Zdraví

Čtenářka Helena: Nechám naočkovat dceru proti rakovině děložního čípku

V minulých týdnech jste se mohli zapojit do ankety na téma očkování proti děložnímu čípku. Ankety se celkem zúčastnilo 816 čtenářek a její zajímavé výsledky jsme publikovali ve článkuOčkování děložního čípku: jak dopadla anketa a jaké jsou stálé mýty?

injection

Jedna z účastnic ankety měla šanci získat zdarma očkování proti rakovině děložního čípku. Zeptali jsme se tedy paní Heleny, matky dvou dcer, která toto očkování získala na několik otázek:

Získala jste očkování proti rakovině děložního čípku, jak s ním naložíte?
Jsem opravdu moc ráda, že jsem měla štěstí! Mám dvě děti, o očkování uvažuji zejména pro starší dceru. Mě je už skoro 40, mám stálého partnera. Očkování tak věnuji své starší dceři, které je 18. Investovat do zdraví se vyplatí a očkovat proti tak hrozné nemoci jako je rakovina mi přijde jako skvělý pokrok medicíny. Škoda jen, že na ně pojišťovny nepřispívají.

Co si myslíte o onemocnění rakoviny děložního čípku?
Bojím se jí. Chodím na pravidelné stěry ke gynekologovi a vždy trnu, zda výsledek bude dobrý. Zatím musím zaklepat, vše dobře dopadá. Na prohlídky chodí i starší dcera, která zatím nic kromě antikoncepce nepotřebuje. Moje maminka měla rakovinu prsu, po vyléčení se spojila s centrem, které dělá osvětu zdravým ženám. Myslet si, že se nás rakovina netýká, je hloupost. Prevencí se dá spoustě věcem předejít. Moje kolegyně z kanceláře plánuje očkování proti rakovině děložního čípku, je jí 30 a ještě nemá děti, rakoviny se bojí. Dokonce ji očkování zaplatí její maminka. Chce, aby se chránila.

Vy sama už o očkování neuvažujete?
Bude mi 40, díky této skvělé výhře o tom budu uvažovat i pro sebe. Ještě si to rozmyslím.

Rakovina děložního čípku, kterou způsobují viry HPV, je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním, na které umírají ženy po celém světě. V České republice je každoročně diagnostikováno asi 1000 nových případů a přibližně 400 žen na toto onemocnění umírá.

Nejspolehlivější prevencí je vyhnout se přímému kontaktu s virem, což však prakticky není dost dobře možné. Žádná jiná ochrana než očkování, používání kondomu, absence promiskuity a v krajním případě i sexuální abstinence neexistuje. Všechny ženy by měly pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky s možností včasného zjištění přednádorových změn na děložním čípku.

Nejúčinnější metodou prevence proti HPV infekci je však očkování,“ doporučuje MUDr. Miriam Schejbalová, Ph.D. Očkovací látky chrání před nejzákeřnějšími typy nádorových virů, které způsobují nádory s nejhorší prognózou.

 • Více se dozvíte na www.vsecomuzu.cz a na www.ockovacicentrum.cz

Kam dál?

   
29.08.2011 - Prevence rakoviny - autor: (red)

Komentáře:

 1. [12] musilovahana [*]

  Patnáctiletou dceru jsem nechala očkovat. To je to jediné, co pro ni můžu udělat.

  superkarma: 0 11.03.2012, 20:37:01
 2. avatar
  [11] wich [*]

  Barbucháč — #8 Viry způsobující rakovinu děložního čípku se mohou získat mj. i pohlavním stykem Sml22 Prevence rizik je tedy na místě.

  monča — #10 Maminky je mi líto, rakovina si nevybírá. Ale správnou životosprávou a vůbec životním stylem můžeme pomoct prevenci, oddálení nemoci, pozitivnímu průběhu nemoci. Mé babičce kupř. chemo + ozářky daly krásných 40 let života navíc, které si užívala naplno jako každý zdravý člověk (největší kus světa procestovala v důchodu) Sml67 Alternativní léčba je fajn doplněk, ale spousta lidí také na bezhlavé svěření se různým šarlatánům už dojela.

  superkarma: 1 30.08.2011, 12:06:28
 3. [10] monča [*]

  Moje maminka vždy dbala o své zdraví - pohyb, zdravá strava, udržovala si váhu, chodila na všechny preventivní zdravotní prohlídky, netrpěla vysokým tlakem, vysokým cholesterolem, žádné léky nebrala, přesto zemřela před třemi týdny na rakovinu dělohy, se kterou bojovala pouze 1/2 roku od operace. Dnes si s bratrem myslíme (i když opačnou situaci už nemůžeme zjistit), že neměla chodit ani na operaci, ani na ozařování. Bohužel až pozdě jsme se dostali k informacím, že při operačním výkonu, při odebrání nádoru nádor vysílá do celého břicha své buňky, ty se uchytí na stěnách a čekají. Ozařování zahubí buňky pouze na povrchu, nikoliv v celém břiše, naopak nádorové buňky v břiše to neskutečně rozjede. Mamce 2 týdny po ukončení ozařování během snad 3 dnů narostlo břicho velikosti 8-9 měsíce těhotenství a dle sona bylo plné tzv. nádorových hmot = metastáze. O chemoterapii se známí lékaři vyjádřili, že by ji v žádném případě nenechali nasadit sobě ani ve své rodině. Alternativní léčba zabírala, bohužel už bylo málo času a mamka už nechtěla bojovat a vzdala to. Nejedla, nepila, nic nechtěla brát. Dehydrovanou jsme si museli nechat odvézt na kapačky do nemocnice, kde do 3 dnů zemřela. Nikdy nekouřila, nepila, stravovala se zdravě.

  1. na komentář reaguje wich — #11
  superkarma: 0 30.08.2011, 10:14:45
 4. avatar
  [9] Midsummer [*]

  Barbucháč — #8 No, je velmi pravděpodobné, pokud se budeš skutečně snažit nestranně získat informace, že se dopídíš k dlouhodovým závěrům, že na následky jakýchkoliv preventivních očkování umírá (nebo jim zůstanou trvalé nemalé zdravotní následky) mnohem větší množství lidí, než na ty nemoci proti kterým se očkuje. Je to prostě zase jenom zdravotnický byznis Sml22

  superkarma: 0 30.08.2011, 08:58:24
 5. avatar
  [8] Barbucháč [*]

  dajdada — #7 Sml80poučíš jí o prevenci proti rakovině??? No to šou mi vjéciSml14

  Suzanne — #2 Sml22ano, taky nemám ještě úplně jasno a mám v tom iracionální "divno"Sml16 Přijde mi to jako věc bez historie.

  Než nechám dceru očkovat, budu se ještě pídit po dalších informacích.

  1. na komentář reaguje Midsummer — #9
  2. na komentář reaguje wich — #11
  superkarma: 0 29.08.2011, 21:53:19
 6. avatar
  [7] dajdada [*]

  wich — #5 plně souhlasímSml67. Rak je rak, je jedno kde se v těle buňky poblázní, ale svoji holčinu bych nenechala očkovat. Zaplať pánbůh v rodině nic takového nemáme a myslím, že když jí aspoň poučím o  prevenci, aby nestřídala partnery, atd.., tak snad.......... ( ale to zase neznamená, že si myslím, že raka spodku má jen taková, která je poběhlice Sml30

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #8
  superkarma: 0 29.08.2011, 21:23:03
 7. avatar
  [6] Bugy [*]

  Nechala jsme očkovat své dvě vnučky.

  Zaplatila jsem jim očkování, protože si myslím, že je dobré se aspoň proti nějakému typu rakoviny chránit.

  superkarma: 0 29.08.2011, 20:43:56
 8. avatar
  [5] wich [*]

  Kopretina3 — #3 Suzanne — #2 Nechaly se očkovat proti rakovině děložního čípku a pak ji dostaly Sml31 Normální zdravé holky Sml80 Dodávám, že to není historka typu "jedna paní povídala", ale reálný případ. Jedna ta kočka byla sousedka ředitelky školky, u které jsem byla na stáži cca před dvěma lety a zrovna tehdy se to stalo, ředitelka to tehdy hodně prožívala, protože to byla její sousedka i kamarádka. Případ té druhé paní se stal na stejném oddělení. Mohla sehrát roli genetická dispozice, ale taky nemusela.

  Tato zkušenost u mne rozhodla pro jasné ne. Ví se o tom hrozně málo, abych riskovala rakovinu. Zároveň si myslím (ale je to můj zcela nevědecký názor), že pokud u člověka dispozice k rakovině je, najde si to místo jinde v těle Sml80 Nejsem konzervativec, ale  pro zcela nekritické a neuvážené přijímání novinek také ne.

  1. na komentář reaguje dajdada — #7
  superkarma: 0 29.08.2011, 13:18:54
 9. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Nemusím mít všechno.

  superkarma: 0 29.08.2011, 12:21:07
 10. avatar
  [3] Kopretina3 [*]

  wich — #1 Mohu se zeptat, co se těm ženám stalo?

  1. na komentář reaguje wich — #5
  superkarma: 0 29.08.2011, 09:46:24
 11. avatar
  [2] Suzanne [*]

  wich — #1 Já ti z toho mám taky takovej divnej pocit... Iracionální, ale divnej.

  1. na komentář reaguje wich — #5
  2. na komentář reaguje Barbucháč — #8
  superkarma: 0 29.08.2011, 09:25:01
 12. avatar
  [1] wich [*]

  Po fatálních následcích u dvou žen v našem městě bych do toho nešla Sml23 Rakovina je rakovina. O tomto očkování se ještě neví tolik, abych riskovala jako při očkování proti sezónní chřipce.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  2. na komentář reaguje Kopretina3 — #3
  superkarma: 0 29.08.2011, 09:07:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme