Domácnost

Co „sjíždějí“ naše děti?


Určitě znáte ten pocit: Třeba čekáte návštěvu a potřebujete připravit pohoštění nebo se chystáte k nějaké dlouho odkládané práci v domácnosti vyžadující vaše soustředění - a zrovna jako naschvál se nejmladší člen rodiny rozhodne vehementně dožadovat rodičovské pozornosti, případně začne zlobit.

Jindy byste se mu věnovali, ale právě teď je nutné udělat něco jiného a dítko nelze do činnosti zapojit. Přichází na řadu osvědčený prostředek: „Víš co? Pojď, pustím ti pohádku. Jakou si vybereš?“

TV KidPohádky nepohádky

S masivním přílivem DVD formátu a TV programů je dnes k dispozici široká škála možností, jak zabavit své někdy nezbedné potomky. Kromě nabídky dětských kabelových kanálů i programu běžných televizních stanic je navíc možné koupit za poměrně levný peníz oblíbené příběhy třeba jako přílohu nejrůznějších deníků.

Řadu pohádek sami velmi dobře známe z vlastního dětství a nostalgicky se čas od času také s dětmi podíváme. Na druhou stranu je i mnoho nových pohádek a příběhů, které se nejednou svým průběhem a rétorikou dětskému světu vzdalují. Přestože mají veškeré atributy zábavy pro nejmenší –  pestré a barevné obrazy s veselými animovanými postavami nezbedně se míhajícími v komických situacích – avšak nejednou nás může nemile překvapit obhroublý slovník kresleného hrdiny či pro pohádku nezvykle dekadentní obsah děje.

Z vlastní zkušenosti mohu například jmenovat příběh legendárního Asterixe a Obelixe, kde římský centurion častuje legionáře termíny typu „kreténe, debile, imbecile“. Nevím, jak vy, ale já vůbec nestojím o to, aby se naše malá dcerka v rámci rozvoje verbálních schopností učila taková slova, nehledě na to, že jejich skutečný nehanlivý význam je dítěti i tak obtížně vysvětlitelný.

Stranou nezůstává ani oblíbený zlobr Shrek libující si v řadě nechutností, přičemž rádoby vtipné prskání hlenů, pojídání očí či zvířecí projevy při jídle rozhodně nepůsobí na děti příkladně. Želví hláška „ty vole“ v příběhu o rybičce jménem Nemo je už  v rámci výše uvedeného celkem slabý odvar.

 

Knížky do košeDěti u televize

A tím se dostáváme k jádru problému. Skutečný význam pohádkových příběhů přece vždy spočíval v mravním ponaučení, v jasném vyhranění dobrého a zlého, krásného a ošklivého.

To se v moderních pohádkách bohužel až příliš často ztrácí a namísto moudrých podobenství o životě se nezkaženému dětskému vnímání servírují povrchní parodie na svět dospělých. Navíc se tady přidružuje i jiné hledisko, které lze u dnešní generace „odkojené“  na mediálně zprostředkované zábavě pozorovat. Tím je celkem vysoké procento dětí a mládeže, v jejichž životech má literatura význam pouze jako nudný a nezáživný předmět ve škole.

S touto problematikou bezprostředně souvisí i celková jazyková výbava a představivost dítěte, což je samo o sobě na obsáhlou studii. Přitom většina z nás si jistě vzpomene na dlouhé chvíle trávené nad stránkami oblíbených knížek - Formanem Šejtročkem počínaje a Dětmi z Bullerbynu konče. Jaký rozdíl v dětství našich nejmenších oproti dětství dnešních třicátníků! Z televizní zábavy pro děti v dobách nedávno minulých přicházely v úvahu maximálně Večerníčky nebo Studio Kamarád.

Babička versus CD přehrávač

Kdysi bývalo dobrým zvykem, že babička či maminka vyprávěla dětem před spaním pohádku na dobrou noc. Určitě tento zvyk úplně nevymizel, ale myslím, že v dnešní době je pro většinu rodičů mnohem snadnější vložit cédéčko do přehrávače a nechat milé dítko, ať se baví samo. Přinejmenším se tím ale ochuzují o to nejcennější, co může maminka nebo tatínek s dítětem zažít.

Je to pocit sdílení a vytváření společného světa představ, kdy se může člověk svým způsobem vydat do dávno zapomenutých zákoutí vzpomínek z vlastního dětství, a to určitě stojí za to. Nehledě na to, že tak mezi rodiči a dětmi vzniká hlubší vzájemné porozumění nezbytné k předávání zkušeností a výchově obecně. Zkrátka ani ta nejmodernější elektronika nemůže nahradit hlas rodiče.

Tak co, přečtete i vy dnes večer svým dětem pohádku?

Co si myslíte o úrovni dnešních pohádek? Jsou lepší, nebo s nostalgií vzpomínáte na své dětské hrdiny? Je televize dobrý vychovatel?  Myslíte, že má hlubší verbální kontakt s potomkem význam?

 

   
14.02.2008 - Dům a byt - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [24] janatka [*]

  No dnešní pohádky-jsou to vůbec pohádky?Já ráda vzpomínám na ty dříve a to mi není ješte tolik.Je u´plně jiná doba.

  superkarma: 0 15.02.2008, 13:42:51
 2. avatar
  [23] Vivian [*]

  shb: výjimečně s tebou souhlasím , je to fakt dost divně položená otázka...

  superkarma: 0 14.02.2008, 18:37:59
 3. [22] gentiana [*]

  O tempora, o mores. To za našich mladých let bylo všecko lepší, děti hodnější, lidi kulturnější a hovna byly ze zlata.

  superkarma: 0 14.02.2008, 16:51:39
 4. avatar
  [21] shb [*]

  nezlobte se na mně ale větu: Myslíte si že má hlubší verbální kontakt s potomkem význam? ...může napsat jenom deb......
  tak mně v této souvislosti napadá Má význam kontakt s potomkem?

  superkarma: 0 14.02.2008, 15:09:16
 5. avatar
  [20] elly [*]

  Kuře: Leontýna u nás zrovna končí

  superkarma: 0 14.02.2008, 15:03:50
 6. avatar
  [19] Kuře [*]

  Tak u nás puštěná je 1x týdně Kouzelná školka a v neděli pohádky cca od 7:30 do 9:00. Jinak jaksi není kdy.
  Každý večer jedna pohádka z knížky a potom ještě pohádka "od maminky" (kterou si musím vymýšlet).
  A když Kuba v poledne spí a Jája má odpočívat, tak si pouští pohádky na CD,nebo na kazetě - Rumcajze, Hurvínka atp.
  DVD máme, ale ty se pouští vyjímečně, třeba když jsou nemocní a nechtějí si hrát.
  Mmch. vůbec nemají problém pochopit, že zlobr se chová jinak, než oni. Ale milují nejvíc "Leontýnku".

  superkarma: 0 14.02.2008, 14:37:18
 7. [18] a.... [*]

  OlgaMarie: Tak tu o kominíkovi a knoflíkách mi rodiče četli, když jsme byli na horách a bylo mi 5 let( byla tam v knihovně ve společenské místnosti ) Vyšokovala mě natolik, že jsem byla celý týden velmi hodná a dojídala i to nejhnusnější jídlo.
  Jinak se přiznám, že jsem své dítě ponechala masáži amerického kýče. Tom a Jerry byl number one, v předškolním věku třeba Dumbo nebo Pocahontas. Pohádky jsem jí příliš nečetla, vyprávěla jsem je.

  superkarma: 0 14.02.2008, 13:56:22
 8. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  Juana: U těch pohádek jsem předpokládala,že "žili,dokud zezemřeli šťastně",ale co povinná četba Pohádky od Jiřího Wolkera? To byla ještě k tomu docela silná propaganda sociální nerovnosti.Tehdy jsem si založila sbírku knoflíků.

  superkarma: 0 14.02.2008, 13:09:31
 9. [16] 80janine [*]

  Pohádky čteme, jakékoliv a každý den.

  superkarma: 0 14.02.2008, 13:07:06
 10. avatar
  [15] Juana [*]

  Než některé pohádky od Němcové nebo od bratří Grimmů, tak snad radši Toma a Jerryho. Asi ty obdivovatelky znají jen ten výběr a ještě upravený - měli jsme jeden tlustospis pohádek od Boženy, bylo to ještě z první republiky a byly v tom opravdu docela obstojné náměty na prvotřídní horor. A to nemluvím třeba o Andersenovi - stačí mi Křesadlo, které máme doma ve vydání pro malé děti a to je teda opravdu slušný horor, usekaných hlav je v tom myslím několik.

  superkarma: 0 14.02.2008, 12:39:01
 11. avatar
  [14] Meander [*]

  Nic, jako dnešní pohádky, neexistuje. Pohádky jsou buď ty staré, původní, nebo žádné.
  Televize není žádný vychovatel, televize je skříňka nebo placička, na které se hýbou obrázky.
  Nevím a je mi to jedno. Co třeba hluchoněmé děti, he?

  superkarma: 0 14.02.2008, 12:36:33
 12. avatar
  [13] MEK [*]

  Nyotaimori:někdo taky alkohol

  superkarma: 0 14.02.2008, 12:15:22
 13. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Dobrý testér TV programů byl maminčin kocour.Buď usnul nebo začal zběsile pobíhat po pokoji a TV musela být vypnuta,aby se uklidnil.

  superkarma: 0 14.02.2008, 11:42:46
 14. [10] tornado-lou [*]

  *modra: pry zlatej erben! bezhlave nemluvne pohozene u dveri? princove, kteri rozsekaji na kousky nevinneho zastupce ohrozeneho trihlaveho zivocisneho druhu, jehoz jedina chyba je ze chce sezrat princeznu? kdyz se nad tim zamyslite, tak ty stary pohadky nejsou o nic lepsi.

  superkarma: 0 14.02.2008, 11:19:07
 15. avatar
  [9] elly [*]

  a i když byl u nás Shrek jednu dobu hodně oblíbený, žádné nevhodné chování od něj naše dítě nepochytilo

  superkarma: 0 14.02.2008, 11:12:26
 16. avatar
  [8] elly [*]

  Tak u nás jedou jak pohádky na DVD, tak občas Minimax, ale všechno s mírou. A čteme hodně. Jak píše Juana, nadávky si děti stejně nosí ze školky , takže se nic nového nedozví. Když dám ale Pepínovi vybrat TV nebo číst, vybere si to druhé. Takže to asi u nás nebude až tak v nepořádku

  superkarma: 0 14.02.2008, 11:10:46
 17. [7] Lindaa [*]

  Me se Shrek líbí a nevím proc zrovna tuto pohádku cenzurovat k vuli jedinému slovu. To mi spís vadí jeho krkání, prdení apod, ale je to lesní skret tak od neho nemuzeme ocekávat, ze se bude chovat podle Gutha-Jarkovského. Stejne tak nelze predpokládat, ze rímský legionár se bude vyjadrovat jako anglický gentleman 19.století. Podle mne není problém vysvetlit díteti, ze nadprirozená bytost se prejedla nadýmavých potravin a nebo ze kdyz se v hoistorii dobývala cizí území tak se na spolecenské konvekce zrovna nehledelo. Nikdy jsem nezaparkovala deti na 24 hodin denne pred TV, ale holky ruku na srdce obcas chvilka klidu bodne. Nelíbí se mi oprasování deti ve stylu "co kdyby náhodou jim nekdo nekde nekdy neco rekl" a nakonec prinesou daleko horsí výrazy ze skolky, hriste, druziny a kdo ví odkud jeste.

  superkarma: 0 14.02.2008, 11:09:19
 18. avatar
  [6] Alisa [*]

  Tak nevím - ve zmíněných pohádkách jsem nikdy tyhle slova nepochytila - asi to bude tím že je sleduji zásadně v originále.... Doufám že k tomu budu moci vést i své děti a prosadím si dvojjazyčnou výchovu - takhle se vyhnu slovům debile a imbecile v Asterixovi...

  superkarma: 0 14.02.2008, 10:08:57
 19. avatar
  [5] *daisy* [*]

  Rekla bych, ze i v tomto ohledu je to "jaky si to udelas"... Znam rodiny, kde je absolutne prirozeny si cist a TV jen svatecne. Dite nema absolutne problemy s tim, ze by neumelo vyhodnotit, ze porad chce-nechce videt a TV/DVD ci cokoliv dalsiho prip. vypnout. Sice je to vic prace, ale ..

  superkarma: 0 14.02.2008, 09:04:04
 20. avatar
  [4] *modrá [*]

  Zlatej Erben a Němcová, moderní pohádky se mi nelíbí. Dětem by se mělo číst !!!!! Ještě že už holka odrostla vysedávání u televize. Dnešní pořady pro děti mi přijdou uhozený ...

  superkarma: 0 14.02.2008, 08:40:29
 21. avatar
  [3] Juana [*]

  Moje děti se koukají na pohádky klasické i moderní a nemyslím si, že by jim ty nové nějak uškodily. Naopak, dcera má skvělou slovní zásobu a mezi námi, nadávky se naučí i bez filmů. Stačí, když poslouchá manžela při řízení
  A pohádky samozřejmě taky čteme a klasické pohádky dětem povídám sama.

  superkarma: 0 14.02.2008, 08:35:05
 22. avatar
  [2] Amálie [*]

  Nyotaimori: A ty bohatší i něco lepšího


  Nevím, co sjíždějí vaše děti, ale naše šelma zásadně kouká na zviřátka, hlavně psy

  superkarma: 0 14.02.2008, 08:22:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme