.

Co skrývá vietnamská metropole?

Cestování

Co skrývá vietnamská metropole?

Kromě spousty lidí, hluku a zápachu z milionů motorek obdobu moskevské Leninovy hrobky, unikátní hereckou produkci a osobitý pražský bar - to je Hanoj.

Začneme na obrovském prostranství u mauzolea prvního prezidenta sjednoceného socialistického Vietnamu Ho-či-mina. Paní průvodkyně nás upozornila, že mumii musí povinně vidět každý turista. Vyděsili jsme se a přemýšleli, jak se nevítanému setkání vyhnout. Naštěstí nám bylo s politováním oznámeno, že kvůli novoročním svátkům není do interiéru mauzolea na pár dní přístup povolen. Abychom neurazili, oddechli jsme si raději česky...

Foto1

Vojáci hlídají objekt opravdu pečlivě...

foto2

a samozřejmě nechybí ani čestná stráž...

foto7

Úplně mě stačilo setkání s živými vojáčky - ani nevíte, jak šťastná jsem se cítila, když jsem areál, jehož pochmurnost umocňoval fakt, že sluníčko toho dne nesvítilo, opouštěla.

foto6

Produkci slavného hanojského vodního divadla za doprovodu hudebních nástrojů a zpěváků jsme sledovali s mnohem větším potěšením:

foto8

Ději jsme moc nerozuměli - zřejmě nějaká stará legenda, kterou jsme neznali. Výjevy ze života starých Vietnamců ...

foto9

a občas pár plovoucích hrozivých draků, kteří dštili oheň a síru. Zajímavý zážitek! Rozhodně mohu doporučit každému návštěvníku hlavního města...

foto11

už jen proto, aby mohl obdivovat neuvěřitelné výkony herců, kteří vodí za oponou loutky po pás ve vodě dobrou hodinu! Angažmá v takovém divadle bych asi nepřijala. Fakt upřímně a moc tleskám!

foto12

Večery jsme trávili v uličkách starého města. Když se nám podařilo prodrat se mezi houfy turistů i domorodců, kteří neudělají krok bez své motorky a najít místo ve slušné restauraci, jásali jsme. Když jsme narazili na zajímavý bar, jásali jsme ještě více. A což teprve, když jsme pouhou náhodou našli jeden s nápisem „Prague pub“:

foto13

Na anglickou objednávku nám paní majitelka odpověděla češtinou snad dokonalejší než byla ta naše. Zaradovali jsme se všichni tři: My po čtyřech týdnech konečně „pokecali“ s někým rodnou řečí (na českého turistu jsme skutečně po celý pobyt nenarazili) a mladá žena si zase po čase popovídala jazykem, který se tak skvěle naučila v pražských školách.

foto14

Ukázalo se, že vedla opravdu velmi zajímavý život: Když jí bylo asi osm, odjela s nevlastními rodiči do Česka. Po čase se u nás vdala, porodila chlapečka a s manželem si otevřela v Hanoji bar.

foto15

Vůbec nás nepřekvapila, když dodala, že uvažuje o návratu... Kdo jednou zažil pohodu a klídeček i toho nejrušnějšího místa v Praze, těžko dokáže žít znovu ve Vietnamu, natož ve velkém městě. Mladá žena slíbila rozhovor pro náš magazín a dokonce ji nabídka velmi potěšila. Tak uvidíme, zda dostanu odpověď na otázky - zatím odpověděla jen na první email. V jejím baru nechyběla ani becherovka - i když čerstvě dopitá. Tak jsme si dali alespoň po panáku whisky. A abychom pražskému pubu udělali nějaký ten kšeftík, nezůstalo u jedné rundy...

foto16

Podotýkám, že pána na posledním snímku neznám - prostě náhodný host neznámé národnosti. Nějakého „modela“ jsem na dokumentární foto interiéru podniku přece potřebovala a bohužel manžel „naší“ Vietnamky se stejně jako můj partner odmítal do Ženy-in zvěčnit.

foto16

Tak kde se vám dnes nejvíc líbilo? U mauzolea, v divadle, nebo v pubu? Příště se těšte na další výlet za krásami Vietnamu. Dovolím si vás pozvat na plavbu luxusní lodí po slavné zátoce Ha long, která skrývá mnohá překvapení.

Čtěte také:

   
13.10.2015 - Exotika - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] AmeA [*]

  Co by tu dělali v dnešní nejisté době Sml23

  superkarma: 0 13.10.2015, 22:37:33
 2. [6] iřka [*]

  Ani se nedivím, že se jim nechce domů.

  superkarma: 0 13.10.2015, 19:54:54
 3. avatar
  [5] renda4141 [*]

  Anai — #3 Teď jste mi to úplně vybavila před očima, tím, že bylo mlhavo. Sml16 Je fakt, když bylo mlhavo, a z cárů mlhy nad vodou vystupují a zase mizí ty vysoké skalní útvary, byla zátoka naprosto kouzelná a romantická. Sml16Sml67

  superkarma: 0 13.10.2015, 15:38:18
 4. [4] maxipes [*]

  Určitě v pubu.Sml22

  superkarma: 0 13.10.2015, 14:52:56
 5. [3] Anai [*]

  renda4141 — #1 No, moře ani na ostrově na té "nej" pláži nic moc... a studené a vlny nebezpečné. Skoro jako u Baltu. O tom se ještě zmíním. Za koupáním, natož šnorchlováním tam určitě nejezdit! My jsme absolvovali dvoudenní plavbu luxusní lodí - super program. Bylo sice hodně mlhavo a ošklivo, ale zase jsme neviděli množství lodí okolo nás, takže jsme měli romantický pocit, že jsme v zátoce sami.

  1. na komentář reaguje renda4141 — #5
  superkarma: 0 13.10.2015, 13:48:28
 6. [2] bobani [*]

  žít bych tam nechtěla

  superkarma: 0 13.10.2015, 13:01:59
 7. avatar
  [1] renda4141 [*]

  V zátoce Ha long Se Vám určitě bude líbit. Já jsem tam absolvovala týdenní plavbu lodí, z toho dva dny jsme nocovali v bungalovech na Opičím ostrově. Určitě navštívíte některou z obřích krápníkových jeskyň, což je nezapomenutelný zážitek. Z jedné věci jsem ale byla zklamaná. A to, že moře je tam tak špinavé, že jsem poprvé v životě, kdy jsem byla u moře, do něj za celý týden nevlezla. A to nejsem nějaká fajnovka, ale tohle byl fakt humus. Holt člověk nesmí koukat moc dolů, ale na tu nádheru kolem sebe. Strašně se mi líbilo, když k večeru loď zakotví a já ležela na horní palubě na lehátku a sledovala západ slunce mezi těmi tisíci ostůvky okolo a pak stmívání a ten klid okolo...jen pohupujicí se lodě. Loď je také super. Jsou to dřevěné repliky starodávných čínských lodí, ale s veškerým komfortem. Přeji Vám krásné zážitky z dalšího poznávání Vietnamu a těším se na fotky. Sml16

  1. na komentář reaguje Anai — #3
  superkarma: 1 13.10.2015, 07:05:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme