bebe

Chcete dlouho žít? Chcete být zdraví? Chcete zhubnout nebo se vyhnout obezitě? V souvislosti s právě vyřčenými otázkami se ve všech pádech skloňuje zdravý životní styl. Jenže, víme vlastně co to je?

Udělali jsme malý průzkum, při kterém jsme oslovili několik lidí a položili jim dvě stejné anketní otázky: Co si představujete pod pojmem zdravý životní styl? Myslíte si, že do zdravého životního stylu patří i zdravá snídaně? Nakolik podle těchto představ žijete?

Anna, 27 let

Co si představuju pod pojmem zdravý životní styl? Hlavně zdravé jídlo. Ovoce, zelenina, müsli, semínka a podobně, nic tučného. A také dostatek pohybu, spánku a minimum stresu. Podle tohoto ale úplně nežiju. Jím cokoliv, na co mám zrovna chuť. Takže pokud mám chuť na svíčkovou se šesti, tak si jí dám. Stejně se nemusím bát, že bych byla tlustá. Moje děti se mi o pohyb postarají samy. Život bez stresu asi možný není. Někdy vás štvou děti, jindy nadřízení v práci, někdy vás trápí peníze. Pořád je něco, co vás bude stresovat. Ale můj stres se pořád pohybuje v té únosné hranici, tak je asi vše v pořádku. Takže nežiju extra zdravě ani extra nezdravě. Jsem něco mezi tím.

A jestli snídám? Snídaně určitě patří ke zdravému životnímu stylu, ale rozhodně nemůžu říct, že bych snídala pravidelně. Jím na co mám chuť a to je pokaždé jiné. Snídaně je pro mě spíš otázka času. Někdy to stíhám, jindy ne.

Honza, 31 let

Co se jídelníčku týče, chápu zdravý životní styl jako hledání „zdravějších" alternativ k tomu, co mi chutná. Takže pokud mi chutnají jogurty, dám si ten nízkotučný. Pokud mám rád maso, dám si kuřecí, sojové, králičí. Když chci biftek, připravím si ho raději doma sám, abych věděl, že se předtím netopil na přepáleném oleji. I když tohle zrovna zdravé není, ale povoluji si jednou za čas hřešit. Když mám chuť na sladké, dám si třeba ovocný salát. Když chci zmrzlinu, dám si dřeň. A tak dále, a tak dále. Součástí zdravého životního stylu by mělo být také nekuřáctví a pokud možno také žádný alkohol. Nebo, jak se říká v té zdravotní dávce. Třeba jedna decka vína. A taky je tam nutný pohyb. Alespoň nějaký. Já se podle toho řídím. Vlastně jsem teď vyjmenoval to, co jak žiju. Jenom ten pohyb nemám nějaký. Mám ho celkem dost. Čtyři hodiny v týdnu trávím ve fitku a pak si chodím zaběhat se psem. Naštěstí i on je sportovně založený.

A snídaně? Jako většina lidí se nastartuji kávou, nebo černým čajem. Ale jinak je to se snídaní jako s ostatním jídlem. Jím to, co mi chutná a to je různé, ale snažím se jíst zdravě, což jsem nastínil výše.

Eva, 23 let

Tak já tady nebudu vyjmenovávat nějaký extrém, nebo co se považuje za zdravý životní styl obecně a řeknu, co považuji za zdravé já. A to je nežít jako prasátko. Neválet se u televize, ale jít se aspoň projít, když už nic jiného. A ujít mírným tempem nejmíň tři kilometry. Když nemůžu dlouho chodit, zaskáču si na balonu, vyrazím na kolo, zaveslovat na lodičky... Pro každého se něco najde. I pro ty, kteří nejsou úplně zdraví, existuje nějaká forma pohybu, který provádět můžou. A taky nejíst jako prasátko. Tím nemyslím, že se má jíst jenom ovoce a zelenina. Ale umět to dobře zkombinovat s „běžným" jídelníčkem. Že si nedám kýbl špaget s kečupem, ale dám si jeden středně plný talíř. A pokud mám ještě hlad, tak se zakousnu do toho ovoce nebo kousku zeleniny. Že si nedám osm knedlíků, ale tři, když jsou malé třeba čtyři. A nebudu ty knedlíky jíst tři dny po sobě, ale dám si na další den něco lehčího. Jíst zdravě pro mě znamená kombinovat více zdravá jídla s těmi méně zdravými, jíst v rozumných porcích a jíst pravidelně. Nejen ráno, v poledne a večer. Ale dát si i malou svačinu mezi tím. A ano, podle toho žiju. Když vím, že jsem jeden den zhřešila, kompenzuju to ty dny další. Ale ne tak, abych hladověla. Denně ujdu minimálně 7 kilometrů a právě jsem si objednala vytoužený veslovací trenažér, na kterém mě to dost baví.

A jak vypadá moje snídaně? Jak už jsem řekla. Když den předtím „zhřeším", mám ráno trochu výčitky svědomí a snažím se snídat zdravě. Třeba jogurt, ovoce, celozrnné pečivo a k tomu kávu nebo čaj.

A co doporučuje redakce?

Jak je vidět z našeho průzkumu, není to s námi zase tak zlé. Problémem všech je asi čas. Ráno většina z nich spěchá a tak snídani odbývá. Přitom řešení, jak se rychle, zdravě a chutně nasnídat existuje.

Doporučujeme nutričně vyváženou snídani, kterou si můžete připravit s cereálními sušenkami BeBe Dobré ráno, jogurtem, kouskem ovoce a kvalitním stoprocentním džusem.

BeBe Dobré ráno uspokojí i ty nejmlsnější jazýčky, protože se Vyrábí s mnoha příchutěmi - od ovocných ( Švestkové s rozinkami nebo BeBe Dobré ráno s lesním ovoce) po kakaové, jogurtové nebo stále velmi oblíbené oříškové s medem.

lupa

Reklama