kterého byste se naopak obešla bez problémů?

Napište mi do redakční e-mailové schránky (viz níže) svou úvahu na toto smyslné, ehm, smyslové téma. Váš příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, lépe delší. Budete tak mít větší šanci na uveřejnění a tím i případné získání dárku. Pro jedu z přispěvatelek, jejíž úvahu zveřejním, tu mám totiž připravený balíček s kosmetikou Schwarzkopf, ve kterém najdete Q10 obohacující pečující masku na vlasy a tvarující stylingový krémový gel.

Uzávěrka zasílání příspěvků je 24. 8. 2012 v 15.00 hodin.

gelmaska

Reklama