Zdraví

Co vám maminky o těhotenství neřeknou

Když se mladá žena dozví, že čeká své první miminko, kromě pocitu štěstí má často i trochu strach: Co s sebou měsíce soužití s tím malým tvorečkem přinesou?

Maminky a babičky těhulek se v první řadě starají o to, jak se bude potomek jmenovat, a už radí, jak ho nejlépe dávat spát. Jak ale ukázal výzkum farmaceutické firmy Boehringer-Ingelheim, provedený v USA, nastávající maminky by více ocenily, kdyby se dozvěděly, jaké problémy s sebou nese těhotenství. Nemusí jít přitom o žádné maličkosti, mnohé ženy v době očekávání trpí kromě známých ranních nevolností a přibírání na váze, vysokou unaveností, zácpou nebo inkontinencí.

Odborníci v USA se proto rozhodli v kampani podpořit veřejnou debatu o této problematice, která by měla prvorodičkám umožnit, aby byly na své těhotenství připraveny.
I když zácpou a problémy s udržením moči trpí velké procento budoucích maminek, řada z nich se cítí trapně, když má o těchto problémech hovořit.
Konkrétně – mluvit o zácpě mělo obtíže 30 procent účastnic výzkumu, o inkontinenci by se radši nebavilo 27 procent. Ostatní potíže považují těhulky za méně choulostivé, o přibývání na váze se nechce bavit jen 7 procent nastávajících matek, o ranních nevolnostech 4 procenta, o změnách chutí 3 procenta a zvýšenou unavenost nechtějí probírat jen 2 procenta z nich.
Na základě zjištění vědci formulují jednoznačná doporučení, která se dají shrnout do jednoduchého pravidla: Ve vědění je síla (Knowledge is power).
Proto by ženy měly být co nejvíce informovány o změnách, které jejich tělu těhotenství přináší.

K možným stavům, které se dají očekávat, patří například:
· gingivitida (záněty dásní),
· bolesti zad,
· křeče nohou,
· problémy s pletí,
· bolesti sedacího nervu,
· pálení žáhy a problémy s trávením,
· problémy s dechem (rostoucí děloha tlačí na plíce),
· předčasné kontrakce (tělo si od 20. týdnu těhotenství může „trénovat“ porod),
· otoky (zvětšuje se objem krve v těle maminky),
· či hemoroidy (ty souvisí s již zmiňovanou zácpou),
· a také problémy s udržením moči.

Každý z těchto problémů má souvislost se změnami těla v těhotenství, což ale neznamená, že se s nimi nedá nic dělat. Lékař vám často může poradit postup, který vám může pomoci. V případě inkontinence například platí: Čím silnější jsou vaše svaly pánevního dna, tím spíše se vám problémy vyhnou.

 

Zdroj: Newswire   

            
   
28.08.2003 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Marketecka [*]

  Ja jsem nabrala 19kg a hned z porodnice jsem byla o devet kilo lehci.Tech zbylych 10kg ze mne slezlo,ani nevim jak dnes jsem jeste chudsi,nez drive,cou memu manzelovi tak trochu vadi...haha.Mam 53kg

  superkarma: 0 30.08.2003, 16:47:15
 2. avatar
  [16] Mersi [*]

  Ja som pribrala 16kg. Zatial som 6kg nechala v nemocnici.
  Stie nemám ani som nemazala, zápcha a nevolnosti tiež neboli. Zato únava a unik moču. Ale to spravilo posilovanie pánvového dna.

  superkarma: 0 29.08.2003, 17:46:07
 3. avatar
  [15] Lucimo [*]

  Matiee: Ja je mam od puberty, kdy jsem se rychle vytahla a narostla mi prsa... Takze je mam na prsou, par na pazich a spoustu na bocich a stehnech... No co nadelas, je to dano geneticky...

  superkarma: 0 29.08.2003, 11:32:08
 4. avatar
  [12] Křečkomyš [*]

  Mě po HA (beru ji 5 let) začaly praskat žilky na stehnech a pod koleny. Už jsem byla dvakrát na vypalování, je to ale hrozně drahé. Už tak se bojím obléct do plavek, neumím si to představit s břichem. Nechci ve třiceti dopadnout jako babky křečařky v gumových punčochách...

  superkarma: 0 28.08.2003, 17:22:51
 5. avatar
  [9] Landriel [*]

  Já strie celé těhotenství nic, poctivě jsem bříško mazala a to jsem přibrala 17 kilo. A při porodu, jak mi pupík pracoval a taky asi jak jsem byla vysušená z dlouhého pobytu ve sprše, tak se mi u jizvy po slepáku na dvou místech udělaly úplně fialové trhliny.

  superkarma: 0 28.08.2003, 14:20:57
 6. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Já mám pocit, že někdo prostě strije má a někdo ne. Já přibrala jen 2kg - jenom bříško a jinak jsem okolo hubla. Mazala jsem se o 106 a strije mám. V pubertě mi zase narostly stehna během čtyř let a strije mám taky.
  Ale v těhotenství se vyplatí poslouchat intuici - podle mých zkušeností se 3/4 zdravotního personálu snaží o to, abyste slepě poslouchaly cizí rady a na vlastní tělo nehleděly

  superkarma: 0 28.08.2003, 11:42:00
 7. avatar
  [5] hanika [*]

  mamča: já jsem přibrala taky kolem 20 kg,doktorka mi na to neřekla ani slovo a strie nemám.JE ale fakt,že po porodu šlo 10 kg hned dolů a ten zbytek pracně dostávám pryč.

  superkarma: 0 28.08.2003, 10:43:42
 8. [4] Katka [*]

  Myslím si, že se u nás dají tyto informace najít. Již rok odebírám časopisi Maminku a Betynku , abych "byla připravena ". V těchto časopisech je popsáno úplně vše, problémy, radosti, psychicke stavy...teoreticky tedy budu připravena. Při těhotenství však budu spoléhat na lékaře a vlastní pocity.

  superkarma: 0 28.08.2003, 10:19:28
 9. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Já tedy nevím jak v Americe, ale u nás se již drahnou dobu nepředávají informace o těhotenství ústním podáním. U nás jsme gramotní a pokud vím, v knihkupectví je spousta knih o těchto věcech. Tak se mi zdá, že zas američtí vědci objevili Ameriku!

  superkarma: 0 28.08.2003, 08:36:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme