Děkujeme čtenářce Boženečce za krásné a nadšené vyprávění o půdách. Možná mnohé z nás mluví z duše

Hezký den všem čtenářkám Ženy-in.Tímto tématem jste mi kápli do noty. Když se řekne slovo „půda“, okamžitě se vracím do dob svého dětství, což už je hezká řádka let. Staré půdy byly pro nás ,malé a zvídavé děti, doslova magnetem a tajemným místem plným nejrůznějších pokladů. Prolezli a prošmejdili jsme půdy všech členů naší party, tetiček, strýčků, babiček. Žádná z nich před námi neskryla svá tajemství a cenné poklady.

Jasně si vybavuji ty zářící oči a nadšený výkřik, když někdo z nás objevil něco zajímavého a vzácného. Vydrželi jsme se přehrabovat ve starých knihách, nejrůznějších, nám kolikrát neznámých předmětech, ve starých almarách a truhlách kolikrát celý den. Večer jsme všechny ty poklady snesli dolů z půdy na dvorek a hodnotili, kdo našel nejzajímavější a nejcennější úlovek.

Byli jsme špinaví od stoletého prachu, vlasy šedé a slepené od pavučin, oblečení zašpiněné od kdovíčeho, špína zalezlá za nehty slezla až po hodinovém drhnutí stejně jako uši a krk. Ale ty poklady stály vždycky zato! Já nikdy žádné zlato ani drahokamy nenašla (jako můj tehdejší kamarád Honza-ale ten svůj objev musel odevzdat rodičům, tak mu vlastně nezbylo nic).

Ale s kamarádkou Věrkou jsme na půdě naší pratety našly obrovskou vyřezávanou truhlu plnou všelijakého šatstva, bot, klobouků, deštníků a jiných módních doplňků po nějaké naší prapratetě, která byla asi hodně bohatá a velká parádnice. Každý den jsme se s Věrkou přehrabávaly v nádherných krajkových a ručně šitých šatech, nasazovaly na hlavu klobouky, obouvaly vysoké šněrovací boty, zdobily se korálemi a brožemi. Vůbec nám nevadilo, že je všechno okousané od myší a prolezlé moly. Každý den jsme si dělaly módní přehlídku a moc jsme si to tenkrát, parádnice parádivé, užívaly.

Když potom prateta umřela, dům se prodal i se všemi poklady na půdě. Tenkrát jsem to obrečela, protože mi moje maminka nedovolila si tuto truhlu nechat, prý si nenasadí do domácnosti moly a myši a kdovíjakou havěť. A tak jsme s Věrkou smutně přihlížely, kterak noví majitelé všechny věci z půdy pálí na velkém ohni a jak po těch krásných šatech a apartních kloboučcích zbyl jen štiplavý dým. Ale byly jsme děti a ty rychle zapomínají.

Zanedlouho jsme si našli jinou, krásně starou půdu plnou jiného harampádí a krámů a opět jsme objevovali poklady. Pamatuji si, že jsme tam tenkrát našli starý ošuntělý a zažloutlý balíček, ve kterém byly zabaleny nahé ženy v erotických pózách, které jsme výhodně vyměnili staršímu bratrovi za pět žvýkaček a hliněné kuličky....

Když jsme s manželem sháněli bydlení, trvala jsem na tom, aby dům byl starší a měl velkou a prostornou půdu, na kterou jsem se úplně třásla, až ji prošmejdím. Prošmejdila, našla plno krásných věcí, které po mírném restaurátorském zásahu hrdě zdobí náš dům.

Půdy, obvzláště ty staré, mají své kouzlo, svou nezaměnitelnou a tajuplnou atmosféru, svůj příběh. Kdo za svůj život neprošmejdil alespoň jedinou půdu, o moc přišel.Krásný den.

Boženečka.

Zničení truhly se starým oblečením po pratetě, kterou ti „barbaři“ spálili, mě až fyzicky bolí. Ale museli to být pěkní hlupáci, ty věci měly určitě historickou hodnotu a mohli je zpeněžit.

A co vy, milé ženy-in? Jak jste na tom se vztahem k půdám? Také je rády prolézáte? Už jste tam našly nějaký poklad? Máte nějakou půdovou příhodu?

Napište nám, na vaše příspěvky se moc těšíme na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama