Bulvár

Co všechno (ještě) smějí děti?

Televizí proběhla kauza dětí – a jejich rodičů – které se chovaly v restauraci tak hrozně, že jim byl zakázán vstup. Další stravování pouze po dohodě s personálem. To už je poněkud silná káva, nezdá se vám? A nemyslím zákaz, ale to, co všechno povolí rodiče svým ratolestem.

Je to vážně fascinující, co všechno mohou některé děti proto, že jsou děti. Moje maminka i její maminka vždy zastávaly názor, že metla vyhání děti z pekla. A já se na jejich stranu kloním také. Tresty by měly být symbolické, ale být by měly. Pak by se rodičovství nedočkalo toho, že jejich ratolesti zdemolují půlku restaurace a navíc přivedou do Bohnic půlku personálu.

„Vždyť je to díííítě!“ je možno čas od času zaslechnout úpění matky, jejíž harant – jiné označení si čas od času děti nezaslouží – je napomenut někým, kdo už se nemůže dívat na to, jak ničí obecní záhonek, kope vedlejší dítko, bere stařečkům hůl, nebo nedejbože střílí po veverkách.

A vůbec mám dojem, že rodiče zapomínají na to vysvětlit dětem, jaká je hodnota lidské práce a vůbec majetku. Patologické rozbíjení věcí a deptání svého okolí – na to jsou některé děti kadeti. A právě tady má zasáhnout rodič-vychovatel a povysvětlit potomkovi, že ničit vlastní, ba co hůř, cizí majetek, je ostuda a neřádstvo. Tady to začne a kde se to zastaví? V okamžik, kdy jsou pomalované celé tramvaje a ulice?

Pravda, „tagování“ má pro teritoriální městskou komunikaci svůj smysl, ale stále je v něm dost vandalství na to, abychom začali pochybovat, zda to nedělají právě ty děti, které zamlada demolovaly restaurace. A co si o tom myslíte vy, milé ženy-in?

Jak pohlížíte na televizní kauzu?
Měla restaurace právo zakázat vstup?
A co s podobnými výtečníky?
Myslíte si, že se „to s nimi potáhne“?
Jaké prostředky se vám zdají při výchově přiměřené?
Kde jsou hranice toho, co dítěti povolit?
Co už dítě v žádném případě nesmí?
Napište mi o tom na adresu
redakce@zena-in.cz
a vyhrajte dar!

   
24.08.2006 - Společnost - autor: Richard Klíčník

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [228] medved [*]

  bonda: no kdyz vidim, ze prijizdi bus plny deti, ktere jednou na vylet, tak jsem obcas pockala na dalsi jsem asi netolerantni, ale cestou do prace jsem si chtela v klidu cist a ne poslouchat bandu decek asi bych si nikomu nestezovala, ale ze z toho lidi nejsou odvazany, to se vuuuubec nedivim

  superkarma: 0 24.08.2006, 22:52:38
 2. avatar
  [227] medved [*]

  *Kotě*: asi ziju v jinym state, v jinym case....nejak jsem si nepratelstvi spolecnosti vuci detem zatim vuuubec nevsimla naopak mi prijde, ze nas porad nekdo "obtezuje" a snazi se s malou bavit, na neco se ptat a tak...je to svym zpusobem mile, ackoliv teda dost unavujici mozna je to tim, ze je lucka takovy slunicko, ktery se na lidi vesmes smeje a vlastne jim nic nedela...ale takovy to samozrejme neni furt a i v krizich jsem zadny problemy nezaznamenala ...ale mozna casem poznam, uvidim...ale fakt bych to nevidela tak cerne

  superkarma: 0 24.08.2006, 22:50:50
 3. [226] Olca [*]

  jak rika Nahlovsky: "na neposlusne (nevychovane) deti plati jen jedno - triskat, triskat, a triskat" - za vse stejne muzou jen rodice

  superkarma: 0 24.08.2006, 21:59:59
 4. avatar
  [224] bonda [*]

  *Kotě*: o té toleranci dětí naší společností něco vím. Když jedu s třídou na výlet, děcka se nahlas baví, dohromady je to pořádný bengál, ale nic neničí. Jako kantorka vím, že jim nemůžu nařídit, aby byly absolutně v klidu, ani by to nedokázaly. Jsou přece na výletě, to není vyučování ve třídě. Jenže reakce některých dospělých jsou neuvěřitelné. Někteří si dokonce chtějí stěžovat průvodčímu, aby s tím něco udělal, že oni chtějí mít svůj klid.

  superkarma: 0 24.08.2006, 19:17:15
 5. avatar
  [223] bonda [*]

  Já bych negenerizovala s tím vlivem rodiny. Znám i "normální" rodinu, kde se svým dětem maximálně věnovali. Starší holky jsou "obyčejné", ale syn se dostal v patnácti do party, vykradl s ní své rodiče, otcovu firmu,utekl z diagnostického ústavu, fetuje...Myslím, že rodiče moc chyb neudělali, prostě měli smůlu..

  superkarma: 0 24.08.2006, 19:03:30
 6. avatar
  [221] Suzanne [*]

  Koukám, že spousta lidí má hrozně těžkej život Já jsem se s nepřátelskou reakcí na dítě nesetkávala. Do restaurací chodíme odjakživa, ať už "musíme" nebo "chceme". Chodí se tam jíst, takže neřeším, jestli sama nebo s dítětem. Cizí děti mi nevadí, hnusné spratky nepotkávám, nikdo mě nikdy nerušil ani neokopával v MHD. Jsem šťastná žena

  superkarma: 0 24.08.2006, 18:34:09
 7. [220] tornado-lou [*]

  deti sou pakaz, kterou je potreba rezat a systematicky decimovat, zavrit za zelezeobetonove zvukotesne zdi a krmit maximalne obden. tim se problem restauraci vyresi.

  superkarma: 0 24.08.2006, 18:31:57
 8. avatar
  [218] Jeremi [*]

  *Kotě*: A to ještě věř tomu, že se vztah české společnosti k dětem v posledních letech výrazně vylepšil, jak už má i první generace porevolučních mladých a úspěšných.

  superkarma: 0 24.08.2006, 18:21:28
 9. avatar
  [217] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: No, když se dětem vyhýbáš, jak ti to vysvětlit, co je normální malý dítě

  Teď je ve věku, že objevuje svět, potřebuje všechno prozkoumat, prohledat, osahat... je to dost náročné na pozornost, protože třeba obsah odpadkových košů nebo rozbité střepy na ulici, to zrovna není dobrý, aby zkoumal Na místě moc neposedí, ledaže ho uplatím nějakou dobroutou, co rád, jinak lítá a všechno zkoumá... takže zatím nechodíme moc do restaurací, kde by musel v klidu sedět, protože by to nezvládnul, nebo když už, tak kde mají dětský koutek, aby si mohl hrát... stačila mi dneska cesta metrem z Dejvické na Chodov Lidi ho zajímají hrozně, takže by tě pravděpodobně "obtěžoval", on hrozně flirtuje s cizíma lidma, zejména ženského pohlaví... no tak asi tak

  superkarma: 0 24.08.2006, 18:09:14
 10. [216] a.... [*]

  *Kotě*: Že by se naše společnost za posledních 13 let tolik změnila??? Já jsem se opravdu nikdy nesetkala s jedinou nepřátelskou reakcí na mé dítě, když bylo ve věku toho tvého. Musím podotknout, že jsem dceru všude, kam jsem potřebovala nebo chtěla jít, tahala s sebou, neb hlídání od rodiny nebylo. Naopak mě spíš obtěžovala vlezlá a příliš "přátelská" pozornost mého okolí, o kterou jsem opravdu nestála.

  superkarma: 0 24.08.2006, 18:07:31
 11. avatar
  [214] gwen [*]

  *Kotě*: Já nemám ráda rozjívené spratky, kteří mě v buse okopávají nebo po mě plivou v tramvaji. Před časem jsme byli v hospodě a přišel tam mladý pár s tříletým klukem. Jasně, že nevydržel sedět u rodičů na zadku. Přišel za námi a chtěl vidět jaké mám obrázky v mobilu. Sedl si vedle mě a prohlídl si obrázky, fotky, pohladil si psa a pokecal si s náma. Žádný problém.

  superkarma: 0 24.08.2006, 17:56:11
 12. avatar
  [213] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: je to normální malý kluk.

  superkarma: 0 24.08.2006, 17:54:35
 13. avatar
  [211] *Kotě* [*]

  Na TV nekoukám, takže oč jde, netuším, mohu tedy smysluplně přispět jen ke skutečně plodné diskusi, která se tu rozvinula.

  Nejsem zastánce liberální výchovy. Svému dítěti se snažím poskytnout maximální svobodu všude tam, kde to lze. Kde to nelze, musí dodržovat pravidla. Ještě je malé (16 měsíců), takže zatím se o dodržování pravidel starám já (tím, že ho odtáhnu, odejdu s ním, zabráním mu), až bude větší, bude je doufám dodržovat sám. Neboli na dětském hřišti, kde jsme sami, si může dělat, co chce. Na dětském hřišti, kde jsou jiné děti, si může dělat co chce, ale nesmí obtěžovat ostatní děti. A tak dále a tak dále...

  Musím ovšem souhlasit s grizzlym, že česká společnost jako celek je k dětem vysloveně nepřátelská, s tím se už 16 měsíců setkávám na vlastní kůži v podstatě na každém kroku a tato diskuse je toho rovněž přesvědčivým důkazem. Lidé nejsou ochotni tolerovat jakékoli vybočení z normy, a dítě bohužel dnes takovým vybočením z normy je. Dítě nesmí obtěžovat - tj. nesmí se projevovat jinak než dospělí. Že není dospělé a tudíž to nedokáže, nikoho nezajímá; když se ti spratek neumí chovat (rozuměj: povídá si nahlas, pobíhá, hraje si, seznamuje se s jinými lidmi), tak s ním nechoď mezi lidi.

  Je mi líto, že u nás lidé nemají rádi děti a mají k nim takový přístup, ale já to nezměním, takže se snažím, abychom chodili s naším synem na taková místa, kde si můžeme užívat bez vražedných pohledů ostatních lidí.

  superkarma: 0 24.08.2006, 17:39:42
 14. avatar
  [210] pastel.ka [*]

  Naši sousedi se titulují " ty vole, ty debile, ty krávo ,ty pí....,dám ti přez držku a pod. výrazy...jejich dcerky 5 a 10 let mluví zrovna tak, jsou to zlomyslní spratci a běda když je někdo z cizích naponene.Jejich babička se jich zastává, a když ji pošlou holky někam do pr....tak jim jen řekne " to se neřiká" pak se může jeden divit.

  superkarma: 0 24.08.2006, 17:33:27
 15. [209] kornoutek [*]

  tak to je pravda...mose neteř je samorost, vyrůstala na ulici, nikdo si jí doma nevšímal... a jak dopadla??, krade doma peníze, přestakla chodit do školy, fláká se a tahá kde s kým.. a teď si oba rodiče říkají, kde udělali chybu a strašně se diví, co z ní vyrostlo...

  superkarma: 0 24.08.2006, 17:31:52
 16. [208] jarčinka [*]

  Televizní kauzu jsem neviděla, ale vím, že děti dokáží neuvěřitelné věci jak z té lepší tak bohužel i z té horší stránky. Myslím si, že je to výchovou - protože děti, které poznají lásku, pochopení a povzbuzení i za snahu natož za úspěch si věří a váží si věcí, lidí a zvířat, jsou prostě tzv. normálně vychované, než ty děti, které nikdo nepohladí,neustále na ně řve, kritizuje je, podceňuje je, neukládá je do postýlek a nečte jim pohádky, nepovzbudí je za snahu, nutí je kupovat od malička alkohol, pivo a cigarety pro rodiče (jak je to možné dětem prodat alkohol, že?), musí se starat samy o sebe - co z nich poté vyroste? Já jim říkám samorosty - samy rostou a vyrostou, ale jak?

  superkarma: 0 24.08.2006, 15:48:49
 17. [207] kornoutek [*]

  V restauraci na horách, kam jezdíme, se také děti honí, skáčou, personál mezi nimi kličkuje a nikdy se nestalo, že by jim někdo vynadal, nebo okřikl. Musí mít hodně pevné nervy...

  superkarma: 0 24.08.2006, 15:41:53
 18. avatar
  [206] olafka [*]

  Aha, tak takhle vznikají náboženské války

  superkarma: 0 24.08.2006, 15:29:46
 19. [205] Jenka2 [*]

  Kuře: škoda, že nechodíme do stejných osvěžoven

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:58:11
 20. [204] Jenka2 [*]

  grizzly: 122 jsem nekuřák a mluvím potichu. Co dalšího ti vadí?

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:55:12

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [203] Ťapina [*]

  Ono na cestách je návštěva restaurace sázka do loterie v jakémkoli věkovém, pohlavním a druhovém složení. I bez dětí občas nenajdeme vhodnou napoprvé.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:51:47
 2. avatar
  [202] ellinor [*]

  Meander: Já byla vážná už jako kojenec...

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:48:15
 3. avatar
  [200] Meander [*]

  Já s picnu, ona to pochopila jako návod na sedací koupel!
  A já to myslela jako pro uklidnění...

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:43:46
 4. avatar
  [199] Meander [*]

  ellinor: Neber se tak vážně, nebo na tu vážnost zajdeš.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:43:03
 5. avatar
  [198] ellinor [*]

  Meander: Dík za radu, ale zlatá žíla na mateřský nehrozila, protože jsme pořád byli v pohybu, výlety a tak. To až teď v práci sedím celý dny na ...

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:41:47
 6. avatar
  [197] Meander [*]

  marcellina*: Přelož! Nemluvím řečí tvého kmene!

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:40:38
 7. avatar
  [196] marcellina* [*]

  Meander: hele nezlehcuj to, mas to tady uz "na detech" stejne nahnuty

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:38:32
 8. avatar
  [195] olafka [*]

  Jeremi: Já mám reflexy vybudované - vlezu do hospody (čti restaurace) rozhlídnu se a vím na první pohled, jestli jsou children´s friendly Jinak tam nejdeme, pokud to je jen trochu možné. Taky jsem neměla nikdy problém, ani se svýma třema, ani teď s vnučkou že musím občas zvednout zadek a chodit za ní považuju za náhradu joggingu

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:37:48
 9. avatar
  [194] marcellina* [*]

  pisu jak magor ...nejhezci a nejchytrejsi holky z myho okoli jsou ...

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:37:02
 10. avatar
  [193] Meander [*]

  marcellina*: Tak to budu za chvíli školní Miss a ještě vítěz pythagoriády!

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:36:18
 11. avatar
  [192] marcellina* [*]

  damanka: Meander: jinak je to divny, ale neco na tom asi bude, ty nejhezcia nejchytrejsi holky z myho jsou vetsinou jeste svobodny a bezdetny

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:35:01
 12. avatar
  [190] Suzanne [*]

  grizzly 45: Tak tomuto případu uděluji výjimku, zde dítě smí brát stařence hůl, navrhuji ještě podrazit nožky

  Jo jo, tvrdím, že svět není ani horší ani lepší než býval, je prostě jiný. A Hulváti existují v každé generaci, i mezi vetchými starci, i v generaci vzorně vychovaných pade-šede-sedmdesátníků. A že jich je, pánbůh požehnal Ti taky hodně často vykřikují o tom, jak se druzí mají chovat

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:33:48
 13. avatar
  [189] Meander [*]

  marcellina*: Moje nejlepší kamarádka ze střední mi minulý týden poslala fotku svého novorozeněte. Napsala jsem jí, že se mi ulevilo, páč jsem měla strach, že bude podobné některému z rodičů.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:31:56
 14. avatar
  [187] olafka [*]

  ellinor: a já mám dobrej zadek i rodinu

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:30:58
 15. avatar
  [186] Jeremi [*]

  tyrkys: Neřekla bych, že menšina - ono jen ty rozjívenci jsou víc vidět.

  Kuře: Jasně, na cestách je to trochu sázka do loterie, pokud jde o výběr restaurace, ale člověk si časem vybuduje reflexy, jak na to. No, a z preventivního programu pak pořád ještě zbývají body 2 - x a aspoň něco se vždycky splnit dá.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:29:46
 16. avatar
  [185] Meander [*]

  ellinor: Dej si vlažnou heřmánkovou lázeň.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:28:42
 17. [184] a.... [*]

  Připadá mi ten problém " děti v restauracích " krapet zveličený. Musím říct, že dceru jsem běžně vodila s sebou tak od 2 let a nikdy jsem to nepocítila jako problém. Co se týče cizích dětí...každý má svou míru tolerance a já ji mám docela velkou, takže pokud mě přímo fyzicky neatakují( což se mi zatím nestalo), tak jsem v pohodě.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:28:15
 18. avatar
  [183] rek11 [*]

  damanka: asi sem chodila do špatný školy od nás nemá děti většina... a dvě?takový cvoci jsme 4 je fakt že děti nás má 6

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:26:56
 19. avatar
  [182] ellinor [*]

  Meander: Co tě žere? Fakt nechápu tvojí nenávist k dětem.
  A taky opakuješ věčnej předsudek, že vdaný a dětný sedí doma a vypadaj hrozně. U nás v práci je nás dětných většina, vypadáme dobře, některé ještě lépe, a paříme do rána, když se nám chce.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:26:12
 20. avatar
  [181] marcellina* [*]

  Meander: damanka: nektere kamaradky jeste odolavaji, bo je nikdo nechce ja si dovedu predstavit stravit zivot jako bezdetna . Spoluzacky ze zakladky a stredni uz maji vsechny nejmin 2 deti (je i par takovych, jejich deti uz chodi na prvni stupen zakladky )

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:25:29
 21. avatar
  [180] Kuře [*]

  Jeremi: Pokud jdeš do restaurace tam, kde to znáš (a to většinou bývá případ toho "chtění"), je to jednodušší.

  Ale na cestách si většinou moc vybírat nemůžeš. Já už jsem získala praxi, takže vklidu zastavuju mladé holky,nebo maminky a po slušném pozdravu se ptám, kde se dá s dětmi najíst. V 99% mi vždycky poradily dobře.
  Nám se většinou daří děcka udržet na velmi krátké uzdě. Ale jednou se Kuba rozhodl, že bude odporné batole a bude bojokotovat všecko. Při představě, že během minuty začne vřískat a projede svůj repertoár zlomyslností, jsem se červenala už předem. Takže jsem s ním skončila na chodníku před restaurací a hladová jektala zubama, až se nají manža, aby mně vystřídal. Ale bylo spokojené. Vyhrálo, mohlo se patlat ve sněhu.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:19:26
 22. avatar
  [178] tyrkys [*]

  Jeremi: Bohužel takových rodičů je dle mých zkušeností naprostá menšina.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:15:22
 23. avatar
  [177] agail [*]

  Meander: brrr... Ještě, že kolem mně to zatím nepropuklo.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:10:05
 24. avatar
  [176] Meander [*]

  damanka: Mně letos zabřezly snad všechny spolužačky a kamarádky. Dobře jim tak.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:09:19
 25. avatar
  [175] Jeremi [*]

  Kuře: Rodiny s malými dětmi se nejenom občas někde venku najíst MUSEJÍ, ale poměrně často i CHTĚJÍ.

  Chodívali jsme o víkendu na oběd do restaurace před dětmi a fakt nevidím důvod, proč bych měla sedět doma, dokud nebude dětem... kolik vlastně? Osmnáct? A tak jako považuju za samozřejmé, že mi v tom nebude bráněno, tak považuju za samozřejmé, že se postarám o to, aby moje děti svou přítomností nikoho neobtěžovaly. Do toho počítám i preventivní opatření jako je výběr vhodné restaurace, výběr vhodné denní doby k její návštěvě (polední špička s dítětem umrněným ospalostí fakt není nejlepší), kabelka plná hraček a pastelek k zabavení dítěte apod. A za celých devět let této praxe jsem nezaznamenala jediný problém.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:08:44
 26. avatar
  [172] agail [*]

  Meander: Jsem sobec! (suchar a karieristka?) Děti fakt nemusím, ale chápu a hlavně toleruju ty, které to vidí jinak. Ale ty zasložilé matky! Jak jsou nedůtklivé a netolerantní! A přitom se občas nedokážou postarat ani samy o sebe. Natož o řvoucího spratka, který ji úplně ignoruje .....

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:06:54
 27. [171] a.... [*]

  Meander: Neboj, ty zasloužilé uvědomělé matky už dávno vědí, že se na ně ty jejich miláčkové vykašlou, proto si zavčas spoří na kvalitní domov s pečovatelskou službou. Tedy ty, které žijí "v reálu".
  Jinak myslím, že rodiče by měli projevit soudnost v tom, jestli je právě to jejich dítě způsobilé pobývat restauraci aniž by tím obtěžovalo okolí. Pokud takové dítě nemají, měli by se podle toho zařídit. Pro děti je něco takového ovšem též otázkou zvyku, když je jídlo v restauraci pro ně něco běžného od útlého věku, chovají se tam přiměřeně slušně.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:02:32
 28. avatar
  [170] miruša [*]

  Ještě dětičky nemám,ale říkám si, že když budou neposlušné, budu je cvičit.

  superkarma: 0 24.08.2006, 14:01:42
 29. avatar
  [169] ellinor [*]

  grizzly: myslíš Aleš z Heimru? Nebo jak on se to jenom...?

  superkarma: 0 24.08.2006, 13:57:23
 30. avatar
  [168] tyrkys [*]

  grizzly: tak teď jsi mě vystihl . Na rozmazlené děti a jejich rodiče, bránící je zuby nehty, jsem opravdu agresivní

  superkarma: 0 24.08.2006, 13:55:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme