V minulých týdnech jste se mohli zapojit do ankety na téma očkování proti děložnímu čípku. Ankety se celkem zúčastnilo 816 čtenářek a její zajímavé výsledky jsme publikovali ve článkuOčkování děložního čípku: jak dopadla anketa a jaké jsou stálé mýty?

injection

Jedna z účastnic ankety měla šanci získat zdarma očkování proti rakovině děložního čípku. Zeptali jsme se tedy paní Heleny, matky dvou dcer, která toto očkování získala na několik otázek:

Získala jste očkování proti rakovině děložního čípku, jak s ním naložíte?
Jsem opravdu moc ráda, že jsem měla štěstí! Mám dvě děti, o očkování uvažuji zejména pro starší dceru. Mě je už skoro 40, mám stálého partnera. Očkování tak věnuji své starší dceři, které je 18. Investovat do zdraví se vyplatí a očkovat proti tak hrozné nemoci jako je rakovina mi přijde jako skvělý pokrok medicíny. Škoda jen, že na ně pojišťovny nepřispívají.

Co si myslíte o onemocnění rakoviny děložního čípku?
Bojím se jí. Chodím na pravidelné stěry ke gynekologovi a vždy trnu, zda výsledek bude dobrý. Zatím musím zaklepat, vše dobře dopadá. Na prohlídky chodí i starší dcera, která zatím nic kromě antikoncepce nepotřebuje. Moje maminka měla rakovinu prsu, po vyléčení se spojila s centrem, které dělá osvětu zdravým ženám. Myslet si, že se nás rakovina netýká, je hloupost. Prevencí se dá spoustě věcem předejít. Moje kolegyně z kanceláře plánuje očkování proti rakovině děložního čípku, je jí 30 a ještě nemá děti, rakoviny se bojí. Dokonce ji očkování zaplatí její maminka. Chce, aby se chránila.

Vy sama už o očkování neuvažujete?
Bude mi 40, díky této skvělé výhře o tom budu uvažovat i pro sebe. Ještě si to rozmyslím.

Rakovina děložního čípku, kterou způsobují viry HPV, je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním, na které umírají ženy po celém světě. V České republice je každoročně diagnostikováno asi 1000 nových případů a přibližně 400 žen na toto onemocnění umírá.

Nejspolehlivější prevencí je vyhnout se přímému kontaktu s virem, což však prakticky není dost dobře možné. Žádná jiná ochrana než očkování, používání kondomu, absence promiskuity a v krajním případě i sexuální abstinence neexistuje. Všechny ženy by měly pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky s možností včasného zjištění přednádorových změn na děložním čípku.

Nejúčinnější metodou prevence proti HPV infekci je však očkování,“ doporučuje MUDr. Miriam Schejbalová, Ph.D. Očkovací látky chrání před nejzákeřnějšími typy nádorových virů, které způsobují nádory s nejhorší prognózou.

  • Více se dozvíte na www.vsecomuzu.cz a na www.ockovacicentrum.cz

Kam dál?

Reklama