Domácnost

Čtenářka Heather: Všeho moc škodí

Myslíte si, že třídit odpad se má s mírou? Pak budete nakloněni názoru čtenářky Heather. K dennímu tématu ale přispěli i další: Heligona, Lalica, Martin M.


Ano, třídím. Proč ano? Není ta otázka špatně položená? Proč ne?! Vytříděný odpad je surovina, se kterou je možné nakládat dobře i špatně. Nedělám si iluze, že by každý kus vytříděného odpadu skončil tam, kde přinese největší užitek. Ale alespoň je tu šance. Se směsným odpadem se nedá dělat vůbec nic jiného než hromady odpadků, které zaplavují svět víc a víc. I když je sami před sebou umně schováváme, setkání tváří v tvář odpadem zničené krajině bývá z kategorie odstrašujících zážitků...

Martin M.


Milé ženy-in.

Příroda je opravdu zavalena odpadem všeho druhu a jen málokde najdeme malebné zátiší, jaké přikládám. Stromy si vytvořily " bránu" do lesa z kořenů...

strom

Patřím k těm, které se snaží v mezích možností přírodu chránit. Nikdy nevyhazuji pečivo a chléb. Vždy najdu ve svém příbuzenstvu nebo známých někoho, komu právě tyto zbytky přijdou vhod/ chovatelé slepic nebo králíků/. Oděvy odevzdávám charitě, něco jsem darovala Klokánku , vypátrala jsem zájemce na internetu , protože je spousty organizací, co oblečení nechtějí. A když ano, vyperte a vyčistěte a přiložte lístek z čistírmy... Zrovna v pátek jedeme na hřbitov a hned vedle něj jsou holobyty se správcem. Jsem tam domluvená a vezu 3 tašky věcí- oblečení, lampy, žehlička , hračky a pod. Staré deky a polštáře skončily v psích útulcích v blízkosti města. K těm jsem nezapomněla přidat pracovní a gumové rukavice a něco dobrého pro čtyřnožce. Letos jsem poprvé na naší ulici " vydyndala" na Magistrátu velkokapacitní kontejner. Paní se kroutila, že je to drahé a pod ,ale nedala jsem se a tak jsme si mohli pořádně vyklidit půdu a sklep. Větší kousky odvážíme sami na sběrný dvůr.

kontejnery

Na vlakovém nádraží byla zřízena ubytovna pro lidi bez přístřeší. Bohulibý úmysl, ale já se domnívám, že v tom bude hlavně něco jiného /prachy/. Jiná nádraží se sanují, revitalizují a u nás se prostor využije takto. Před budovou nádraží jsou kontejnery, pan majitel ubytovny zřejmě podcenil množství vyprodukovaného odpadu, protože ta z ubytovny je hned první den po vyvezení přetékající. Odpadky létají po mrňavém parkoviští a jejich obsah se na slunci rozkládá.Poslala jsem fota na Magistrát a do časopisu Železničář, ale nic se neděje. Evidentně to nezajímá ani hygienu ani další kompetentní orgány.

Hlavně, že klapl " podnikatelský záměr"...

Lalica


Zdravím redakci a zasílám příspěvěk k dnešnímu tématu dne...

Dá se říct, že odpad třídím...

Tedy nejsem zásadový ekolog, který má doma soupravičku odpadkových košů a třídí skutečně každý drobek.

Jednou za čas beru do kontyšů PETky nebo sklo, když vytřídím noviny, letáky a časopisy, tak i papír, a pokud se mi chce nahoru do zahrady, mrsknu na kompost slupky od brambor nebo gumový okurky.

Před dvěma týdny jsme byli s mým drahým v přímořském letovisku v Itálii, kde jsme byli poučeni o tom, že Italové berou třídění odpadu skutečně vážně - umělá hmota, papír, sklo, bio a nerecyklovatelný odpad.

A tak jsme se snažili. Jeden kýbl jsem pasovala na odpadkáč směsný, druhý na papírový. Sklo a PETky jsme dávali bokem, drobné plasty a bio odpad jsme házeli do příslušných pytlíků.

„Tohle je plast nebo papír?" obracela jsem v prstech pochybné obaly od sladkostí. Manžel zvedl hlavu od časopisu, napil se piva z budoucího odpadu v kontyšu „vetro (sklo)" a znaleckým okem zhodnotil situaci: „To je papír."

Jeho úsudek jsem přehodnotila až poté, co jsem viděla popelnice na plast plné těchto „papírů"...

Zblbnutá z celého třídění jsem po pár dnech doporučila manželovi: „Tohle hoď do směsnýho..."

Vydešeně se podíval na vatičky do uší, které držel v ruce: „To jako myslíš, že bych jinak odmotával vatu z tyčinky a rozhazoval to do různých košů?"

Tím mé ekologické snažení skončilo. Sice jsme třídili dál, ale přestala jsem zkoumat složení daných předmětů a když jsem nevěděla, šlo to do nerecyklovatelného odpadu...

Všeho moc škodí :-)
Heather


Největší recyklátoři, které znám, jsou moji rodiče. U nich se nevyhodí naprosto nic. Nastíním vám, jak to u nich vypadá. Na stole je strategicky rozmístěno několik druhů a velikostí nádob. Do té největší se dávají slupky ze zeleniny a ovoce (pro králíky), další je na slupky z brambor a menší krabička na vaječné skořápky (pro slepice). Další kuchyňský odpad spolu s popelem ze speciální popelnice se vyváží na kompost. V další misce mají své místo pecky z ovoce (ty menší do kotle a větší se vyloupou a jádra se zavařují společně s ovocem). Na topení se suší rohlíky (na strouhanku) a chleba (pro ryby). Na chodbě jsou tři různé koše (na papír, na krabice od mléka a na ostatní nespecifikovatelný odpad).

Potud se systémem souhlasím a docela obdivuji. Některé střadatelské kousky mě však stále naplňují údivem. V komoře se od podlahy po strop tyčí několik komínů z kelímků od jogurtů a margarínů. Prostor nad ledničkou je až po strop zaskládán dózami s víkem. Na dvoře se už několikátá dvousetlitrová bečka utěšeně plní PET lahvemi a na sušáku vlají pečlivě ručně vyprané igelitové sáčky. Jedna sklepní místnost slouží za domov stohům novin a časopisů. V zimě se sice vždy určitá část spálí, přesto hromady konstantně narůstají. Zavařeniny a sirupy s datem výroby blízkým datu mého narození nikdo kromě mě za odpad nepovažuje. Zkrátka nic nesmí přijít nazmar a já si musím dávat obrovský pozor, abych náhodou ze zvyku nevyhodila zbytky melounu do koše.

A jakou stopu tento systém zanechal na mně? Na topení mám zavěšenu tašku na suché pečivo a druhou na skořápky z vajec. Kolik vajíček doma dostanu, tolik musím přivézt zpátky skořápek. Nikdy ne víc, to by mohlo vést k podezření, že jsem si nedejbože vajíčka koupila :-) PET lahve mají místečko na chodbě, sklo schraňuji dole ve spíži a papíry na předsíňové stěně. Když se mi začne něco sypat na hlavu nebo musím překonávat chodbu plavným skokem, naložím vše do auta a vyvezu do barevných kontejnerů.

Heligona

Pozn. red.: Příspěvky neprošly jazykovou korekturou.

Téma dne: Třídíte odpad?

Jaký je váš názor na třídění odpadu? A třídíte?

Své odpovědi mi posílejte dnes (10. srpna 2010) do 13.30 na redakční e-mailovou adresu...

Pokud chcete, aby byly vaše příspěvky uveřejněny, musí mít alespoň jeden středně dlouhý odstavec textu. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, který odměním pěkným dárkem! A to kazetou PICKWICK 9 chutí čaje.

9 chutílupa

   
10.08.2010 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [14] hardy [*]

  No děvčata, víte proč starší lidé pořád něco schraňují ? proč je jim líto něco vyhodit ? To proto, že dřív se muselo šetřit,  a když se něco rozbilo, tak než se sehnalo nové - jej to byla fuškaSml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 19.08.2010, 10:43:25
 2. avatar
  [13] mio [*]

  kuty — #10 tak ale tady se ti moji dost liší - používají 1000 let staré krámy, dokud se jim nerozsypou pod rukama, ale nové nekupují. To zase máti je sice maniak na všelijaké mističky - ta fakt nevyhodí nic (co kdyby se to hodilo..) - ale zase radši jede někam na dovolenou, než si koupit třeba novou mikrovlnku..

  superkarma: 0 10.08.2010, 20:40:05
 3. avatar
  [12] heligona [*]

  kuty — #10 no vidíš, tři vysavače včetně superhypermoderního parního a furt se tahá ten sto roků starý s urvaným držadlem.

  Šéfova žena je krutá, že za ty prachy radši nejede na dovču.

  superkarma: 0 10.08.2010, 20:17:12
 4. avatar
  [11] kuty [*]

  jo ale tyhle sběratelské choutky nemají jen starší ročníky.Od Jiřího šéf povídal o své ženě má asi 40let,že má doma pro jistotu 3pračky,co kdyby se jí náhodou nějaká pos---a../../../images/smiles/sml30.gif

  superkarma: 0 10.08.2010, 20:05:27
 5. avatar
  [10] kuty [*]

  heligona — #8 No a představ si že moji rodiče ještě navíc chodí na předváděčky a pokaždé si domů donesou nějakou "veledůležitou věc",takže pak mají  podobně jako vaši doma tři sady nožů,3mixéry(ani jednou nepoužité),2 žehličky(v životě nepoužité),no to už je fakt nemoc.A nejhorší na tom je že si ty nové věci pěkně odpočívají v krabicích a naši stále používají staré krámy které pamatují snad ještě Masaryka.

  mio — #7 nemáme my nakonec stejné rodiče?Sml14

  1. na komentář reaguje heligona — #12
  2. na komentář reaguje mio — #13
  superkarma: 0 10.08.2010, 20:03:10
 6. avatar
  [9] mio [*]

  heligona — #8 tak to už je fakt sodaSml52

  superkarma: 0 10.08.2010, 19:51:42
 7. avatar
  [8] heligona [*]

  kuty — #6 nestraš Sml30 už teď na sobě občas pozoruju jisté zděděné odchylky.

  Ale nejvíc mě dostalo, když jsem doma nadhodila, že by se mi hodil mixér. Věděla jsem, že jsou doma dva (druhý z toho bytu). Máti mi řekla, že má tři, ale že mi radši koupí k vánocům nový, protože co kdyby se jí ty dva pokazily Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #9
  2. na komentář reaguje kuty — #10
  superkarma: 0 10.08.2010, 19:51:09
 8. avatar
  [7] mio [*]

  kuty — #6 heligona — #5 heligona — #4 máme TOLIK společnéhoSml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje kuty — #10
  superkarma: 0 10.08.2010, 19:48:04
 9. avatar
  [6] kuty [*]

  mio — #3 Tak bohužel náš tatík se nezbavuje fakt ničehoSml3.Ty jo tuhle mánii pro sběr všeho zděditSml28ufff,Bože chraň

  1. na komentář reaguje mio — #7
  2. na komentář reaguje heligona — #8
  superkarma: 0 10.08.2010, 19:45:30
 10. avatar
  [5] heligona [*]

  mio — #3 Peřináč máme taky, ale kupodivu jsou v něm peřiny Sml30

  Stejně jako na pohovce, v úložňácích všech postelí a na skříních.

  1. na komentář reaguje mio — #7
  superkarma: 0 10.08.2010, 19:45:10
 11. avatar
  [4] heligona [*]

  mio — #1 skořápky - nový fenomén Sml30

  No je to fakt na palici. Naši pronajali byt, ale aby se tam nájemníkům něco nenechalo (aby to nezničili) a nebo proboha nevyhodilo, tak si to všechno přestěhovali do baráku. Obývák vypadá podobně jak u kuty, v každém pokoji dvě postele a ještě pohovka a 4 šatní skříně Sml28 Tata sbírá všechno co najde a pak to doma rozebírá, aby zjistil co to je Sml23

  1. na komentář reaguje mio — #7
  superkarma: 0 10.08.2010, 19:43:42
 12. avatar
  [3] mio [*]

  kuty — #2 no jasně - peřináč s novinama taky známSml30 - pak ho jednou za čas lapne zbavovací mánie a řadu věcí vyhodí - ovšem právě to, co třeba mohl ponechat a to, co už v životě NIKDO NIKDY potřebovat nebude, to pořád syslí..Modlím se, ať to není k stáru dědičné..

  1. na komentář reaguje heligona — #5
  2. na komentář reaguje kuty — #6
  superkarma: 0 10.08.2010, 19:37:43
 13. avatar
  [2] kuty [*]

  mio — #1 náš otec je taky takový sběratel,je to na mrtviciSml31.On je zase ujetý na stolečcích,poličkách ,krabičkách....je to všude,třeba v obýváku má 4stolky,3křesla,dva divany,jeden obrovský peřináč který je nacpaný starýma novinama Sml28.

  1. na komentář reaguje mio — #3
  superkarma: 0 10.08.2010, 19:29:26
 14. avatar
  [1] mio [*]

  Heligono - já to úplně vidím - můj otec je podobného ražení jako tví rodičové - i když se to občas snažíme korigovat - je to na zbláznění..jo a skořápky furt schovává, i když slepice už dávno nemá - fakt nevím, co s nimi pak dělá..

  1. na komentář reaguje kuty — #2
  2. na komentář reaguje heligona — #4
  superkarma: 0 10.08.2010, 16:27:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme