.

Čtenářce monkee se stýská po Slovensku

Cestování

Čtenářce monkee se stýská po Slovensku

Často tam jezdí a cesta ji zavedla až do Komárna, kde chátrá vojenská pevnost. Jen pár nadšenců se snaží objekt zachránit, ale bez finanční dotace z EU je jejich snaha stejně marná. Monkee se ptá: „proč to jde v Maďarsku a tady ne?“

Takové téma... To mi nedělejte, mám slzičky na krajíčku. Tento týden už jsem psát nechtěla, ale nemůžu si pomoci. Už k nám sice nepatří, ale stejně se tam člověk cítí jako doma. O čem mluvím? O Slovensku. Vždycky jsem tam jezdila ráda. Teď mám příležitost daleko častější, protože kamarádka tam odjela za prací. A protože stejně jako, já ráda cestuje, poznává nové kraje a přizve občas i mne. Tak jsem se díky ní dostala i do Komárna.

Řeklo by se: Maďarské město na Slovensku. Ale houby, ti lidé mluví oběma jazyky, jsou milí, příjemní a multikulturální. Vůbec jsme tam necítily nějakou řevnivost, spíš bych řekla, že si nás, Češky, přímo hýčkali. Ale o tom psát nechci.

Dám vám jen pár fotek, srdce mě bolelo, když jsem viděla ty chátrající objekty Vojenské pevnosti, zoufale potřebující každé euro. A to si jeho současní zachránci (doslova Don Quichotové) troufnou za vstupné žádat jen 2 Eura.

1

2

3

4

5

Historie objektu sahá až do 16. století, byl to nejrozsáhlejší vojenský pevnostní systém Rakouska-Uherska, kolik českých mužů, i žijících generací, si tam odkroutilo vojnu. V roce 1968 si je Rusové vybrali jako svoje sídlo a zkázu objektu dovedli až do téměř dokonalého konce. Nyní se snaží pět (!!!) dobrovolníků za pomoci letních brigádníků zachránit, co se dá, a předkládají projekt za projektem, aby získali dotace z EU, protože slovenská vláda peníze nazbyt nemá. Přesto se jejich projekty na ministerstvech ztrácejí, zapomínají...

6

Za řekou, na maďarské straně v Komáromu, jsou bastiony opravené, opečovávané, peníze z EU tam našly svoje uplatnění. Je mi smutno z toho, jak slepý je nacionalismus na slovenské straně.

monkee

Milá monkee, díky za pěkný příspěvek a připomenutí Slovenska. Podobný pocit mám bohužel z nádherného pevnostního města Josefov, který byl vyjmut ze seznamu památkových rezervací a teď tenhle „zachovalý“ městský komplex nezadržitelně chátrá. Paradoxně tím víc, když z něj odešla armáda.

Máte pro nás něco veselejšího, milé ženy-in? Víte o drobné a málo známé památce, která se dočkala oprav a je na ní utěšenější pohled než na zmíněné objekty? Napište nám, na vaše příspěvky se budu těšit na adrese: redakce@zena-in.cz

   
13.01.2012 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] krokodylice [*]

  monkee — #5 Sml31 Sml79 Sml80

  superkarma: 0 13.01.2012, 14:57:38
 2. avatar
  [5] monkee [*]

  řinka — #2 Přátelé po sobě nenechali jediné celé okno, futra vytřískali, svým odpadem zaváželi podzemní chodby a sklepení...Sml80 Je mi do pláče ještě i teď. A "Slováci" (bez uvozovek to napsat nejde) pro "maďarské" město nepřiloží ani stébélko. Na brigádu tam jezdí zahraniční studentiSml15. Ach jo.

  Chcete vidět víc?

  1. na komentář reaguje krokodylice — #6
  superkarma: 0 13.01.2012, 14:07:58
 3. [4] Dana Haklová [*]

  janny199 — #1 inetriéry mi připomínají karlínskou invalidovnu, kde se točil Amadeus. Po povodních to tam vypadá úplně stejně a přitom je to skoro v centru Prahy Sml31

  superkarma: 0 13.01.2012, 12:41:12
 4. avatar
  [3] enka1 [*]

  Sml15 zatímco na jiné ptákoviny je peněz dost. Ach jo.

  superkarma: 0 13.01.2012, 12:04:22
 5. avatar
  [2] řinka [*]

  No jo pozůstatek přátel na věčné časy.Klasika po nás potopaSml43

  1. na komentář reaguje monkee — #5
  superkarma: 0 13.01.2012, 11:28:36
 6. [1] janny199 [*]

  Smutný pohled - hotová ruina Sml15

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #4
  superkarma: 0 13.01.2012, 11:05:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme