Bulvár

Copak to tu visí za ptáka?

"Ták, děti, copak nám to tady visí za ptáka?"
„Prosím, za ptáka nám tady visí netopýr!“

Viseli tam vrápenec malý a netopýr dlouhouchý.

Kde? V jeskyních přece!

V sobotu a neděli jsme totiž prolézali jeskyně v Moravském krasu. Díky kamarádům z Brna jsme si mohli prohlédnout jeskyni Býčí skála, lokalitu Stará rasovna a Holštejnskou  jeskyni.

Bohužel kvůli „nehodě“ nejmladšího účastníka Alberta (4 roky), který si v Býčí skále umazal botičky, musel být sestup přerušen a Albert transportován na povrch. Potom jsme pokračovali v bádání ochuzeni o dva členy výpravy. To už bylo vlastně v pořadí druhé oslabení. To první nastalo v pátek, kdy jeden z účastníků odvysílal na nouzové frekvenci: „Soubor manželka.exe obsadil nečekaně všechny systémové prostředky. Nepomohl ani pokus o restart, prdím na to - jdeme do zoo… užijte si to.“

Jinak všechny tři jeskyně byly v pohodě schůdné i pro děti. Za magazín Žena-in se zúčastnili: manželé Křížovi s dětmi (vzali skoro všechny), Jašterička se synem a F@un. Drsnější (nebo hloupější??) část skupiny si to „dala“ na Býčí skále po pás ve vodě a ve Staré Rasovně proplavala zatopené koleno a ve 4stupňové vodě si zaplavala do (pro ostatní) momentálně nepřístupných částí jeskyně.

Pro zajímavost to bylo na stejném místě, kde probíhala v prosinci 2004 záchranná akce jeskyňářů odříznutých vysokou vodou v prostorách jeskyně za kolenem.

Nedělní výlet do Holštejnské jeskyně byl takovou procházkou v chodbách vykopaných jeskyňáři při hledání volných prostor. Je to obrovský kus práce odvedený hrstkou nadšenců, v jejich volném čase bez jakýchkoliv dotací.

Při kopání bylo přemístěno nepředstavitelné množství materiálu. Vlastně celý chodník před jeskyní je z materiálu vyvezeného z jeskyně. Po zákazu deponování materiálu před jeskyní, vyvážejí jej jeskyňáři do rozrážek (chodeb, které byly pracně vykopány jako sondy do stran). Pokračování kopání by mělo být v jednom směru ještě cca 150-160 m do míst, kde se očekává napojení na další jeskyně. To je minimálně 300 m3 materiálu, který je třeba přemístit! Mechanizace, kterou používají ke kopání, je jednoduchá: pneumatické sbíjecí kladivo, lopaty, krumpáče a „kolečko“.

 

 

 

 

 

 

 

Člověka bolí ruce jen při té představě. Inu někdo jde v neděli do kostela, jiný do zoo a jeskyňáři jdou kopat pod zem. Po exkurzi do jeskyně jsme si prohlédli ještě lidomornu a hladomornu. Jeskyni pod Holštýnem, kam ve středověku házeli vězně. Vzhledem k výšce jeskyně přes 10 m, tím tehdy patrně řešili i problém se stravováním. Podle mne takový pád přežil málokdo. Na otázku mladšího účastníka exkurze, za co tam ty lidi házeli, jsem duchaplně odpověděl: „Patrně za trest, za odměnu to určitě nebylo!“ Jsem já to ale vtipná kopa, že?

Galerie fotografii je na adrese www.potapeni.cz  

   
01.11.2005 - Společnost - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Aja [*]

  Majucha: čau barbucho, co ten čtvrtek? Napiš vzkazík...už sem opravu chyb kontrolovat nejdu Pádím domů...

  superkarma: 0 01.11.2005, 14:58:50
 2. avatar
  [12] Aja [*]

  Jojojo, udělal opravy, i názvolsoví už má dobře... Na ten "moravský kras" jsem ho neupozornila schválně...

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:51:01
 3. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Manx: Majucha: tak nevím, jestli tam ráno nebylo něco jiného, ale takhle je to dobře, děvčata
  Majucha: o tom ten vtip je

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:31:28
 4. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Manx: Znám obě verze toho vtipu, ale tahle se mi líbí víc. Ta s Pepíčkem říkajícím "visí tu netopýr, ale že by visel za ptáka..." je pepíčkovsky vulgární, tahle je krásně dětsky naivní a dovedu si představit, že tak opravdu nějaké dítě odpoví (mají tendenci odpovídat na otázku přesně slovo od slova).

  superkarma: 0 01.11.2005, 12:37:09
 5. avatar
  [8] Žábina [*]

  Manx: to už není vtip
  pointa je úplně včudu

  superkarma: 0 01.11.2005, 11:25:04
 6. avatar
  [4] zrza [*]

  Určitě krásný zážitek, ale já s mojí kamarádkou klaustrofobií bychom to nezvládly ...

  superkarma: 0 01.11.2005, 08:49:19
 7. avatar
  [2] Aja [*]

  Druhové názvosloví se píše malým písmenem
  A link nejde otevřít...

  superkarma: 0 01.11.2005, 07:31:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme