Paříž je módním centrem jak evropského, tak celosvětového významu. Pařížskému Fashion Week je tak každoročně věnována pozornost ze strany médií a odborné veřejnosti, stejně tak všech laických milovníků módy. Závěrečný týden Módního Chodova se od 28. září do 4. října ponese právě v duchu typicky francouzské elegance a svým návštěvníkům zprostředkuje atmosféru „města nad Seinou“.

Paříž lze bez nadsázky vnímat nejen jako hlavní město Francie, ale i vytříbeného vkusu a elegance. Sídlí zde mnoho zvučných jmen módního průmyslu, kupříkladu Christian Dior, Louis Vuitton či Jean-Paul Gaultier. Paříž je zároveň rodištěm fenoménu tzv. „haute couture“, „vysoké krejčoviny“, pro niž je typická ruční práce, nejkvalitnější materiály a prvotřídní zpracování. Rozvoji exkluzivní „haute couture“, jež je dnes ve Francii zákonem chráněným pojmem, ale i celému modernímu pojetí dámské módy významnou měrou přispěla návrhářka, jíž je věnován tento medailonek: Coco Chanel.

Coco Chanel

Coco Chanel (1883–1971)

Gabrielle „Coco“ Chanel se narodila do chudé rodiny podomního obchodníka a pradleny ve francouzském městě Samur. Osud mladičké Gabrielle výrazně ovlivnila smrt matky, která dovedla jejího otce k rozhodnutí zanechat všechny své děti v sirotčinci. Odtud i se sestrou putovala do klášterní školy, kde ji řádové sestry naučily šít. To později zúročila v obchodě s oděvy svojí tety, kam ve dvaceti letech nastoupila jako švadlena a kde získala vynikající pověst díky své precizní práci. Mimo to zpívala v kabaretech a snila o kariéře profesionální zpěvačky, nakonec, přezdívku „Coco“ jí přinesly právě písně, s nimiž vystupovala. Poměrně záhy však dospěla k závěru, že spíše než na pódiu slávu získá díky své oděvní tvorbě. Pro cestu Coco Chanel za úspěchem byly důležité známosti, jež se jí dařilo navazovat s bohatými muži z dobré společnosti. Nejvýznamnější posun v její kariéře pak znamenal osudový vztah s britským průmyslníkem a diplomatem Arthurem „Boy“ Capelem. S jeho podporou otevřela roku 1909 v Paříži svůj první obchod s klobouky, které se brzy staly oblíbenými mezi dámami z vyšších tříd.  Klobouky zanedlouho následovala kolekce sportovního dámského oblečení uvedená v jejím druhém butiku v přímořském letovisku Deauville. Při navrhování vycházela Coco z pánských střihů a nebála se využívat úpletu, materiálu doposud v dámské krejčovině nevídaného. Jejím cílem bylo vytvářet modely, v nichž se ženy mohou Coco Chanelpohodlně pohybovat a cítit se uvolněně. Její košilové šaty prakticky odstartovala revoluci v oděvním průmyslu, na jejímž konci do té doby nezbytný korzet skočil v propadlišti módních dějin. Díky svému neotřelému přístupu si získala tak velkou popularitu, že brzy mohla otevřít vlastní módní dům v Paříži. Svým zákaznicím nabízela nejen klobouky a oblečení, ale i doplňky, později i šperky a parfémy. Po tragické smrti Boye Capela v roce 1919, která Coco velmi zasáhla, začala cestovat a seznamovat se s nejvýznamnějšími osobnostmi své doby. K jejím stálým klientkám patřily mimo jiné hollywoodské hvězdy Greta Garbo a Marlene Dietrich, v pozdějších letech i Audrey Hepburn či Grace Kelly. V dobách svého největšího rozkvětu v průběhu 30. let 20. Století mělo její módní impérium na 3 500 zaměstnanců. Vytvářelo nákladné modely „haute couture“ pro aristokratickou klientelu, zároveň však produkty, jež se staly trvalou součástí šatníků obyčejných žen. Mezi ikonické produkty z dílny Chanel se dodnes řadí „malé černé“ šaty, charakteristicky doplněné perlovým náhrdelníkem, parfém No. 5, původně určený jako dárek zákaznicím, dnes jedna z vůbec nejpopulárnějších vůní historie, prošívaná kabelka s řetízkem přes rameno či legendární žerzejový „kostým Chanel“ sestávající z krátkého saka bez límce a sukně ke kolenům, který představila ve věku 71 let.

chodovFashion Star na Chodově

Centrum Chodov hledá nejstylověji oblečené návštěvníky. Budete to vy?

Coco Chanel, která byla po celý život obdivována pro svou inteligenci, sebevědomí a originalitu, zemřela osamoceně ve věku 87 let. Krom několikaletého exilu ve Švýcarsku, kam se byla nucena uchýlit po skončení druhé světové války (již strávila coby milenka nacistického důstojníka a byla tak nařčena z kolaborování), působila v Paříži. Její dílo po celém světě zásadně proměnilo podobu dámské módy 20. století. Dodnes monogram dvou propojených zrcadlově obrácených C symbolizuje luxus, styl a eleganci. Značka Chanel, jejímž hlavním návrhářem je Karl Lagerfeld, stále udává trendy a uchovává hodnoty své zakladatelky Coco.

Coco Chanel

Více informací naleznete na www.centrumchodov.cz nebo na www.facebook.com/centrumchodov

Reklama