Bulvár

Čtenářka Eva: Trápila jsem se, cizí jazyky mi vůbec nešly

Krásný příspěvek k dnešnímu tématu nám přišel do redakce od čtenářky Evy. Popisuje v něm, jak přehnané požadavky na ni kladli už od dětství její cílevědomí rodiče. Ona si však ten cíl nakonec našla sama. A vůbec ne špatný.

Moji rodiče na mě měli vždycky přehnané požadavky, jen si to představte, máma učitelka češtiny, táta profesor angličtiny, babička z tátovy strany vyučovala soukromě franštinu, její otec, tedy můj pradědeček dokonce latinu. Z druhé strany od maminky, to bylo naštěstí „normální“. Děda byl strojvedoucím a babička pracovala jako účetní.
Na základní škole jsem chytla ještě doznívající ruštinu, pak už ji dali jako nepovinnou a my přešli na angličtinu a jiné volitelné předměty. Táta chtěl, abych chodila ještě i na francouštinu a španělštinu, používal to známé- kolik jazyků umíš...
Trápila jsem se, jazyky mi na rozdíl od mého mladšího bratra vůbec nešly. Táta neposlouchal ani babičku, když mu říkala, že ta holka, to jako já, na to prostě nemá, povolil aspoň ze španělštiny, na tu jsem pak už nemusela chodit.
Maturitu jsme skládala mimo jiné ze dvou jazyků, z angličtiny a francouštiny, jako výběrového předmětu. Udělala jsem ji s odřenýma ušima. Jako Vysokou školu jsem si vybrala ekonomku, to zase na doporučení druhé babičky, že prý dobrých účetních není nikdy dost. Já jsem ale dál studovat nechtěla, to zase jen kvůli rodičům. Pořád mě někdo z rodiny k něčemu nutil, školu jsem nakonec stejně nedodělala, uprostřed studia jsem se rozhodla školu přerušit a společně se svojí kamarádkou jsme se rozhodly, že pojedeme do Anglie dělat au-pair. Ona uměla anglicky velmi dobře a já se také domluvím.
Teprve v Anglii jsem se našla, bez určování rodičů jsem pochopila,kde je mé místo. U dětí. strašně mě baví starat se o děti. Moji andílci v Anglii na mě žvatlaly anglicky a já je učila česky. V Anglii jsem strávila sedm krásných let, na které nikdy nezapomenu. Anglicky dnes mluvím líp než česky a tento jeden mezinárodní jazyk mi bohatě stačí. Po příjezdu zpátky do Čech jsem si ještě udělala kurz na mateřinku, žádné školy, žádné jazyky. Dnes pracuji v jedné soukromé mateřské školce u nás v Olomouci a jsem moc šťastná. Vlastní děti bohužel nemám, nějak to nejde, ale to nevadí mám jich kolem sebe tolik. Jsem tolikrát člověkem -i bez většího počtu znalosti cizích jazyků.

Vaše čtenářka Eva

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

________________

Evi, to je krásný příběh. Jen by mě zajímalo, co na to vaši ctižádostiví rodiče? Koneckonců, ten hlavní světový jazyk ovládáte. :)
Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne zní: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

 • Dokážete se domluvit v zahraničí?
 • Jdou vám cizí jazyky?
 • Jak vnímáte cizince v naší zemi? Měli by stejně jako my u nich i oni u nás znát alespoň pár základních slov česky?
 • Máte nějako veselou historku s dorozumíváním?
 • Vzala byste si cizince?
 • Dokázala byste žít v cizí zemi?
 • Využila jste znalost jazyků ve svém povolání?
 • Učíte se cizí jazyky snadno nebo těžce?
 • Jaká řeč se vám líbí nejvíc a jaká naopak vůbec?

Opět se nabízí celá řada otázek, které možná i samy vyplynou z vašich příspěvků a komentářů. A tak už nechám prostor jim.

Piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jak říkají cizinci, čeština je jeden z nejtěžších jazyků světa, pokud si přečtete knihy Aleše Cibulky – O češtině 1. a 2. díl, určitě už chybičku nikdy neuděláte. Čekají na jednu z vás.

knihy

 

   
12.10.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Blueberry [*]

  AndreaK — #4 Po sedmi letech zapominat cesky! Ja jsem v Kanade 28 let, mluvim z 99 procent anglicky, ctu vetsinou anglicky, ale maturitu z cestiny bych udelala jeste dneska! To jsi do te Anglie sla, kdyz ti bylo 5 let? Vlastne asi ne. kdyz pises o maturite...

  superkarma: 0 12.10.2011, 16:21:20
 2. avatar
  [5] Robot1 [*]

  AndreaK — #4 nechci oponovat, já mám s hudebním sluchem problémy, ale jazyky mi šly. Nějak to uvízlo v oušku. Možná je to tím, že mi jde rytmus do těla i ucha Sml16. V mládí nebyl problém se dohovřit anglicky a hlavně německy, ovšem s přibývajícími léty se to nějak vytrácí. je zajímavé, že hodně výrazů mi naskočí z písniček, které nás naše angličtinářka učila. Sml67

  superkarma: 0 12.10.2011, 13:33:47
 3. [4] AndreaK [*]

  Ja jsem taky na jazyky tupa. Rustinu jsem delala jen jeden rok na zakladce, pak anglictinu. Vuuubec mi to neslo a nebavilo. Na stredni nemcinu a anglictinu. Maturitu z anglictiny mam, ale nevim jak :) Na vysce jsem ty dve zkousky z angliny taky nejak udelala. A porad si rikala, ze prece anglinu nepotrebuji. No jo, odrikaneho chleba nejvetsi krajic!!!

  Ted ziji jiz 7 roku v Anglii, mluvim anglicky lepe nez cesky! Cesky uz neumim gramatiku, tezko se vyjadruji a psana cestina taky pokulhava Sml57 

  Podle me je pravda, kdyz ma nekdo hudebni sluch, tak se nauci jazyk rychleji. Ja sluch nemam a porad mam problemy nejake slovicka odposlouchat, kdyz je nevidim napsane.

  1. na komentář reaguje Robot1 — #5
  2. na komentář reaguje Blueberry — #6
  superkarma: 0 12.10.2011, 11:07:17
 4. avatar
  [3] enka1 [*]

  Sml16Mě nikdo nenutil a podle toho to dopadloSml24

  A tvoje robě taky třeba přijde.

  superkarma: 0 12.10.2011, 09:51:13
 5. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Tak mně jazyky docela šly, ale jsem líná jako prase. Sml45

  superkarma: 0 12.10.2011, 09:13:08
 6. avatar
  [1] Eliana [*]

  Šup sem s tipem na kurz mateřinkySml22

  superkarma: 0 12.10.2011, 09:09:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme