Ve dřezu, nebo v myčce? Tohle dilema ohledně mytí nádobí asi jen tak vyřešeno nebude. A jak to vlastně je? A co se více hodí konkrétně pro vás? Řekněme si něco málo k oběma variantám.

Raději ve dřezu

nádobíV jedno- a dvoučlenných domácnostech je pořízení myčky otázkou. Pokud myčku za den nezaplníte, jídlo na nádobí zaschne, a to myčka nezvládne. V malé domácnosti nejspíše nemáte nádobí tolik jako čtyřčlenná rodina, takže vám pochybí dříve, než se vám myčku podaří naplnit. Navíc může být myčka při delším skladování nepříjemně cítit. Pokud myjete akorát hrníčky od kávy a čaje a o víkendu nějaký ten talíř, myčka nejspíše není tou pravou volbou pro vás.

Pro ruční mytí zvolte šetrný a efektivní čisticí prostředek. Vhodný je například univerzální Citra saponát, který vám pomůže s úklidem celé kuchyně. Nezapomínejte také na péči o vaši pokožku, ruce po mytí vždy pečlivě osušte a nakrémujte.

Hlavní téma myčky - úspora

K ručnímu mytí je zapotřebí více vody - včetně jejího ohřevu. Myčka pracuje s vodou studenou, takže náklady na ohřev vám odpadají. Stejně jako automatická pračka také myčka šetří hlavně váš čas a energii, kterou byste museli na tuto nezábavnou činnost vynaložit. Na rozdíl od ručního mytí však musíte počítat se zvýšenou spotřebou elektřiny.

Na co nezapomenout při pořízení myčky?

  • nádobíVýznamnou položkou je již samotné pořízení myčky. Myčka se dá pořídit do 10 tis. Kč, záleží na jejich rozměrech, designu a kvalitě. Investice se postupně vrací, ale spíše v dlouhodobějším horizontu.
  • Tablety do myčky vám čas od času také provětrají peněženku, proto buďte šetrní a zapínejte myčku až v době, kdy zaplníte i poslední volné místečko.
  • Při pořizování myčky se neorientujte jen podle ceny, ale také podle údajů na energetickém štítku. Najdete zde informace jako spotřeba vody, elektřiny i hlučnost myčky.
  • Může se zdát, že hlučnost myčky je nepodstatná záležitost. Pokud však trávíte v kuchyni hodně času a přijímáte zde návštěvy, význam hlučnosti nepodceňujte.

Čím větší domácnost, tím větší přínos myčky a naopak

Efektivní je myčka zejména při provozu ve větší rodině s dětmi, kde není nikdy o špinavé nádobí nouze. Připálené hrnce, pánve a zaschlé potraviny však budete stejně muset podrobit ručnímu mytí. K tomuto účelu se hodí například Fixinela perfekt kuchyň, která spolehlivě odstraní mastnotu i připáleniny a současně ničí bakterie.

Reklama