Je mi líto. Když vídám na kompostech a v kontejnerech vyhozené kytky z truhlíků, které ještě kvetou. Já nemám to srdce, i když vím, že s prvními mrazy přijde jejich zkáza. Dají se ještě zachránit, nebo je lepší je vyhodit? Na to jsem se zeptala zahradnice Jany Mařatkové.

muskaty

Asi nejsem sama, kdo teď na podzim řeší dilema: Nechat muškáty ještě venku, a pak je vyhodit, nebo se snažit o jejich záchranu?

„Mám vám odpovědět jako obchodnice, nebo jako milovnice květin? Ne, teď vážně. Záleží na tom, v jaké jsou kondici. Pokud mají zbarvené listy do hněda, jsou povadlé a evidentně vyčerpané, už bych se jimi nezbývala. Dokud jsou ještě příznivé teploty, nechte je na okně, průběžně odstraňujte oschlé, zvadlé a jinak poškozené listy a odkvetlé květy. Až přijde mráz, květiny vyhoďte a nahraďte je třeba vřesem, nebo maceškami. Na jaře si koupíte nové, zdravé rostliny.“

 

Čtěte také:

 

Ale je tady i druhá možnost, ke které se uchylují mnohé pěstitelky a mají celkem dobré výsledky.

„Ano, stojí to sice trochu námahy, ale pocit, že jste rostlině daly ještě šanci, za to stojí. Tak to dělaly naše babičky, které měly nevytápěné ložnice, kde mohly muškáty přezimovat. V panelácích je to trochu složitější. Rostlina by měla přes zimu odpočívat a ve vytápěném bytě se suchým vzduchem pro ni nejsou ideální podmínky.

Pokud máte možnost přenést rostliny někam, kde je světlo, ale kde ani v mrazech neklesne teplota pod deset stupňů, přeneste je tam. Vyberte zdravé rostliny, přesaďte je do čerstvé zeminy a nezapomeňte průběžně zalévat, aby nepřeschly.

Takto by měly přečkat zimu bez úhony. Na jaře je seřízněte, přihnojte a můžete se těšit z nových přírůstků.“

muskaty

Děkuji, asi se pokusím o jejich přezimování. Za ten experiment to určitě stojí. A když se nepovede, vyhodit je můžu vždycky.

Čtěte také:

Reklama