Další, dobře zformulovaný příspěvek přišel od paní Hany z Brna. Mimo jiné se v něm zamýšlí i nad zlem a násilím v pohádkách, tedy tvorbě určené právě pro děti.

Dobrý den, ráda budu reagovat na dnešní téma.

Jsem maminka na rodičovské dovolené a mám doma dvě malé děti: skoro rok a 3-letou slečnu. Obě děti se snažím vychovávat ve slušnost a žádné násilí, tedy pokud to není obrana. To ano! Malá už v tomto věku má za sebou vzdorovací období a vím jaké to je, když se děti vzteknou. Už vím, když vidím malé děti jak se vztekají a jsou zlí v tramvaji, v obchodu nebo i v parku, že za toto nemůže výchova maminky a i kdyby se maminka stavěla na hlavu, tak to dítě zlobit bude. To jsou prostě malé děti a u nich to jde omluvit.

Ale potom jsem narazila i na přehnaně zlobivé již malé děti. Dám příklad za všechny. S malou ráda chodím na písek nedaleko mého bytu. Jednou tam byla holčička, asi tak okolo 5 let. Ta byla přehnaně zlá. Měla sem jednoho kamaráda o rok o dva mladšího. Ze začátku si spolu krásně hráli, malá se k nim postupně připojila a až na ty klasické žabomyší války dobrý. Najednou holčička začala být moc vzteklá, začala se zlobit, že si její kamarád půjčil hračku a ona ji chce zpátky. Když zjistila, že ji její kamarád hračku nevrátí a hraje si dál, vzala mu ruku a prokousla mu ji. Což sem byla v šoku, jak už v tak malém dítku se dokáže vzít tolik zlosti. Maminka se musí uznat, že ihned zareagovala a dítko potrestalo, že toto se dělat nesmí. Bohužel to jsou výjimky takovéto maminky, bohužel mám zkušenosti, že už v tomto věku a i mladší děti, mají dozor na hřišti spíše pro okrasu než  pro nějaký účel. Maminky si tam jdou popovídat a vůbec je nezajímá, co děti dělají.

Já osobně si myslím, že již tady vzniká celý problém. Když taková maminka nemá zájem již o malé dítě, tak předpokládám, že styl této výchovy bude přetrvávat. A potom se mohu divit, že když jdu věšet prádlo na balkon, tak se pod ním hádají 8-letí kluci o tom, kdo kolik cigaret vykouří a u toho mají láhev rumu. Je to až děsivé. Sama mám strach, abych se tohoto sama jednou nedožila, že mi za 5 let přijde malá s cigárem v kapsi.

Děti si nekontrolovaně dělají co chtějí a pak se to projeví i venku. Nikde a u nikoho nemají žádný respekt a ničí vše a všechny okolo sebe. Bohužel nejde jen o rodiče, kteří nemají zájem o své děti co dělají. Dnešní doba je k tomuto nutí. Každý rodič je do večera v práci, aby uživil svoji rodinu a pak na tu rodinu není dostatek času. Společnost je čím více agresivnější, protože je ve stresu a ve stresu ani já osobně milá nejsem.

Ještě malá vsuvka. Teď běží reklamy, aby rodiče informovali o nebezpečnosti sledování televize. Ono bohužel, když pominu, aby děti opravdu nesledovali pořady pro „dospělé“, tak i v moderních pohádkách určené právě pro malé děti je spoustu násilí. Ono pořádně ani není pohádka, kde se lidi či zvířata nemlátí a mají z toho legraci. Samozřejmě je to pohádka, takže když tam useknou ocas, tak ho hned má zpátky. Bohužel děti už nevidí tu realitu, že je to jenom pohádka. I samotné pohádky jsou velmi drastické. Já bych i tady měla velký strach o děti, co si z pohádek odnesou. Osobně to vidím i na své malé, kdy z kreslených pohádek si kolikrát odnese takové věci, že já se divím, odkud je má a abych řekla pravdu, že si toho ani kolikrát nevšimnu, že v pohádce jsou určité nevhodné akce. Protože jako dospělé mi to prostě už nepřijde.

Já osobně sem měla „tvrdou“ výchovu rodičů. Tím samozřejmě nemyslím fyzické tresty. Například táta mě nikdy neuhodil. A myslím si, že měli úspěch, protože sice s hranou zákona sem měla kolikrát co dočinění, ale hned sem si to uvědomila a stáhla se. A toto bych chtěla i u svých dětí.

Bohužel v dnešní době slušná výchova je spíše diskvalifikací pro život než výhoda .... :-(

Hana D. Brno

pozn.red. Text nebyl redakčně upraven

_____________

Paní Hano, děkuji za Váš příspěvek, ve kterém jste velmi dobře vystihla podstatu problému. Přiznám se, že jsem si ani neuvědomila, kolik zla a násilí je v těch pohádkách, ještě, že moje děti vyrostly na krtečkovi :)

Pěkný den do Brna

Saša

Téma dnešního vydání 16. září 2011 zní: Hranice zodpovědnosti

Svými příspěvky posunutí věkové hranice zodpovědnosti za trestné činy asi neovlivníte, ale přesto bych byla ráda, kdybyste mi napsaly své názory.

Hodně z vás píše báječné komentáře, zkuste je tentokrát k tomuto závažnému tématu vložit také do příspěvku.

  • Byla byste pro snížení věkové hranice za trestný čin z 15ti na 14 let?
  • Máte zlé zkušenosti s dětmi a mládeží? (viz. můj dnešní článek)
  • A nebo naopak, dobré?
  • V jakém duchu vychováváte svoje děti?
  • Proč si myslíte, že je dnes už i v malých dětech tolik zla, agrese a násilí?
  • Kde se to bere?
  • Dá se vůbec ještě proti tomu něco dělat?
  • Jaký je váš názor na šikanu učitelů ve školách?

Pouštíme se spolu na tenký led, ale já doufám, že pod námi vydrží a nepraskne.

Děkuji za vaše příspěvky, pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z vás odměním knihou z edice Knižní klub s příznačným názvem k dnešnímu tématu: Ďáblovy housle. A až ďábel dohraje, můžete si dát pro uklidnění čaj s názvem: Pohlazení duše.  

darek

Reklama