Zdraví

Co vám může zkazit letní dovolenou? Neštovice!

„Na letní dovolenou se těšíme od Vánoc, máme všechno přichystáno, obě děti mají nové plavky, protože ze starých už vyrostly… Za tři dny jsme měli odjet, ale vypadá to, že máme neštovice.“ Myslíte, že tohle se vám nemůže stát? Neštovice mohou dovolenou překazit častěji, než byste tušili. Nejsou totiž jen onemocněním zimních měsíců, jak se mnohdy domníváme. 

neštovice

Jak poznáte plané neštovice?

Prvním příznakem planých neštovic bývá zvýšená teplota a vyrážka na kůži. Ta se většinou objevuje nejprve ve vlasaté části hlavy. Postupně se rozšiřuje po celém těle, až se nakonec promění v dobře známé růžové puchýřky. Puchýřky obsahují čirou tekutinu, která později získává mléčný a mírně zakalený vzhled. Tato tekutina obsahuje virus neštovic a je vysoce infekční.

Kde se mohou děti nakazit?

Plané neštovice patří mezi nejčastější a nejběžnější infekční onemocnění na celém světě. Nejčastěji se nakazí právě malé děti například ve školce nebo i v jiných kolektivech, které navštěvují. Plané neštovice se šíří velmi snadno vzduchem kapénkovou infekcí. Nemocný začne být infekční dva dny před prvním výsevem puchýřků a nemoc pak šíří až do jejich úplného zaschnutí. Infekčnost obvykle trvá minimálně sedm dní. Pokud onemocní jeden člen rodiny, je téměř jisté, že se postupně nakazí všichni, kteří plané neštovice doposud neprodělali. Pravděpodobnost nákazy planými neštovicemi po styku s nemocným se totiž odhaduje na více než 90 %. Toto onemocnění tak může narušit plány celé rodině.

Jak se neštovicím vyhnout?

V dnešní době můžete své ratolesti před planými neštovicemi chránit. Tato nemoc totiž patří mezi ty, proti nimž bylo vyvinuto očkování. Můžete zvolit tzv. nadstandardní alternativu vakcíny proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám, která obsahuje navíc oslabené viry planých neštovic stimulující tvorbu protilátek. Jedná se o čtyřsložkovou vakcínu Priorix Tetra, kterou můžete ochránit své potomky proti čtyřem typickým dětským nemocem bez nutnosti vpichů navíc. Pokud vaše dítě již povinné očkování absolvovalo, můžete ho nechat očkovat vakcínou Varilrix, která chrání samostatně proti planým neštovicím.

Pravda o neštovicích

 • neštovicePlané neštovice nejsou onemocněním pouze zimních měsíců, nakazit se je možné i v létě.
 • Lidé, kteří plané neštovice prodělali, je až na výjimky nemohou dostat znovu.
 • Závažné komplikace při planých neštovicích se mohou objevit i u jinak zcela zdravých lidí, kteří dodržují zdravý životní styl.
 • Záměrným nakažením dítěte návštěvou nemocného kamaráda mohou rodiče zbytečně vystavit své potomky komplikovanému průběhu nemoci. Někteří odborníci vnímají i etický problém cíleného nakažení infekční chorobou.
 • Proti planým neštovicím je možné se chránit očkováním.
Vakcíny Priorix TetraTM a VarilrixTM jsou registrované léčivé přípravky vázáné na lékařský předpis. Vakcíny nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci a poraďte se s dětským lékařem Vašeho dítěte. http://www.gskkompendium.cz/pil-priorix-tetra-inj.-strikacka.aspx http://www.gskkompendium.cz/pil-varilrix-injekcni-roztok.aspx.
   
06.08.2013 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Makynka [*]

  Pořád nevidím důvod, proč děti očkovat, kvůli letní dovolené určitě ne. No tak si je odbydou, stejně jako ostatní děti, proč do dětí pořád něco řízeně vpichovat Sml23

  superkarma: 0 06.08.2013, 13:43:30
 2. avatar
  [3] rusalka2008 [*]

  Pomáhá to i proti pásovému oparu???

  superkarma: 0 06.08.2013, 08:25:26
 3. avatar
  [2] marde [*]

  Je lepší nechat se očkovatSml16

  superkarma: 0 06.08.2013, 07:47:17
 4. [1] lidicka [*]

  Tak včera tady byl článek od nějaké doktorky, kteá všechno očkování zatracuje (paradox je, že to není dětská lékařka) a dneska tady nabízejí očkování proti neštovicím. Jinak ta "dr" mně absolutně nepřesvědčilaSml80Sml30

  superkarma: 0 06.08.2013, 07:02:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme