Bulvár

Čtenářka Karinečka: Vytáčí mě nájemné za veteš

Čtenářka Karinečka se ve svém příspěvku rozčiluje nad pronajímáním starého vybavení, ale nejen to, bere si na paškál třeba i údržbu nemovitostí. Souhlasíte?


Dnešní téma je vhodné k zamyšlení.

Bydlím v malém městě na Vysočině, pravda nájemné tady není tak vysoké jako ve větších městech, například moji rodiče platí ve třípokojovém bytě v Brně čistý nájem 12000, -Kč. Už teď přemýšlí, že až přijde na důchod, odstěhují se na chatu, kde není ani záchod, jenom proto, že ze dvou důchodů nájem jednoduše neutáhnou. My platíme za byt o velikosti 2+1 i se službami necelých 7000, -Kč, což si myslím, že není tak strašné.

V tomto ohledu zlatá Vysočina, to je pravda. Nemůžu říct, že by mi výše nájemného u nás ve městě nějak trhala žíly, to ne, ale spíš to, co je v nájmu započítáno.

Co mě opravdu vytáčí, jsou platby za kuchyňské linky, sporáky atd. , prostě věci, co už mají dávno svoje odsloužené. Sice chápu, že platba 10, -Kč za měsíc za linku nebo sporák nikomu nijak neublíží, ale tyto věci mají svoji životnost a ta je pokud vím 20 let.

Připomíná mi to absurdní poplatky v našich bankách, kdy platíme za vklady vlastních peněz, za výběry na přepážkách atd.

Nevím, jak to chodí jinde, ale některá města po uplynutí této doby na žádost nájemníka tyto staré linky a spotřebiče vymění buď zdarma nebo s minimálním doplatkem, ale u nás to tak nefunguje. Konkrétně naše sídliště bylo postaveno zhruba před 35 lety, ve většině domácností mají původní vybavení, vlastně dávno mrtvé, ale platí se dál. Mě samotné se sice tohle netýká, sporák i linku máme svou, ale hodně nájemníků si stěžuje. Není to ale nic platné. Když chceš nové, kup si, ale při stěhování to tady taky necháš. Tak nějak podobně to u nás funguje. Většina lidí říká, že nebude investovat do něčeho, co není jejich, zvlášť, když město nemá v úmyslu byty prodávat do osobního vlastnictví.

Je to pár let zpátky, kdy jsme se stěhovali do dvoupokojového bytu a mě se tehdy strašně nelíbila vana, totálně zničená předchozími nájemníky. Když jsem se ptala, jestli by nebylo možné vanu vyměnit za novou, bylo mi řečeno , že to lze pouze v případě, že je ve vaně díra a i v tomto případě bude nejrpve svolána komise, která zhodnotí, jestli jsem do vany neudělala schválně díru, aby ji vyměnili. No zas tak blbá nejsem, abych si dělala díry do vany, i když je hnusná.

Údržba domů je u nás taky celkem lahůdka. Okna byla naposledy natřená před devíti lety a to ještě špatně , po zimě se barva začala

loupat, když jsem chtěla otevřít okno, tak mi pro jistotu vypadla celá půlka a na dotaz, jestli by to šlo nějak spravit jsem slyšela , že ne, protože výhledově tak za 20 let plánují výměnu oken a do té doby to musíme vydržet. Chodby v domech jsou zničené, fasáda opadává, hlavně že na necelých 10 000 obyvatel máme ve městě asi 10 webkamer. Ty jsou nejdůležitější.

V podstatě, když to tady po sobě čtu, tak se ani nedivím, že v našem městečku nejsou nejvyšší nájmy, taky se o domy nikdo nestará.

Někdy celkem závidím známým, co bydlí jinde. Rozbije se záchod? Nevadí, vyměníme. Chceš nový sporák, protože ten starý dosluhuje? Přispějeme Ti na něj nějakou částkou, zbytek doplatíš. Něco nefunguje? Přijedeme, spravíme. Tak si myslím, že by se měl vlastník starat a potom jsou nájmy za linky a ostatní věci v pořádku, ale u nás je upřímně řečeno pěkný bordel. Město se o svoje byty a domy nestará vůbec. Už jenom čekám, kdy zavedou platbu za používání WC jako někde na nádraží, na to zatím nikdo nepřišel.

Pěkně jsem si zanadávala, díky, ale zase na druhou stranu musím přiznat, že zaplaťpánbůh mám kde bydlet, což v dnešní době také není taková samozřejmost.

Karinečka

Pozn.red.: Text neprošel jazykovou korekturou


Hrajte dnešní soutěž o 500 korun!


TÉMA DNE: NÁJEMNÉ

Posílejte mi své příběhy a zkušenosti...

 • ... o tom, kolik platíte za bydlení a jste-li spokojení.
 • ... kolik si myslíte, že by bylo přiměřené nájemné.
 • ... kolik vám zbývá na živobytí a zábavu, po zaplacení bydlení.
 • ... o tom, zda jste si vyřizovali hypotéku.
 • ... s osobním vlastnictvím.
 • ... se státním bytem.
 • ... s bytem u majitele.
 • ... veselé či špatné s majitelem samým.

Jak vidíte, téma je dnes docela široké. Zanadávejte si, postěžujte si, rozesmějte ostatní!

   
03.02.2010 - Blog redakce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Suzanne [*]

  dwolfova — #6 Vždyť píše, že se o to starala, ale vyměnit jí to nechtěli. Pokud je to její povinnost a oni to proplatí, pak to je jiná, ale to ji zase měli na úřadě informovat. Od toho tam ti lidé sedíSml24

  superkarma: 0 03.02.2010, 15:32:13
 2. [8] jastura [*]

  dwolfova — #6 mě teď vyměnili sporák, bez urgencíSml80

  superkarma: 0 03.02.2010, 10:42:06
 3. [7] dadma [*]

  Proč když jsou to byty města vám je již dávno neprodali do vlastnictví? Většina měst to již udělala.A nechali si jen pár sociálních bytů.Takhle jak to popisuješ to kdysi chodilo u OPBH,ale to bylo před rokem 1989.My máme dům koupený jsme SVJ a již jsme vyměnili rozvody,udělali střechu,nová okna a výtah a zateplení domu.Zítra budou měnit ve vestibulu dlažbu.Doma si každý udělal rekonstrukci ,podle svých představ a své kapsy.

  superkarma: 0 03.02.2010, 10:07:43
 4. [6] dwolfova [*]

  "kARINEČKO" , moc špatně vstřebáváš jakékoliv informace, ale je Tvou povinností si nechat odepsat všechny staré věci, které jsou vybavením bytu - tzn. vana, vestavěná skříň, kuchyňská linka  apod. tzv. za minulého režimu  "státních", nyní městských nebo obecních bytech. Již před mnoha lety vyšla sbírka zákonů, kde je jasně napsáno, že tyto věci nejsou již vyměňovány a musí se o tuto výměnu postarat sám uživatel bytu!! Už chci vidět, kde tyto spotřební věci mění - je na to zákon, zajdi se zeptat svého pronajímatele bytu!!

  1. na komentář reaguje jastura — #8
  2. na komentář reaguje Suzanne — #9
  superkarma: 0 03.02.2010, 10:03:43
 5. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  OlgaMarie — #4 je to zlodějna, ale to všude Sml68, dávno to mají zaplacený, ne pořád počítají Sml22Sml68

  superkarma: 0 03.02.2010, 09:59:39
 6. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Sml80Ty poplatky za užívání sporáku a linky nějak nechápu, když je jejich životnost prošlá. Není to přímo zlodějna? Nemůžete se obrátit na zastupitelstvo města? Některé schůze musí být veřejné.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #5
  superkarma: 0 03.02.2010, 09:54:41
 7. avatar
  [3] Dimsy [*]

  Není nic jednoduššího, než před stěhováním navštívit sběrný dvůr a tam starý sporák nebo linku opatřit. Přece kvůli tomu, že se možná jednou budu stěhovat nebudu žít ve starém, hnusném, nefunkčním.Sml80

  superkarma: 0 03.02.2010, 09:42:06
 8. [2] jastura [*]

  Zluta — #1 jo, jo, ale hlavně si nechat podepsat vrácení toho starého, jinak ti nikdy nepřiznají, že to vzali zpětSml22

  superkarma: 0 03.02.2010, 09:39:09
 9. avatar
  [1] Zluta [*]

  U nás je to teda tak, že když jsem si koupila své vybavení (sporák atd.), tak jsem to původní pronajímateli vrátila, nikoliv, že já bych ho vyhodila a de facto vyměnila za nový. Pěkně vrátit a říct,že jim ho vracím,ať si ho někde uloží,mám svůj,takže ať mi to škrtnou v nájmu a kdybych se někdy odstěhovala, tak si samozřejmě svůj beru s sebou a oni ať si do toho bytu vrátí pěkně ten jejich. Takhle se to u nás dělá Sml80 Žádné že to tam musím nechat. Proč? Vždyť je to moje, koupila jsem si to sama za své.

  1. na komentář reaguje jastura — #2
  superkarma: 0 03.02.2010, 09:35:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme