Bulvár

Codex Gigas – je spoluautorem Ďábel?

 

Když se vám podaří protlačit davem návštěvníků a neomdlít vysílením, či  vás neatakuje agorafobie, spatříte na vlastní oči unikátní, jedinečné dílo nevídaných rozměrů. Všudypřítomné napětí, kterým je vlastní prohlídka přímo prošpikována, ještě podtrhují poměrně přísná opatření, která je nutno dodržet. Kniha je uložena ve zvláštní trezorové místnosti a počet vstupujících je omezen. Tento světový knižní obr je úctyhodných 75 kg těžký a měří 90x55cm!


 

Kde se kniha vzala?

Vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích. Sepsat ji měl mnich uvězněný zde za těžký hřích. Aby se vykoupil, nabídl opatovi, že za jednu noc vytvoří dílo, jaké celý svět ještě nespatřil. Opat souhlasil a nechal mu do cely dopravit všechno, co potřeboval. Mnich slib dodržel. Do rána sepsal největší knihu na světě. Knihu o 624 stranách, zdobenou množstvím nádherných maleb. Zhruba uprostřed knihy pak z vděčnosti vymaloval postavu, připomínající čerta, který mu s úkolem pomohl... tolik legenda.
 

Jsme soudní lidé

Racionální člověk těžko uvěří tomu, že lze něco takového přes noc napsat, a to ještě ručně. Vždyť podle odborníků by něco takového trvalo jednomu zručnému písaři zhruba 20let !!


A co na to současná věda?

Moc se toho, napříč světovou vědeckou obcí, neví. A z toho, co odborníci rozklíčovali, opět příliš moudří nejsou.

Faktem je, že:

 1. Kniha prokazatelně existuje.
 2. Je psána skutečně ručně – v  latině.
 3. Zahrnuje kompletně Starý i Nový zákon – zajímavé je, že nikoli za sebou, jako je tomu u Bible.
 4. Obsahuje celou Kosmovu kroniku.
 5. Dle grafologů se písmo vůbec nemění. To znamená, že člověku, který psal, nebyla ani jednou například zima, nebyl se vyčůrat a neodpočíval. Vlastně to vypadá, jako by vznikla v jednom okamžiku, či velice krátké době. Což je zase rozumově nemožné, jenže...  Všechno tomu napovídá.
 6. Kromě již zmíněného jsou zde popsána zaklínadla a magické formule, například na odehnání nemocí, invokace a podobně…
 7. V knize je vloženo několik stran nepopsaných… tedy pokud jsou nepopsané. Víme, že ve 12. století  již mohl být známý tzv. neviditelný inkoust, který se objevil až působením čpavku, či nahřátím.
 8. Její součástí je mnoho nepochopitelných maleb. Mezi jinými i postavička „domnělého" Ďábla.
 9. Stran bylo původně 632. Kdosi osm stran odstranil.      
 10. V době třicetileté války ji z Čech odvezli Švédové jako válečnou kořist.

Co jsem viděla na vlastní oči?

Viděla jsem MEGAKNIHU. Ohromující, jedinečnou, krásnou a tajemnou.

Viděla jsem také hodně latinského textu a lituji, že mu nerozumím. Při odchodu jsem viděla užaslé lidi 21. století, kteří tak jako já nevěděli, co si mají myslet...

Viděla jsem tolik diskutovanou postavu čerta, jenže strach nenahání –  působí spíše pozitivně.

Jestliže má bytost pekelná děsit tak, jak nám servíruje církev, pak tento sympatický mužík (s čepičkou?), který je v kodexu vypodobněn, není tím, čím má být.

 

K zamyšlení

Proč nebo kdo knihu napsal a jak? Koho znázorňuje postavička zakreslená uprostřed? Z jakého důvodu tam je? Co mají malby vlastně říkat? Proč někdo odstranil osm stran a co na nich asi bylo za text? Co znamenají nepopsané listy? 

Je snad určena jen tomu, kdo porozumí?

 

Závěrem

Knihu můžete zkoumat také na internetu. (Ale nad „vlastní oči“ není.)  Mnozí z vás mají o zábavu postaráno, protože je co luštit.

Všimla jsem si jedné věci – pokud postavičku „mužíčka“ uprostřed vertikálně rozdělíte například kusem papíru, zjistíte, že je duální. Jedna strana se směje a druhá je vyděšená, čehož si při celkovém pohledu nevšimnete. Chce snad autor poukázat na to, že všechno má svou druhou tvář, která může být na první pohled skrytá? Je to část hlubšího poselství ?

 

Možná se jen nedíváme na svět kolem nás tak, jak bychom měli.

Výstavu je v Praze v Klementinu, Mariánské náměstí. 

   
29.10.2007 - Kultura - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] ijaku [*]

  Byla jsem na besedě Vladimíra Vašíčka, který se záhadou této knihy zabývá a bylo to opravdu moc zajímavé Taky nevěřím na nějaké záhady, ale po tý besedě snad na ně začnu věřit. Doporučuji knihu:Vladimír Vašíček, Tajemství Ďáblovi bible

  superkarma: 0 29.10.2007, 21:40:11
 2. avatar
  [20] *daisy* [*]

  gentiana: cekala jsem, cekala a ono nic
  Ale kdyz mrknes na ty nase prispevky, na ktery reagovala s vylivanim nocniku, tak to bud a) byla kamaradka autorky clanku nebo b) si prisla jen rypnout. Protoze v kontextu tech nasich prispevku to nejak ztraci smysl, rypani ohledne vylivani nocniku a materskych dovolenych, kdyz to jsou veskrze prispevky dost konkretne k veci a "zavaneji" tim, ze aspon tusime o zakulisi neco (pravda, jsem nehistorik, tak radsi soupu nohama )

  superkarma: 0 29.10.2007, 17:32:55
 3. [19] gentiana [*]

  *daisy*: škoda, že ta věc se nehádala, bylo by zajímavo.

  superkarma: 0 29.10.2007, 17:30:01
 4. avatar
  [18] *daisy* [*]

  gentiana: jo, jsi uplne uplne blba

  superkarma: 0 29.10.2007, 16:47:33
 5. avatar
  [17] MEK [*]

  horory nemám ráda

  superkarma: 0 29.10.2007, 16:46:16
 6. [16] gentiana [*]

  pražačka: Já teda nepíšu články, ale pouhé prosté knihy a jak každý ví, knihu dokáže napsat každý blbec, kdežto dojmologický článek, na to musí člověk být onačejší koumák. A jsem teda tak trochu historik, což znamená, že o tom nevím lautr nic.

  superkarma: 0 29.10.2007, 16:29:31
 7. avatar
  [13] *daisy* [*]

  Aja: mela jsem podobny pocit. Nektery z tech ostatnich rukopisu mi prisly zajimavejsi, nez ta bichle za sklem
  Ac teda verim, ze muze byt zajimava ze spousty duvodu A rozhodne bych to nehrotila do neviditelnyho inkoustu a podobneho.
  A ty uzasle lidi jdouci z vystavy: ja jsem videla jen znechucene a zklamane, potazmo unudene skolaky a studenty

  superkarma: 0 29.10.2007, 11:32:07
 8. avatar
  [11] *daisy* [*]

  Ťapina: tak co, us jsy ho vinesla?

  superkarma: 0 29.10.2007, 11:27:37
 9. avatar
  [10] Aja [*]

  No, na mne tedy tak hluboký dojem neudělala. Prostě tlustá bichle otevřená na jediné dvoustraně Něco jiného by bylo si v ní zalistovat
  Rozpolcení čerta si jistě nevšimla autorka sma, že? I když to tak prezentuje...
  Vychytat chybky by to chtělo. A neopisovat cizí myšlenky, lokalizovat fakta

  superkarma: 0 29.10.2007, 11:26:55
 10. avatar
  [9] Ťapina [*]

  pražačka: Píše se nočtník a vivolení

  superkarma: 0 29.10.2007, 11:22:53
 11. avatar
  [8] *daisy* [*]

  pražačka: strasne rada te zklamu. Pracuju, dokonce ne uplne ve vzdalenem oboru cg Deti nemam, a v dohledne dobe ani neplanuju

  superkarma: 0 29.10.2007, 11:19:11
 12. avatar
  [5] *daisy* [*]

  Aaah, pomoooc, autorka nikdy neslysela (i nevidela) zadny jiny rukopis z te doby? Pisari pouzivali nekolik pomocnych linek, takze psat vyrazne jinak je prakticky nemozne
  Nemluve o tom, ze tenkrat to bylo remeslo=platili je za to, aby to bylo stejne, vzhledne
  A kdyz prijde na vec, pracovne jsem v ruce drzela i par rukopisu (opravdu rukopisu) z doby ca 1700 rekneme, a tam mi prislo mnohem namakanejsi, neb psacim pismem psat tri roky zapisky prakticky stejnym rukopisem, bez nejakych pomocnych linek, a opravdu pro ryze soukrome ucely, to mi prijde jine kafe

  superkarma: 0 29.10.2007, 10:00:40
 13. avatar
  [3] Evikus [*]

  To, že se písmo nemění, přece neznamená, že se ten dotyčný nebyl vyčůrat . Já když budu něco psát a odskočím si, tak se potom moje písmo změní?

  superkarma: 0 29.10.2007, 07:34:41
 14. [2] gentiana [*]

  (1) Ano, existuje.
  (2) Ano, to se tak v té době dělalo.
  (3) Jak je to myšlené? Jako jeden řádek ze SZ, jeden z NZ? Nepřečetla si autorka špatně popisku s tím, že knihy jsou uspořádány nekanonicky?
  (4) No a? Co je na tom zvláštního?
  (5) Grafolog ví o písmu z 12. století s největší parvěpodobností prd. Podle tohoto chytrého popisu s naprostou jistotou. Ten, kdo to psal, byl profesionální písař, ne slečinka, která si píše deníček.
  (6) No a?
  (7) No a? To jako autorka nikdy neviděla volnou stránku?
  (8) Těch mnoho maleb jsou dva kusy. Slovy dva. Jeden Nebeský Jeruzalém a jeden dotyčný démonek,který má nejspíš apotropaickou funkci, stejně jako chrliče na střeše katedrály, například. Co je na tom nepochopitelného?
  (9) A co je zak podivného na to, že lidi kradou?
  (10) Ano. A co jako s tím? Kristině se líbila.

  Jsou tuny středověkých knih, ze kterých někdo něco vyrval nebo vyřízl, třeba proto, že se mu to líbilo nebo že do toho potřeboval zabalit svačinu. Autorka o tom zjevně neslyšela.
  Jsou tuny středověkých knih, kde jsou volné stránky. Z toho prostého důvodu, že další kapitola nebo jiná číst spisu měla z důvodů ordnungu začínat na novém svazečku listů. Stránky, které nezaplnila předešlá kapitola, se tam občas nechaly a občas byly z úsporných důvodů vyříznuty. Ano,neviditelný inkoust mohl být znám. Taky mohly být známy lety do vesmíru, žeáno.
  Ty takzvané malby nejsou malby, ale prosté ornamenty. Nemají říkat nic v tom smyslu, jak si přeje autorka - že by to byla jako nějaká skrytá záhada. Maximálně se dá použít nějaký výklad alá Hugo od sv. Viktora: rozmanitost je darem Božím.
  Autorka se nemýlí v jednom: Kniha není určena těm, co svoje neznalosti považují za důkaz něčeho strašlivě tajuplného a záhadného.

  Ne, nejsou to záhadná tajemství dávných mnichů. Autorka má díry ve vzdělání, tak si vymejšlí alá Dan Brown a takový lidi já nemám ráda.

  superkarma: 0 29.10.2007, 01:44:43
 15. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Nevím, co si o tom mám myslet, mě to nějak nevzrušuje

  superkarma: 0 29.10.2007, 01:20:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme