Bulvár

Čtenářka Blueberry: Chtěla jsem z Česka pryč!

Blueberry

Další zahraniční čtenářka se nám přihlásila z Kanady. Blueberry žije na západním pobřeží a svůj kanadský domov vysloveně miluje, i když jí Kanaďané přijdou občas nudní...

Chtěla byste i vy přispět do našeho seriálu? Pokud ano, stačí nás kontaktovat na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

Žijete v Kanadě, to je velká země, kde přesně?
V té nejkrásnější části. Na západním pobřeží ve Vancouveru, v provincii Britská Kolumbie. Mám to půl hodiny na sjezdovku jedním směrem a půl hodiny k oceánu druhým. V Kanadě se vzdálenosti neměří na kilometry, ale na čas. Na otázku: „Jak je to daleko?“ Se odpovídá: „Asi pět hodin.“

Blueberry

 • Už když jsem rozum brala, chtěla jsem z Česka pryč!

Jak jste se vůbec do Kanady dostala?
Můj táta tu žil od roku 1967, já jsem ho poznala, až když mi jednou zaklepal v Praze na dveře. To mi bylo dvacet let. Už když jsem rozum brala, chtěla jsem z Česka pryč, ve čtrnácti se mi to málem povedlo, protože jsem měla ve Vídni dvě bezdětné pratety, které si mě tam moc chtěly nechat. V roce 1981 jsem už požádala v Německu o azyl, ale můj přítel si to rozmyslel a já se vrátila s ním. Dva roky nato mě táta pozval do Kanady. Když jsem v Torontu vystoupila z letadla, měla jsem pocit, že jsem v Kalkatě. Vedro a vlhko k zalknutí. Toronto mi připadalo jako velká vesnice a celá provincie Ontario není moc malebná. Takže mě ani nenapadlo, že bych tam chtěla zůstat. Týden před odletem domů jsem byla pozvaná na českou zábavu, kde jsem se seznámila s příjemným svobodným mladíkem. Za měsíc byla svatba.

Blueberry

 • „Kanaďané nemají ten evropský šmrnc, umí být dost nudní, nemají moc přehled a jsou neuvěřitelně politicky naivní.“

Co je pro Kanaďany typické?
Kdo je to Kanaďan? Je to můj manžel, který o sobě prohlašuje, že je Ir páté generace, nebo Ind s turbanem a dýkou za pasem, potomek anglického šlechtice, nebo Indián žijící v rezervaci? Co mají tito lidé společného, je právě jen to kanadské státní příslušenství. Asi právě proto, že se tolik různých kultur mísí dohromady, jsou Kanaďané velice přátelští, tolerantní a vždy ochotní pomoci.
Pak tu máme společnost anglofonní a frankofonní, lidi z východu, středu a západu Kanady, kteří se liší právě díky těmto velkým vzdálenostem.
Třeba pro lidi ze západu je typická určitá uvolněnost ve vztahu k životu a jeho nástrahám, rádi a hodně sportují, kempují, snaží se žít zdravě, rádi se baví, velké rodiny nebo skupiny přátel se často scházejí na pikniky, barbecue, různé sportovní události. Milují zvířata a velice dobře se o ně starají.
Kanaďané ale nemají ten evropský šmrnc, umí být dost nudní, nemají moc přehled a jsou neuvěřitelně politicky naivní.

Blueberry

 • „Silnice z Vancouveru do Whistleru se nazývá Sea To Sky Highway - na jedné straně oceán s malými ostrůvky, na druhé straně strmé skály.“

Které místo máte v Kanadě nejraději - kdybyste třeba měla pozvat čtenářky na výlet, kam by to bylo?
Bez rozmyšlení - Whistler. Male městečko asi hodinu a půl na sever od Vancouveru obklopené velehorami Whistler a Blackcomb, známé po celém světě lyžařům, snowboarďákům a v posledních letech i kolařům. Za pár měsíců ho poznáte i vy v televizních přenosech ze zimní olympiády. Mám důvod tam teď jezdit častěji než kdykoliv dřív, protože jeden z mých synů se tam v květnu přestěhoval.
Silnice z Vancouveru do Whistleru se nazývá Sea To Sky Highway - na jedné straně oceán s malými ostrůvky, na druhé straně strmé skály. Celá Britská Kolumbie je nádherná, v létě jezdíme k obrovskému jezeru Okanagan: asi čtyři hodiny od Vancouveru. Okolo jezera je spousta vinic a my jezdíme na tak zvaný Wine Tours, od vinice k vinici, ochutnáváme a kupujeme vína. Letos nás to přišlo asi na osm set dolarů, takže máme pár měsíců co pít...
Mezi Britskou Kolumbií a Albertou jsou Rocky Mountains - nádherná nedotknutá příroda. Moc se mi líbil Montreal a Quebec (Quebec město, pozor, neplést s provincií Quebec). Neměla bych zapomenout na Vancouverský ostrov s hlavním městem Britské Kolumbie Victorií a divokým pacifickým pobřežím, kam jezdí hodně turistů na podzim a v zimě pozorovat bouře, které jsou někdy pěkně strašidelné.
Chystáme se do východních atlantských provincií Nova Scotia a New Brunswick, které mají zase úplně jiný charakter.

Blueberry

Kolik stojí v Kanadě, tak nějak průměrně, vstupenka do divadla?
Kultura je tu drahá. Do malého divadla se dostanete za třicet až čtyřicet dolarů, lístky na větší show stojí průměrně kolem stovky. Za Celine Dion jsme vloni zaplatili dvěstě padesát dolarů za jeden lístek. Hokej stoji šedesát až osmdesát dolarů, nebo můžete mít sezonní lístek, který je o něco levnější.

Blueberry

 • „Když jedu do Evropy, tak žasnu, jak je tam všechno drahé.“

A další ceny jsou jaké?
Benzin tu máme proti Evropě ještě levný, litr okolo dolaru. Jídlo je také poměrně levné, za potraviny na velkou večeři pro dvacet lidí zaplatím kolem dvou set dolarů. V restauraci stojí entrée kolem patnácti dolarů, ale alkohol je drahý. Sedmička vína v obchodě stoji kolem osmnácti dolarů, v restauraci kolem pětatřiceti. Oblečení je také poměrně levné, když jedu do Evropy, tak žasnu, jak je tam všechno drahé. Ovšem všechno je relativní a musí se porovnávat s tím, co člověk vydělá. Můj jednadvacetiletý syn vydělává kolem pětačtyřiceti tisíc dolarů čistého ročně. A to je ještě učeň ve čtvrtém ročníku. Ale je tu hodně lidí, kteří pracují za minimální mzdu osm dolarů na hodinu.

Blueberry

 • „V Kanadě jsem začínala s jedním kufrem jako každý jiný emigrant.“

Stýská se vám po Česku?
Jsem doma tam, kde si pověsím klobouk... Česko jsem opustila s lehkým srdcem, bylo mi sedmadvacet let, měla jsem pronajatý byt, ze kterého mě domácí mohl kdykoliv vyhodit, vztah, který nikam nevedl, a práci, kterou jsem dělala jen proto, že se tam nechalo vydělat dost peněz.
V Kanadě jsem začínala s jedním kufrem jako každý jiný emigrant. Pár let to bylo těžké, pak se mi narodili kluci a zůstala jsem dva roky doma, takže taky finančně nic moc. Přestalo mě bavit žít z ruky do huby, a tak jsem na to dupla. Začala jsem svůj malý byznys a na dovolené nebyl čas.
V Česku jsem nebyla na návštěvě čtyřiadvacet let, a ani mi to nescházelo. Naopak, mnoho let jsem měla tak zvané emigrantské sny, kdy se vám zdá, že jste se nějakým způsobem přenesli do Česka a nemůžete zpátky do Kanady, to jsem se probouzela s oroseným čelem...
Před dvěma lety jsem se nakonec do Česka vypravila, ale je to jiná země. Doma se cítím v Kanadě, mám kanadského manžela, děti jsem vychovávala v angličtině. Stýskalo se mi po českých knihách, ale s rozvojem internetového obchodování to není dnes problém.

Blueberry

 • „Občas vařím česká jídla, ale to mi všichni nadávají, že je chci odpravit cholesterolem.“

Vaříte „česky“?
Občas vařím česká jídla, ale to mi všichni nadávají, že je chci odpravit cholesterolem. Moji kluci ovšem milují bábovky, palačinky, vdolky a bramborové šišky, a úplně nejvíc se jim zavděčím řízkama s bramborovým salátem. Mám tu pár výborných českých kamarádek, a to mi úplně stačí. Ve Vancouveru je prý okolo deseti tisíc Čechů, ale já jich znám jen asi deset. V Torontu to bylo jiné, pracovala jsem u Škvoreckých v 68 Publishers, tam jsem byla vystavena češtině a českému vlivu skoro pět let. To není dobře, kdybyste se měli učit anglicky.

Blueberry

 • „Asi před pěti lety jsem googlovala švestkové knedlíky a jeden z linků byla Žena-in.“

Jak často čtete Ženu-in a jak jste se k ní vůbec dostala?
Asi před pěti lety jsem googlovala švestkové knedlíky a jeden z linků byla Žena-in. Od té doby ji čtu denně, někdy jen prolítnu, jindy se vracím a čtu reakce pod články. Dřív jsem hodně diskutovala a chodila na pár auditek, ale po rekonstrukci je to všechno jiné a spousta mých spolčen už sem nechodí.
Díky Ženě-in jsem poznala osobně dvě bezvadné ženské - Moulu ze St. Louis a Alouška z Německa. S Alouškem se navštěvujeme každý rok, ona byla u mě dvakrát a já u ní jednou, vloni jsme se potkaly aspoň na pár dní v Praze. Na jaře plánujeme společný týden v Toskánsku. Moula strávila pár měsíců na Vancouverském ostrově, tak jsme ji s Alouškem letos v květnu navštívily.

Foto: Archiv čtenářky Blueberry

Přečtěte si

Čtenářka na Floridě:
„Do Česka se vrátit nechci," říká čtenářka Eva_fl

Čtenářka v Německu:
„V Německu mi chybí pořádné pivo," říká čtenářka Holly73

 

Navštívila jste někdy Kanadu? A chtěla byste? Jak to máte vy - jste doma tam, kde pověsíte klobouk? Je vám Blueberry sympatická? Chtěla byste jí položit nějakou doplňující otázku?

   
21.09.2009 - Blog redakce - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [58] Alousek [*]

  Ahojky Blue, moc hezky jsi to napsala, fotky ve mne vzbuzuji krasne vzpominky na posledni navstevu

  Zdravim Moulu a vsechny ktere se na mne pamatuji Sml7

  superkarma: 0 22.09.2009, 19:44:36
 2. avatar
  [57] Eva_CZ [*]

  Mylady — #56 mam se od nich porad co ucit. Sml22Sml22Sml22Sml22Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 22.09.2009, 12:27:59
 3. avatar
  [56] Mylady [*]

  Eva_Fl — #23 tak jsi mě poránu rozesmála. Jasně, kamarádky si člověk musí vybírat, a připustit si jenom ty nejlepší. Jinak co píšeš o amících, tak s tebou souhlasím. Sml22

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #57
  superkarma: 0 22.09.2009, 08:57:27
 4. avatar
  [55] Dudlajlama [*]

  Blueberry — #44 co bych nechvalila, normalne mne upadla celistSml16

  superkarma: 0 22.09.2009, 04:50:16
 5. avatar
  [54] Eva_CZ [*]

  vladka006 — #51 on cte ale jen odbornou literatutu, no i tak zaplatpanbuh za to.

  superkarma: 0 22.09.2009, 00:50:17
 6. avatar
  [53] Světýlko [*]

  Před dvěma lety se do Kanady odstěhovala moje kamarádka s manželem (Čech, který tam kdysi utekl, rozvedl se, vrátil se sem a po 7 letech se vracel zpět do Kanady s novou ženou a jejich 4l.dcerou). Vzali s sebou i dva její syny z 1.manželství. Vím, že Haniny začátky i pocity byly všelijaké, ale snad to ustála (malá Denisa prý skoro rok nekomunikovala, měla nějaký blok - teď ale mele jen anglicky). Ozve se málokdy, protože PC není její hobby, fotky neumí posílat a času prý je taky málo...Vloni tu byla na pár dní, ale viděly jsme se jen chvilku. Snad se někdy do té země plné krásné přírody podívám - zatím jen filmy.

  superkarma: 0 21.09.2009, 22:59:35
 7. avatar
  [52] karamelka [*]

  moula — #48 ja pobyvam v toronte a na Z-I som len sporadicky:-)

  inak si myslim, ze raz ked decko zacne chodit do skoly, hlavnou sa pre neho stava ta rec, lebo v nej premysla, v nej vyrasta a ta sa mu aj vyvija. pre mna je dolezite aby rozumeli, mozno raz budu chciet aj hovorit.

  superkarma: 0 21.09.2009, 22:36:54
 8. avatar
  [51] vladka006 [*]

  Eva_Fl — #49 Buď ráda, že vůbec čte.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #54
  superkarma: 0 21.09.2009, 21:26:04
 9. avatar
  [50] vladka006 [*]

  Juana — #46 Synovec ve 4 letech na mě mluvil vietnamsky a taky nechápal, že mu nerozumím Sml30. Teď na sebe mluvíme česko-vietnamsky a rozumíme si Sml67. Jen okolí občas tak divně kouká.

  superkarma: 0 21.09.2009, 21:20:49
 10. avatar
  [49] Eva_CZ [*]

  .. doma samozrejme mluvime cesky a snazime se, aby tech anglickych slovicek bylo v nasi cestine co nejmene, obcas se ale nepovede.

  Syn od svych 16ti let cesky promluvi jen doma a popravde s nama toho moc nenamluvi, vecne zvani pres ruzny masinky ( od telefonu prec PC po Playstation ) nebo nazivo s kamosi a se starou, takze ma obcas kurna problem a bohuzel velkej problem pri psani. Dostava za to ode me drzkovou, ale ... Ja zase pisu spatne anglicky. Sml15Sml22Sml22Sml22

  Myslim, ze Adamovi by stacil pobyt v Cesku a hlavne cetba v cestine. Co s nim mam ale delat? Cte uz jen v anglictine. Sml31Sml15Sml31

  1. na komentář reaguje vladka006 — #51
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:59:18
 11. avatar
  [48] moula [*]

  karamelka — #41 a kde ty pobyvas? tebe neznam:) a jsem ta tmava, kterej vitr vzal pul vlasu na druhou stranu.

  jinak k anglictine a detem - moje dcera mluvila jen cesky do 6 let, pak zacala tady chodit do skoly a na vanoce svihala anglictinu bez prizvuku ostosest. Ovsem nikde nebylo zadne jine ceske dite a zacala oidpovidat anglicky, odmitat ceske pohadky a tenkrat nebyl internet, ceska televize v dosahu, babickam s evolal jednou za pul roku a vsichni jsme byli presvedceni, ze se tam stejne uz v zivote nedostaneme, tak jsme klidne holku nechali mluvit anglicky. Byla v Cesku kdyz ji bylo 14 a za tyden se rozmluvila v pohode, s krasnym prizvukem ovsem:) Ted rozumi a mluvi obstojne, ale na domaci urovni.

  1. na komentář reaguje karamelka — #52
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:50:40
 12. avatar
  [47] Blueberry [*]

  átéčko — #45 Dekuji i za ne Sml30.

  superkarma: 0 21.09.2009, 20:09:44
 13. avatar
  [46] Juana [*]

  Manželovy sestřenice a bratranec narození v Kanadě byli v jedné rodině vychovány matkou v angličtině (byť je Češka jak poleno) a otcem v češtině, v druhé rodině na ně dodnes mluví jen česky. Tedy tchýni tam utekla ségra a brácha, čili tam jsou dvě rodiny, nějak jsem se blbě vyjádřila.  A je to zatraceně poznat, protože když jsme s nimi mluvili, tak ty z první rodiny měli hrozné problémy s češtinou a ty z té druhé rodiny tu zvládli bez problémů pobýt u příbuzných celé prázdniny.

  Kamarád je Maďar, žije tu od studií na vysoké a oženil se tu a na děti taky doma mluví dvojjazyčně, on maďarsky, žena česky a je to prý sranda, jaké situace pak nastanou. Prý děti hlídala česká babička a holka na ní mluvila maďarsko-česky a rozčilovala se, že babička nechápe, že chce sýr z ledničky. Ale to jí byly 3 roky, teď už to tak neplete dohromady. Sml30

  1. na komentář reaguje vladka006 — #50
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:07:02
 14. avatar
  [45] átéčko [*]

  Blueberry — #44 Sympatické jste ale všechnySml22

  1. na komentář reaguje Blueberry — #47
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:02:14
 15. avatar
  [44] Blueberry [*]

  karamelka — #40 Moula je ta tmava Sml22.

  1. na komentář reaguje átéčko — #45
  2. na komentář reaguje Galadriel — #55
  superkarma: 0 21.09.2009, 19:58:27
 16. avatar
  [43] Blueberry [*]

  OlgaMarie — #42 Moje sestra a jeji tri dospele deti ziji v Praze. 

  superkarma: 0 21.09.2009, 19:55:35
 17. avatar
  [42] OlgaMarie [*]

  Blueberry — #39 Mají kluci české pokrevní příbuzné?  

  1. na komentář reaguje Blueberry — #43
  superkarma: 0 21.09.2009, 19:52:40
 18. avatar
  [41] karamelka [*]

  Blueberry — #39 u nas je to tak, ze ja na deti slovensky a deti na mna anglicky. ked skusaju hovorit slovensky, maju anglicky akcent a nemaju slovnu zasobu. ale som rada, ze vobec rozumeju.

  1. na komentář reaguje moula — #48
  superkarma: 0 21.09.2009, 19:40:36
 19. avatar
  [40] karamelka [*]

  a ktora si ty, moula? lebo na tmava pani vyzera ako moja kolegyna, madarka:-)

  1. na komentář reaguje Blueberry — #44
  superkarma: 0 21.09.2009, 19:38:49
 20. avatar
  [39] Blueberry [*]

  Marchesa Casati — #38 Prosim te, nechytej za slovicka. Mela jsem napsat ze nektere zeny by nerozumely. Omlouvam se.  Ale opravdu mezi tim, ze jsem v podstate vychovavala kluky sama, makala 10-12 hodin denne vcetne sobot a nedeli kdy jsem si doprala pracovni dobu jen 6-8 hodin, a snazila se kluky drzet v cistote a najedene, na cestinu nejak uz nezbyl cas.

  1. na komentář reaguje karamelka — #41
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #42
  superkarma: 0 21.09.2009, 19:38:26
 21. [38] Marchesa Casati [*]

  Blueberry — #36 Ale no tak, já jsem netvrdila, že je v něčem problém, pouze mi to přišlo zvláštní, připadá mi, že umět více jazyků je výhoda, i kdyby to byla nějaká afričtina, a když někdo má tu možnost takové výhody dětem dopřát, je škoda jí nevyužít.

  Jednomu slovu česky a dvěma anglicky bych rozuměla, čirou náhodou mám jisté znalosti obou jazyků.

  1. na komentář reaguje Blueberry — #39
  superkarma: 0 21.09.2009, 19:13:07
 22. avatar
  [37] haluška [*]

  Eva_Fl — #35 no nehovor, že si úspešne zahodila smradľavé tyčky!

  superkarma: 0 21.09.2009, 19:02:18
 23. avatar
  [36] Blueberry [*]

  Marchesa Casati — #32 Moji kluci mluvili POUZE cesky do svych 4 let. Pak sli do skolky a behem tydne zacali mluvit anglicky. Byla jsem lina se s nima hadat. Nekde v hlave to maji a pokud to budou potrebovat poslu je na mesic do Ceska, kde se rozmluvi. Tak kde je problem? Ja stejne radsi mluvim anglicky - a stejne, kdyz se tu Cesi sejdou a mluvi cesky, tak byste jim stejne nerozumeli - dve slova cesky a jedno anglicky. Kdyz jsem byla na navsteve v Cesku, musela jsem sakra premyslet, abych tam nemluvila tak, jak mluvime s kamaradkami tady.

  1. na komentář reaguje Marchesa Casati — #38
  superkarma: 0 21.09.2009, 18:09:27
 24. avatar
  [35] Eva_CZ [*]

  átéčko — #34 ja za to nemuzu, ze kdyz zkopiruju, je pak vsechno pismo takovy. Sml80 Jo Ali, kdyz uz te tady mam - uz nejsem smrdutej kurak.Sml23Sml23Sml23Sml23Sml23Sml54

  1. na komentář reaguje haluška — #37
  superkarma: 0 21.09.2009, 18:04:32
 25. avatar
  [34] átéčko [*]

  Eva_Fl — #33 Neřvi na mě, nejsem hlucháSml31

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #35
  superkarma: 0 21.09.2009, 17:55:40
 26. avatar
  [33] Eva_CZ [*]

  átéčko — #31 Chtěla byste jí položit nějakou doplňující otázku?

   

  A to je presne to, co Marchesa dela. Pta se.

  Ja si nemyslim, ze kdybych na deti mluvila cesky a muz anglicky, nejak bych jim uskodila. Ona mela asi jinej nazor. Ja hodlam ucit cesky i pripadna vnoucata.

  1. na komentář reaguje átéčko — #34
  superkarma: 0 21.09.2009, 17:54:07
 27. [32] Marchesa Casati [*]

  átéčko — #31 No samozřejmě, že je to soukromá věc. Ale když už jsme si mohli přecíst o počtu svateb i synů, názoru na podnebí i Kanaďany, tak asi čtenářka Blueberry své soukromí obzvlášť úzkostlivě nehájí. Proto nevidím důvod, proč bych se nemohla podivit, nebo zeptat na něco dalšího.

  1. na komentář reaguje Blueberry — #36
  superkarma: 0 21.09.2009, 17:48:03
 28. avatar
  [31] átéčko [*]

  Marchesa Casati — #30 To je ale pouze soukromá věc, ne?

  1. na komentář reaguje Marchesa Casati — #32
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #33
  superkarma: 0 21.09.2009, 17:25:53

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Marchesa Casati [*]

  To je pěkné, že se čtenářce v Kanadě daří. Nicméně mi uniká jedna věc, proč ty své dva chlapce nenaučila česky? To se za rodnou řeč styděla?

  1. na komentář reaguje átéčko — #31
  superkarma: 0 21.09.2009, 17:20:04
 2. avatar
  [29] haluška [*]

  Všetkým, ktoré ste mali odvahu odísť do cudzieho sveta, skladám poklonu. Aj ja som odišla. Nie síce ďaleko, ale tiež som musela popretŕhať korene . A ja zasa hovorím, že som doma tam, kde mám okolo seba svoju rodinu a kde majú záujem o prácu z mojich rúk. Toto je pre mňa podstatné. A do Kanady a USA by som sa určite chcela pozrieť, ale je to pre mňa  niečo také nedosažiteľné ako modré z neba

  superkarma: 0 21.09.2009, 17:14:27
 3. avatar
  [28] Blueberry [*]

  moula — #26 Tak to jsem rada, ze nedostanu pres hubu za to, ze jsem sem tu fotku dala bez tveho svoleni - chtela jsem ti volat a zeptat se, ale pak jsem na to nejak zapomnela...

  superkarma: 0 21.09.2009, 16:10:27
 4. avatar
  [27] OlgaMarie [*]

  moula — #26 Mě tenkrát hanba dala facku, když jsem si přečetla, že je ochotná pomoc z druhého konce světa.

  superkarma: 0 21.09.2009, 15:43:45
 5. avatar
  [26] moula [*]

  k uprcvhlickym snum se taky hlasim. ted uz je davno nemam, ale prvnich par let to byl des bes, jeste za komunistu, figurovala v nich vzdycky plzenska Hvezda.

  Boruvku znam osobne a nebejt chcipla s oteklou hlavou a zhnisanym zubem, mohla jsem byt na svatbe. Ale bylo od ni moc hezky, ze se na me tyden potom prijela podivat a mely jsme aspon chvili spolu s jejim manzou a Alouskem, viz posledni fotka ve vsi Chemainus pred hospodou.  Co se tyce jejiho pristupu k lidem a ochote pomoci, mam u ni dluh jako KRAVU,uz 2x me vytahla z velikansky slamastiky, ktera bez ni by byla v podstate neresitelna nebo velice draha.doufam, ze ji to budu moct nekdy oplatit:)

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #27
  2. na komentář reaguje Blueberry — #28
  superkarma: 0 21.09.2009, 15:14:28
 6. avatar
  [25] Blueberry [*]

  Anai — #8 Svatba byla letos. Moje deticky z prvniho manzelstvi jsou ti dva habani napravo.

  superkarma: 0 21.09.2009, 15:14:11
 7. avatar
  [24] Blueberry [*]

  Galadriel — #3 Dekuji za pochvalu Sml16.

  superkarma: 0 21.09.2009, 15:11:32
 8. avatar
  [23] Eva_CZ [*]

  Mylady — #18 vis, jsem. Spokojena. A Amici jsou jako narod fajn v tom smyslu, jak se k sobe navzajem chovaji a takovy veci, ale Americanka jako takova je pro me synonymem omezenosti, tuposti, nehorazneho sebevedomi, vetsinou osklivosti, totalni neschopnosti, proste jedno velky budizknicemu. Na hovno. Porad patram, proc se s nimi vubec nekdo zeni. Nenachazim jinou odpoved, nez ze RODINA - no a protoze jsou hodne krestansky zalozeni, tak uplna rodina.

  A tak jako jsou v Cesku vyjimky - a temi jste VY TADY ( proto sem taky lezu, ze jo ), tak i tady se najde par vzacnych zenskych, ktere by eventuelne mohly byt mymi kamaradkami, lec temi nejblizsimi nikdy nebudou. Na to nemaj.

  1. na komentář reaguje Mylady — #56
  superkarma: 0 21.09.2009, 14:49:45
 9. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  Mylady — #18 ano. Ja jsem zdrhla ve svych 42 letech. Nejdriv jsem se musela srovnat se svou dvacetiletou tezkou zavislosti, pak dat do poradku dluhy, osobni zivot, dat do poradku sebe a dokazat neco v Cesku. Odesla jsem, az jsem mela hotovo.

  superkarma: 0 21.09.2009, 14:45:27
 10. avatar
  [21] karamelka [*]

  Eva_Fl — #13 hlavne preto, ze si uz doma tu a citis sa dobre a chces sa vratit domov a ono to v tom sne nejde. uplne hrozny sen je to:-))

  mna to na sk tiez uz vobec nelaka. na navstevu ano, ale to staci.

  superkarma: 0 21.09.2009, 14:21:37
 11. avatar
  [20] Japina [*]

  Máme rodinu ve Vancouveru, emigrovali v 68. Znám město a okolí jen z fotek, je tam opravdu nádherně. Sml16 

  superkarma: 0 21.09.2009, 13:10:55
 12. avatar
  [19] Mylady [*]

  tak to mě příjemně překvapilo, že Blueberry má takové otevřené srdíčko. Ať se jí to vrací jenom v dobrém.

  superkarma: 0 21.09.2009, 12:33:51
 13. avatar
  [18] Mylady [*]

  Eva_Fl — #16 ahoj Evi, ty jsi tady byla 42 let a pak jsi odešla? Nebo jsem to špatně pochopila. Ale samozřejmě se ti nedivím, žiješ jinde, jinak...Hlavně, že jsi spokojená. Tím, že hodně cestujeme ven, tak to chápu, ale třeba já mám kolem sebe fain lidi, no a ostatní neřeším. Tak ať jsi pořád spokojená, věřím, že budeš. Sml79

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #22
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #23
  superkarma: 0 21.09.2009, 12:32:27
 14. avatar
  [17] átéčko [*]

  OlgaMarie — #12  Blueberry  pomohla i mně. Nezištně , rychle.Sml67 Mám ji ráda! 

  superkarma: 0 21.09.2009, 12:11:10
 15. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  Mylady — #15 neverim. JE. Jen dokud jsem byla TAM, tak moc jsem si to neuvedomovala. Ja vim, ze se hodne zmenilo. Jen povaha lidi se nezmenila a ja uz tam nechci ani za svinu. Nikdy.A neuc me znat ty lidi a vubec, ja jsem mela moznost poznat. 42 let.

  1. na komentář reaguje Mylady — #18
  superkarma: 0 21.09.2009, 11:30:30
 16. avatar
  [15] Mylady [*]

  Eva_Fl — #13 Sml30 ono to zas tak hrozný není.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #16
  superkarma: 0 21.09.2009, 11:12:12
 17. [14] evamagdalena [*]

  V Kanadě mám bratra s rodinou. Žije na Victoria Island, kam se přestěhoval z Vancouveru. Byla jsem je navštívit, moc se mi tam líbilo. Asi ze všeho nejvíc příroda. A tak se těším na Olympijské přenosy, že zas uvidím místa, která jsem měla možnost před několika lety vidět na vlastní oči.

  Blueberry je velice sympatická, nic nepřikrášluje, chce to určitě i odvahu se odstěhovat a zakořenit v jiném prostředí, hlavně s ohledem na vazby z dětství a mládí, jako jsou rodiče, kamarádi a spolužáci. Člověk se naučí být víc sám za sebe.Sml79

  superkarma: 0 21.09.2009, 11:05:12
 18. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  karamelka — #2 u nas to mame vsichni. Moje nocni mura c.2 - jsem zpatky v Cesku. Uffffffffff po probuzeni.

  1. na komentář reaguje Mylady — #15
  2. na komentář reaguje karamelka — #21
  superkarma: 0 21.09.2009, 11:00:56
 19. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  Blueberry si získala mé sympatie, když nabídla pomoc před dvěma lety jedné čtenářce Ž-in. Bez balastu nicneříkajících keců.

  Kdysi jsem se toužila do Kanady podívat, měla jsem v Torontu kamarádku. Doma jsem tam, kde mám manžela. V jižní Francii je pro něho bohužel teplo, tam bych si já zvykla hned. Děti mají své domovy...  

  1. na komentář reaguje átéčko — #17
  superkarma: 0 21.09.2009, 09:59:28
 20. avatar
  [11] Mylady [*]

  Když tak přemýšlím, tak když jsem byla poprvé v Holandsku, tak mě to úplně dostalo, jako kdyby to byl můj domov, cítila jsem se super. Doma jsem pak byla pěkně otrávená, z bordelu na ulicích......Krásně jsem se zasnila, ale zpět do reality. Sml15

  superkarma: 0 21.09.2009, 09:55:18
 21. avatar
  [10] Mylady [*]

  Mým snem bylo taky žít venku. Ale teď už je pozdě. Mám rodinu a jsem tady pevně zakotvená. Sml16 Ale je fain, když se to někomu podaří a hlavně, když je spokojený. Sml59

  superkarma: 0 21.09.2009, 09:43:48
 22. avatar
  [9] kebulkaevulka [*]

  To je můj sen,podívat se do Kanady,krásný fotky

  superkarma: 0 21.09.2009, 08:48:47
 23. [8] Anai [*]

  V Kanadě jsem nebyla a s tím kloboukem to mám stejný. B. je mi moc sympatická a líbí se mi - nejvíc jí to sluší na té první fotce s dlouhými vlasy. Mám otázku: ta svatební fotka je z té svatby v 80. letech??? Přijde mi, jestli jsi se nevzdávala dvakrát.... Jestli ne, omlouvám se, jen mi tam přijdeš starší, než na té první fotce.

  1. na komentář reaguje Blueberry — #25
  superkarma: 0 21.09.2009, 08:43:11
 24. avatar
  [7] evelyn [*]

  Sml59bezva tyhle clanky o lidech, ktere clovek uz virtualne zna tolik let. 

  Zvlastni, ze se malokdo chce vratit do Cech, ja, kdyz tam jedu na navstevu uz se tesim "domu", ale nikdy nerikej nikdy, na to uz jsem prisla davno. Stejne jako Boruvka jsem otevrena pro vsechny moznosti, klidne bych se zitra stehovala nekam jinamSml80

  superkarma: 0 21.09.2009, 08:10:34
 25. avatar
  [6] wolves13 [*]

  Hlavní je být tam kde se člověk cítí dobře. Myslím, je dobré objevovat nové země.

  superkarma: 0 21.09.2009, 06:35:28
 26. avatar
  [5] draja [*]

  Hezky napsaneSml67

  superkarma: 0 21.09.2009, 06:31:08
 27. avatar
  [4] Juana [*]

  Jo, v Kanadě jsem byla 3x, procestovali jsme ji od východu na západ a tam až na sever do Yellowknifu. Líbil se mi východ a západ, prostředek nic moc, na pláních bych rozhodně žít nemohla. Mimochodem, známí mých rodičů mívali jednu z těch vinic, ale po smrti manžela ji prodali a odstěhovali se z B.C. Víno měli fakt dobrý.

  superkarma: 0 21.09.2009, 06:12:33
 28. avatar
  [3] Dudlajlama [*]

  Sml67, moc ti to slusi a ta svatebni fotka je krasnaSml29.

  1. na komentář reaguje Blueberry — #24
  superkarma: 0 21.09.2009, 05:16:34
 29. avatar
  [2] karamelka [*]

  zdravim z toronta. ja len, minimalna mzda je 9.50:-) a ontario je nadherna provincia, mame tu milion jazier, akoby by mohla byt nudna? treba len zist z dialnice:-)

  inak az ma zamrazilo, ked citam o emigrantskych snoch, to iste sa cas od casu sniva mne, ze som na SK a nemozem sa vratit sem.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #13
  superkarma: 0 21.09.2009, 04:16:44
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Kanada je urcite uzasna, co se tyka prirody, zvolila jsem Ameriku, protoze na me je Kanada moc socialni, ono se to ale uz bohuzel zacina srovnavat. Snad se to nesrovna uplne. Boruvku mam rada, i kdyz si obcas vymenime nazory. Jo, doma je pro me tam, kde jsou ti, se kterymi chci byt. Sml16 A kde je mi dobre. At je kazdej tam, kde je mu dobre. Mne je dobre tady.

  Blue, fotky prekrasny!

  superkarma: 0 21.09.2009, 00:09:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme