Cestování

Couchsurfing: Na gauči mi spal cizí chlap

gauc

Nedávno jsme vám představili couchsurfing. Ve zkratce připomeňme, že se jedná o projekt s rozkošným mottem: „Pomoz nám změnit svět k lepšímu, gauč po gauči“ pro všechny cestovatele, které nechtějí utratit víc, než je nezbytně nutné. A také pro domorodce, kteří chtějí navázat nějaké to mezinárodní přátelství. Kterýkoliv občan kterékoliv země může prostřednictvím sociální sítě www.couchsurfing.org nabídnout případným hostům svůj gauč. Na jednu či více nocí. Podrobnosti si můžete přečíst ZDE.

Zajímá vás, jak takový couchsufring vlastně funguje v praxi? Pojďme se na to mrknout z pohledu hostitele.

S Danem jsem se seznámila přes sociální síť myspace. Pochází z jižní Francie, hledal v Čechách, hlavně v Praze a okolí, nějaké kontakty. Chystal se sem na dovolenou. Chtěl vědět, kde je nejlepší místo na sushi, kde natočí nejlepší pivo, které památky rozhodně nesmí při své cestě vynechat, kam chodíme za muzikou a tak dále. A taky se hodně zajímal o levné ubytování. To byla nejlepší příležitost dělat chytrou. „Couchsurfing už jsi zkoušel?“ ptám se. „Je to zadarmo, pár lidí z Prahy tam určitě najdeš. A pokud by ti nevadilo přespávat pár minut za Prahou, i můj gauč je pro termín tvé dovolené volný.“

Chtěl v Česku zůstat na deset nocí. Ale ne jen u mě. Prý by to nebylo slušné. Na stránkách projektu se domluvil na pobytu nejen se mnou, ale i s ostatními pražskými couchery. Vždy na dvě noci. Veškerá komunikace na téma ubytování probíhala přes web couchssurfingu. Na těchto stránkách je totiž kvůli bezpečnosti všechna komunikace archivována. 

Domluvili jsme si pravidla. Připadala jsem si spíš jako paranoidní pedant než jako hostitel. Ale Dan se tvářil, že to chápe. Pravidla byla jednoduchá. Klíče od bytu nedostane. Když nebudu doma já, nebude tam ani on. S výjimkou nedělního rána, kdy jsem musela odejít opravdu brzy a bylo mi líto budit ho v pět ráno. Za odměnu mi slíbil, že vyvenčí psa. :-) Domluvili jsme i další podrobnosti užívání bytu a také místo srazu a poznávací znamení.

První setkání: Francouzi vždycky chodí pozdě

Protože je Dan také amatérský fotograf a chtěl nasbírat další zkušenosti, domluvila jsem hned na první den modelku, která plynně hovoří anglicky a miluje Francii. Moje písemná angličtina je docela v pohodě, ale to mluvené slovo pořád docela vázne. Na začátek jsme tedy oba potřebovali prostředníka.

Byl pátek. Ve smluvenou hodinu na smluveném místě jsem se setkala s Katkou. Bylo jedenáct a každým okamžikem jsme čekaly, odkud se vynoří vysoký brunet a metalovým tričkem. Dlouho nepřicházel. „Oni prý Francouzi vždycky chodí pozdě,“ poznamenala Katka. O hodinu později jsme se rozhodly, že už jsme čekaly dost dlouho a jdeme na věc samy. Prostřednictvím internetu v mobilu mu posílám rychlou zprávu.

Je jedna hodina. Loučím se s Katkou, která už musí běžet na trénink, a kontroluju zprávy na netu. „Zdržel jsem se, jdu na jídlo a pak se můžeme sejít. Počkej do tří, přijedu za tebou.“ Chtěla jsem ho zabít. Ale protože každý z těch, kterým by mohl později chybět, si může na webu přečíst, s kým má teď trávit čas, od tohoto nápadu jsem upustila.

Druhý pokus už vyšel

Sešli jsme se ve tři na Náměstí republiky. Přinesl květinu a omluvil se. Prvotní záměr omlátit mu ji o hlavu jsem si rozmyslela jen pro dobrou pověst své vlasti. Ukázala jsem mu pár památek v centru. Pomník mistra Jana Husa, staroměstskou radnici, orloj, který jsme viděli i odbíjet. Jeho angličtina v mluvené formě byla stejně valná jako moje. Domlouvali jsme se taky znakovou řečí a obrázkovým písmem. Vím, proč s sebou pořád nosím blok a pero.

Večer jsme si doma zahráli pár deskových her a pár her na xboxu. Většinou jsem vyhrávala. Domluvili jsme si program na další den.

Dvě noci a předání štafety. No problem

Opět jsem si připadala jako paranoik. Zvlášť, když jsem zamykala vchodové dveře a brala si klíč s sebou do ložnice, kde jsem se taky zamkla. Měla jsem tu nastěhovanou většinu cenností, o které jsem nechtěla přijít.

Ráno jsem se ovšem překvapivě probudila živá a neokradená. Shlédli jsme dva filmy ve francouzštině s českými titulky. Po obědě v pizzerii jsme vyrazili na další okružní jízdu po památkách. K večeru pozvolna přešla na jízdu po barech a zábavných podnicích.

Druhou noc jsem se už nebála. Hlavně proto, že jsme byli oba k smrti unavení. Pomocí google překladače jsme se domluvili na podrobnostech následujícího rána. Nejzásadnější větu: „Nezapomeň na klíče!“ jsem raději přilepila na lednici. A nakreslila obrázek klíčů. Pro jistotu.

Na další a tentokrát poslední odpolední sraz přišel včas i se všemi svými kufry. Přišel tam i někdo třetí. Jmenoval se Petr a přebíral gaučovou štafetu. Všichni tři jsme zašli na pivo. Já se s Danem loučila, Petr vítal.

Kdo by čekal nějaké pokusy o sblížení, sex a podobně, byl by zklamán. Tohle bylo čistě přátelské. Dnes ráno jsem u svého profilu našla krátkou poznámku: „Cool zábavná slečna. Milá, pěkná a má pohodlný gauč. Doporučuji.“

   
01.07.2010 - Doma - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [7] Wrightová [*]

  Mám s Couchsurfingem jenom pozitivní zkušenosti. Docela si vybírám, koho ubytuju - hlavně proto, že jsem jednou ubytovala Itala, který uměl anglicky asi tak jako já čínsky (vůbec) a bylo to dost vyčerpávající. Nejraději ubytovávám páry - zrovna včera po dvou dnech odjeli zatím asi moji nejlepší couchsurfeři - ona byla nádherná Kolumbijka pracující jako kartografka pro USA vládu a on dělal doktorát v neurosciences na Yalu. Dva dny se nám pusy nezastavily, bylo to milé.

  superkarma: 0 06.07.2010, 14:40:03
 2. [6] xenie [*]

  na jednu stranu, skvelej zpusob cestovani pro mlade, na stranu druhou, nikdy nevite co za uchyla si pustite do bytu Sml32

  superkarma: 0 01.07.2010, 21:31:03
 3. avatar
  [5] Lukáš Čejka [*]

  Eva Soukupová — #4 To je nejspis slabe misto toho herniho systemu - ze ti prijde i kus, ktery te vlastne nezajima Sml54

  superkarma: 0 01.07.2010, 12:43:29
 4. avatar
  [4] Eva Soukupová [*]

  Lukáš Čejka — #3 Mně se nelíbil, takže ne Sml30

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #5
  superkarma: 0 01.07.2010, 12:31:07
 5. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  Kdo by čekal nějaké pokusy o sblížení, sex a podobně, byl by zklamán. -> takze tomu mame rozumet tak, ze si byla zklamana, Evo? Sml57

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #4
  superkarma: 0 01.07.2010, 12:01:43
 6. [2] Rikina [*]

  Mně se to líbí, vůbec by mi nevadilo, kdyby u mě přespávali lidi. Jenže bydlím ve městě, kde ten turistický ruch je poněkud jiného druhu, a za druhé se hlavně nedomluvím cizím jazykem, což je dost podstatná závada. Sml15 Sml80 

  superkarma: 0 01.07.2010, 10:09:08
 7. avatar
  [1] femme [*]

  Sml30 dobrý story, ale já jsem asi srab Sml80 já nabízím svoje ležení jen svým dobrým známým  Sml24 

  superkarma: 0 01.07.2010, 08:07:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme