Uplést svetr, napsat knihu, navštívit příbuzné - podle čtenářky s nickem Kytinkak je srdcem všech celodenních aktivit obětavost. Souhlasíte?

Dnešním tématem je obětavost. První úvahu zaslala čtenářka Kytinkak - takhle vnímá obětavost ona - vnímáte ji podobně, nebo docela jinak?


Přeji krásné pondělní ráno všem žen-inkám i tobě Jakube.

Já vidím obětavost jako srdce všech našich celodenních aktivit. Třeba uplést svetr, napsat báseň či knihu, udělat si čas na návštěvu příbuzných, neustále se snažit dobře zaopatřit děti, tyto a další podobné činnosti vyžadují obětavost.

Další obětavost vidím u maminek, které zodpovědně pečují o své děti a zajišťují jim zdravou výživu, drží své děti v bezpečí a neustále je chrání, tak i u tatínků, kteří se podílejí na těchto povinnostech a péči. Bez obětavosti celé rodiny zůstává část rodinné pohody zcela nenaplněna.

Obětavost můžeme také vidět něco jakoby službu pro milující osoby, určitý způsob pomoci svým rodinám, přátelům, společnosti. V rodině může jít o darování orgánů při transplantaci, to je velká obětavost, jinde zase pomoc a obětavost při povodních, zemětřesení, požáru, nehodě a jiných neštěstí. Nikdy nevíme, co se může stát a my budeme muset obětovat svůj čas, své soukromí, své prostředky.

V dnešní uspěchané době a trhu plném zahraničních investorů a vedoucích kádrů vidím taktéž obětavost udržet si práci. Kde dnes pracujete, aby po vás nežádali přesčasy, které vám stejně nikdo nezaplatí, nebo co musíte zkousnout příkoří a ponižování jinak vás hned vyhodí. Tohle všechno člověk snáší, jen aby nepřišel o práci, která se dnes těžko hledá. Obětuje kvůli tomu svůj čas, který může trávit někde jinde, třeba s rodinou, přáteli.

Jako malá si pamatuji, že se vedle nás narodila holčička a ta měla celou ručičku potaženou černou chlupatou kůžičkou. Její maminka se několikrát obětovala a po kouskách jí odřezávaly ze zadku kůži, kterou malé po kouskách nahrazovaly za tu černou. Vybrali si zadek, že tam se kůže rychle hojí. Ani nevím kolikrát to musela absolvovat, ale bylo to opravdu hodněkrát. Takže i tady vidím obětavost maminky ke svému dítěti, že nechtěla, aby to měla v životě jako děvče těžké.

Ať se podívám kamkoliv, všude se najde něco, co vyžaduje obětavost.

Kytinkak

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 1. 10. 2012: Obětavost

  • Jak vnímáte obětavost?
  • Je to, podle vás, kladná vlastnost?
  • Stal se ve vašem okolí nějaký případ extrémní obětavosti?

Své příspěvky k tomuto tématu zasílejte nejpozději 1.10.2012 do 15.00 hodin a e-mailovou adresu redakce (viz níže). Pokud chcete, aby váš příspěvek měl větší šanci na uveřejnění a tím i na možné získání sladkého dárku, ať je dlouhý, alespoň jako tento odstavec textu, lépe delší. Tím sladkým dárkem bude tentokrát velké balení čokolády Merci.

merci

Reklama