Máme tady správné odpovědi ke včerejší soutěži, týkající se určení druhů řemesel. Vcelku jste odpovídaly na jedničku.:)

A nebudeme to protahovat, neboť čas je dnes mým nepřítelem :(

Řemeslo číslo 1.

Jak se říká „pracujícím“ provozujícím nejstarší řemeslo na světě?

To jsou samozřejmě prostitutky, ale nedá mi to, abych nezveřejnila odpověď čtenářky Halušky:
„Najstarším remeslom sú podľa mňa elektrikári, pretože, keď Boh povedal onú pamätnú vetu- budiž svetlo, oni už mali naťahané dráty, ale to počuť nechcete, takže to budú ženy radodajky.“

Řemeslo číslo 2.

Vynikající český herec Vladimír Menšík bránil v jistém filmu Karla Kachyni do posledního dechu své řemeslo, než přišel podnikatel ze Zlína, který ho „zničil“. Jaké řemeslo Vl. Menšík ve filmu zastupoval?

Správná odpověď je švec.(uznávám také obuvník). Jen pro informaci, film se jmenuje Lásky mezi kapkami deště.

Řemeslo číslo 3.

Jak se říká řemeslníkovi, který by měl umět posoudit stav povrchu, očistit ho, odmastit, opálit staré nátěry a poté nalakovat?

Tak to je lakýrník. (viď, Věrulinko?)

Řemeslo číslo 4.

Dnes už prakticky málo používané řemeslo, ale ještě se tu a tam najde. Například když chce někdo zrenovovat a uvést do provozu kachlová kamna, anebo nám třeba nefunguje domácí sporák. Koho zavoláme? Jakého řemeslníka?

Zavoláme kamnáře.

Řemeslo číslo 5.

Ale toto řemeslo, to už je prakticky úplně vyhynulé. Dříve chodili tito „řemeslníci“ od domu k domu a díky nim nemuseli hospodyňky kupovat nové nádobí. Jak se jim říkalo?

To byli samozřejmě dráteníci.

Řemeslo číslo 6.

Ke kterému řemeslu se přisuzuje rčení: je sprostý jak …… jako kdo?

Jako dlaždič.

Řemeslo číslo 7.

Krásné, prastaré řemeslo, často zmiňované v pohádkách. Díky němu se koňům lépe kluše a některé z nás mají mají doma od tohoto řemesla i něco pro štěstí :) Název onoho řemesla nebo řemeslníka?

Správná odpověď kovář (nebo také podkovář)

_________________

Těm čtenářkám, které odpověděly správně, GRATULUJI, dostávají se do závěrečného slosování o redakční ceny.
A těm, které nevěděly, vzkazuji: „Nebuďte smutné, když nejde o život, jde o… dobrý pocit ze soutěžení. Příště to vyjde.“

Pěkný den
Saša

Co můžete vyhrát?

knihaV této hádanakové soutěži můžete získat opět dvě ceny. Tentokrát je to kniha Mystický sex od A do Z autorky Cassandry Lourisové (vydala METAFORA) a krásný balíček kosmetiky AVON ANEW reversalist s dvoutýdenní obnovovací péčí.

anew

Hádanková soutěž (ve které dostanete každý všední den jinou otázku) probíhá od 19. 7. 2012 do 20. 8. 2012. Pokud odpovíte správně alespoň na 5 hádanek, zařadíte se do slosování o knihu Mystický sex od A do Z. Pokud odpovíte správně alespoň na 11 hádanek, zařadíte se také do slosování o kosmetický balíček AVON ANEW reversalist s dvoutýdenní obnovovací péčí.

Reklama