Zdraví

Co vás zajímá o sexu?


Přinášíme vám nejčastější otázky okolo sexuálního života. Co dělat, když muž odmítá sex? Jak si poradit s chlamýdiemi? Čtěte dál…

 

Když muž odmítá sex…

 

Manželovi je 44 a nemá absolutně zájem a chuť se milovat (aspoň to tvrdí). Trvá to už asi 4 roky, zatím to bylo aspoň občas, aspoň jednou za měsíc. Při mých „pokusech“ se brání slovy: Ještě to není rok.“ Já mám naopak s přibývajícím věkem větší chuť a touhu. Jak to řešit? Děkuji!

 

Je zcela přirozené, že Vám sex chybí, k partnerskému životu totiž patří. Manžel by před ztrátou chuti k sexu neměl zavírat oči. Se ztrátou libida (chuti k sexu), kterou popisujete, může souviset erektilní dysfunkce (problémy s erekcí). Kromě příčin s organickým základem (vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév, cukrovka) se na ztrátě chuti k sexu podílí i stres, starosti a partnerské neshody. Libido mohou snižovat i léky, které Váš partner užívá.

 

Přečtěte si více o poruchách erekce a ztrátě apetence, přesvědčte manžela, aby navštívil lékaře - sexuologa, který jej vyšetří, a pokud to bude nutné, začne léčbu. Kromě medikamentózní léčby se v terapii uplatní i psychoterapie.

 

Důležitý je i přístup partnerky - trpělivost, pokud dojde k selhání, je důležité uklidnit partnera, ocenit, když se podaří erekce dosáhnout, a milování probíhá k oboustranné spokojenosti. Také se snažte nesnížit příliš frekvenci pohlavních styků – což ale může být v situaci, kdy Váš manžel sex zcela odmítá, problematické. V intimním životě je důležité se kromě milování věnovat i nekoitálním aktivitám, zdůraznit vzájemnou blízkost a intimitu.

 

Chlamýdie

 
Chci se zeptat, jestli se chlamýdie, které se objeví ve vagíně, přenášejí jen pohlavním stykem. Na některých internetových stránkách tvrdí, že se mohou přenést např. i kontaminovaným ručníkem nebo kapénkovou infekcí, kde poté z plic se přesunou“ do pohlavních orgánů. Jsou tato tvrzení pravdivá, když pořád hovoříme o pohlavním onemocnění chlamýdiemi, a ne o jiných typech chlamýdií? A je možné, že antibiotika, která na chlamýdie byla nasazena v jediné dávce dvou silných antibiotik (a pak už neprobíhala žádná léčba), zničily toto onemocnění? Děkuji za odpovědi. :)

 

Chlamýdiové nákazy patří mezi bakteriální onemocnění přenosná sexuálním stykem (STD), přenášet se ale mohou výjimečně i jinak (např. infikovaným ručníkem, spodním prádlem apod.). Jsou původci zánětů urogenitálního traktu mužů i žen, postihují též oční spojivku. Chlamýdiové nákazy jsou mnohem častější než syfilis a kapavka. Mohou být příčinou mnoha vleklých zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů.

 

U žen vyvolává infekce Chlamydia trachomatis sérovarů D až K (typy bakterie) cervicitidu (zánět čípku), velmi často je asymptomatická – bez příznaků! Avšak komplikace neléčené infekce může vést i k závažným gynekologickým zánětům s následným rizikem mimoděložního těhotenství nebo neplodnosti.

 

Léčba: Vzhledem k závažnosti možných komplikací neléčené chlamýdiové infekce je nutné speciální lékařské vyšetření (venerologické, urologické nebo gynekologické). Základním předpokladem úspěšného vyléčení je vyšetření a případná léčba obou (všech) sexuálních partnerů! Pozor: I když člověk nemá žádné potíže, neznamená to, že není chlamýdiemi infikován, a může nákazu přenášet!! Onemocnění se léčí antibiotiky nebo chemoterapeutiky se specifickým dávkováním, obvykle zvýšeným. Medikace nemusí být vždy zcela účinná a onemocnění se může i navracet, proto kontrola u lékaře je nutná.

 

Anální sex


S manželem jsme probírali téma, zda anální sex ano, či ne. Je zdraví škodlivý? Je nutné dodržet nějaké hygienické zásady?

 

Anální sex je jistě jednou z variant, které mohou intimní život zpestřit. Ne každému ale tato forma vyhovuje. U análního sexu je důležité - stejně tak jako u všech jiných sexuálních praktik - aby s ním souhlasili oba partneři. Je-li jednomu z nich představa pronikání nepříjemná, může se pro něj anální styk stát velmi bolestivým. Není proto dobré se do něj nutit násilím.

 

Při dodržení základních hygienických pravidel a s důrazem na dostatečnou lubrikaci se může stát anální sex příjemným zpestřením partnerského života. Většinou se doporučuje použít kondom. Lidé, kteří trpí hemoroidy, by se však análního sexu měli vyvarovat. Pokud je styk bolestivý, může být příčinou nedostatečná lubrikaci, nadměrná velikost penisu, ale i psychický blok, neboť jde zpočátku o nezvyklý pocit a anální oblast je pro řadu lidí tabu.

 

Partner by se měl také ujistit, že hloubka i razance pronikání jsou pro toho druhého vyhovující. Je důležité věnovat se dostatečně předehře, hlazení apod. a odstranit případné zábrany. Nedaří-li se to, je lepší od análního sexu upustit. Před análním stykem by měla být samozřejmostí důkladná hygiena, také je dobré se před stykem vyprázdnit.

 

Syndrom permanentního sexuálního vzrušení

 

Zajímalo by mě, jestli se u ženy může vyskytnout nadměrné sexuální vzrušení? Slyšel jsem o ženách, které zažívají nepřetržité vzrušení a nutkání k orgasmu. Jde o nymfomanii? Chtějí se tyto ženy neustále milovat?

 

Persistent Genital Arousal Disorder (PGAD) či Persistent Sexual Arousal Syndrom (PSAS) neboli Porucha (či syndrom) permanentního sexuálního vzrušení ženy byl poprvé popsán profesorkou gynekologie Sandrou Leiblum z univerzity v New Jersey v USA.

 

Jde o přesný opak ženských poruch sexuálního vzrušení, které jsou charakteristické nedostatkem či absencí sexuálního vzrušení. Ženy s PGAD si stěžují na extrémní, nepřiměřený a v mnoha případech nepolevující pocit fyzického vzrušení (arousal). Jedná se o spontánní a přetrvávající genitální vzrušení, které může, ale nemusí vést k orgasmu. Tento fyzický pocit vzrušení není doprovázen sexuální touhou či myšlenkovým a emočním vzrušením. Žena tedy nemá již chuť na milování, a přesto její pohlavní orgány signalizují vzušení.

 

Tato porucha nesouvisí s hypersexualitou, laicky nazývanou nymfomanií či satyriasis. To znamená, že nevede u pacientek k nespoutanému sexuálnímu životu, spíše je obtěžuje a způsobuje jim značná trápení. Tato porucha je zatím velmi zřídkavá, nicméně tento fakt může souviset s pocitem studu a zahanbení, který pravděpodobně pacientkám zabraňuje v tom, aby vyhledaly pomoc.

 

Fyzické vzrušení způsobené tímto syndromem může být velmi intenzivní a nepřetržité po velmi dlouhé časové období - týdny či měsíce. Orgasmus může někdy vyvolat úlevu, ale vzrušení se většinou do několika hodin objeví zpět. Fyzický pocit v genitálu může být velmi vysilující a zabraňuje pacientkám soustředit se na úkoly každodenního života. Některé činnosti mohou vyvolat tak silnou genitální odpověď, že to pacientky považují téměř za nesnesitelné. Pocit fyzického vzrušení je ženou vnímán jako nepříjemný, rušivý a znepokojující.

 

V současné chvíli neexistuje dostatečné množství poznatků k této poruše, aby bylo možné stanovit jednoznačnou příčinu. Nicméně i přesto, že příčina není známá, je možné tuto poruchu léčit.

 

Připravili lékaři z www.sexualne.cz

   
04.07.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [15] Matysek408 [*]

  Fuuj analni sex Neni nad to kdyz je to jen ve dvou

  superkarma: 0 07.07.2008, 13:57:10
 2. avatar
  [14] rumcajs.tm [*]

  Zajímavý článek na přečtení.Ale myslím si, že tak trochu mimo mísu.Jsem ženat 38 roků,a samozřejmostí je to, co se druhému líbí,, anebo ne.Možná jsem to napsal blbě, ale je to tak.

  superkarma: 0 06.07.2008, 10:24:16
 3. avatar
  [13] aninas [*]

  cikina: to nemyslis vazne, ze ne! Na tohle se snad ani neda odpovedet 13 a 12 let vdana a zenaty a nevedi, jak na to? To ej tak akorat na potukani na celo

  superkarma: 0 05.07.2008, 01:47:10
 4. avatar
  [12] evelyn [*]

  Eva_Fl:

  superkarma: 0 04.07.2008, 20:33:24
 5. avatar
  [11] Meander [*]

  Póťa: Fákt?

  superkarma: 0 04.07.2008, 18:18:09
 6. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  cikina: bud se budete muset odbrzdit, nebo nesukat.

  superkarma: 0 04.07.2008, 18:10:19
 7. [9] cikina [*]

  Jsem 13 let vdana on je 12 let ženaty mame se radi ale kdyz jsme spolu nejak se zabrzdime a dojde akorat k puse.Chteli bychom vic a nevime jak na to.

  superkarma: 0 04.07.2008, 17:47:44
 8. avatar
  [8] Póťa [*]

  44 let a žádný sex doma? On bude asi někde jinde. Ten sex. Zřejmě s mladším modelem než je doma. To je současný trend.
  Jinak většina témat je lépe a podrobněji popsána jinde.
  Meander: je to ten, kterému je to nepříjemné. Nemusí to být nutně žena. Viz rada Wich.

  superkarma: 0 04.07.2008, 17:05:12
 9. avatar
  [7] wich [*]

  Když muž odmítá sex… - kup mu viagru.
  Chlamýdie - doktorka.cz
  Anální sex - najdi si chlapa, který to UMÍ (přičemž dělal jsem to neznamená umím to) a on už bude vědět.
  Syndrom permanentního sexuálního vzrušení - Buď spokojený s tou, co máš, nebo jí kup afrodiziaka.

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:00:25
 10. avatar
  [6] Meander [*]

  Prosím vysvětlit, o kterého jednoho z nich se jedná zde: "Je-li jednomu z nich představa pronikání nepříjemná, může se pro něj anální styk stát velmi bolestivým."

  superkarma: 0 04.07.2008, 11:47:40
 11. avatar
  [5] SENSITIVESKIN [*]

  Manželovi je 44 a nemá absolutně zájem a chuť se milovat (aspoň to tvrdí). Trvá to už asi 4 roky, zatím to bylo aspoň občas, aspoň jednou za měsíc. Při mých „pokusech“ se brání slovy: „Ještě to není rok.“ Já mám naopak s přibývajícím věkem větší chuť a touhu. Jak to řešit? Děkuji!

  TO JE SNAD SCIFI,NÉ?

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:01:23
 12. [4] soofii [*]

  ValinaK: máš pravdu, stejně jsem to provedla i já...porozhlédla jsem se...našla tak úžasného náhradníka, že teď pro změnu nemám doma chuť na sex já... . Jen mne mrzí ty ztracené roky, kdy jsem stále doufala, že se doma něco změní...

  superkarma: 0 04.07.2008, 09:23:12
 13. avatar
  [3] ValinaK [*]

  paní,jejíž manžel se nechce ve 44 letech milovat bych poradila, ať se pořádně porozhlédne po okolí...... jestli ve svých letech vypadá trochu k světu, bude její problém záhy vyřešen.....
  když bude spokojenější ona, bude spokojenější i manžel a vše se nakonec vrátí do starých kolejí......

  superkarma: 0 04.07.2008, 08:50:50
 14. avatar
  [2] *modrá [*]

  superkarma: 0 04.07.2008, 07:35:37
 15. avatar
  [1] hankku [*]

  to je kombinace temat

  superkarma: 0 04.07.2008, 01:04:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme