Rodina

Co si vzít do porodnice

V každé porodnici dají nastávajícím podrobný seznam věcí, které bude pro sebe a pro své děťátko potřebovat. Pokud čekáte miminko a chcete si vše včas zajistit, připravila pro vás porodní asistentka Lucie Marková seznam, který vám může být nápomocný.

Maminka

 • 1) všechny doklady
  provdané ženy - oddací list a dotazník o jméně dítěte.
  svobodné ženy - rodný list a dotazník o jméně dítěte.
  rozvedené ženy - rodný list, rozvodový list a dotazník o jméně dítěte.
  občanský průkaz, kartičku pojišťovny, těhotenskou průkazku se všemi vyšetřeními a výsledky.
  Těhotenská průkazka je součástí dokumentace, takže Vám ji po porodu nikdo nevrátí.

 • 2) dále si přibalte
  - léky, které trvale užíváte
  - omyvatelnou obuv (event. obuv do sprchy)
  - župan
  - noční košile (nemusíte), kupte si ty, co mají vepředu knoflíčky, abyste si je při kojení nemusela sundavat
  - ponožky
  - spodní kalhotky, event. síťové kalhotky nebo kalhotky na jedno použití, které koupíte ve zdravotnických potřebách.
  - pokud máte, tak Yal gel
  - toaletní potřeby (hřeben, sprchový gel, krém, balzám na rty)
  - několik ručníků
  - kapesníky
  - nebublinkovou vodu
  - mobilní telefon, psací potřeby, knížky
  - vložky do podprsenek, můžete i mateřské podprsenky, ale osobně bych je vybírala, až po porodu po nástupu laktace, kdy budete přesně vědět, jakou velikost potřebujete.

 • Tatínek
  - pohodlný oděv
  - přezutí
  - svačina, pití
  - mobilní telefon
  - foťák
  - kamera (v některých porodnicích k jejímu použití budete potřebovat svolení personálu)

Za odložené věci tatínkem porodnice neručí.

 • Pro miminko

Zpravidla ve všech porodnicích platí to, že věci pro miminko jsou k dispozici. Pokud tomu tak není, upozorní Vás na to již v těhotenských poradnách. To znamená, že věci na miminko necháte doma a manžel, nebo příbuzní Vám je přivezou, až půjdete s miminkem domů.

Když budete tašku pro miminko balit, přihlédněte na roční období, kdy půjdete s miminkem domů. Do tašky zabalte:
- látkové pleny 2 ks
- plenkové kalhotky 2 ks
- body nebo košilka
- kabátek, čepičky, ponožky, zavinovačka nebo rychlozavinovačka, taška na převoz nebo autosedačka

Doufám, že Vám tyto praktické rady alespoň trochu pomůžou.

   
05.04.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [55] Lesana [*]

  Sandy: Ale to víš, že měla - však jsem přece psala, že v článku chybí doporučení vzít si s sebou čokoládu :o)

  A jestli potrefený opeřenec... nu, asi jo. I já totiž předpokládám, že pokud jsem na oddělení JEDINÁ nenastřižená, tak buď jsou lékaři nemehla (a něco takového bych si ani netroufla myslet vážně) nebo že je to nastřihávání baví, jinak by ho už dávno omezeli pouze na nezbytně nutné minimum. :o)

  superkarma: 0 07.04.2004, 18:43:55
 2. avatar
  [53] krákorka [*]

  Ahojky, teď něco na odlehčení. Jednu holku taky střihli, zašili a když pak chtěli souložit, nešlo to, moc ji zašili, manžel se do ní nemohl dostat .Teď se tomu smějou.....A tak šupky dupky na gyndu. .Ale nebojte se toho, ono to zní fakt drsně, ale nebolí to.Mě střihali 2 krát a pohoda.Přeji všem těhulkám pohádková těhotenství a porodu se nebojte. .A kdyby to trochu nebolelo, nebylo by pak na co vzpomínat.Pozdravujte ode mě svá miminka v bříškách .A až vám bude nejhůř, vzpomeňte, že každá hodina má 60 minut. .

  superkarma: 0 06.04.2004, 18:57:52
 3. avatar
  [52] marta-b [*]

  ježiš, to je ale UBOŽÁK

  superkarma: 0 06.04.2004, 15:29:17
 4. avatar
  [50] marta-b [*]

  A jak je to s holením před porodem? Může mamina přijet do porodince už "připravená"? Nástřihu se taky bojim, ale podle kamarádek, co už rodily, to prý jenom štípne a člověk o tom pomalu ani neví. Až budeme s mým čekat rodinu, chtěla bych, aby šel k porodu se mnou, ale nevim, jak to bude zvládat, protože nesnáší pohled na injekční stříkačky a jehly. Píchá se při porodu kromě epiduralu i něco jinýho? Třeba jako před porodem nebo během něj, když nejsou žádný komplikace?

  superkarma: 0 06.04.2004, 12:28:45
 5. avatar
  [49] Vivian [*]

  Lesana: no takhle nějak si to právě představuju Miminko je první a čokoláda hnedka potom Jenom aby mně pak dobře spalo, když je v čokoládě kofein, kterej určitě přechází do mlíka

  superkarma: 0 05.04.2004, 23:33:33
 6. avatar
  [47] Lesana [*]

  Vivian: nezapomeň :o) Z celého porodu je mlsání čokolády druhý nejhezčí zážitek (první bylo krásně zapatlaný slizoučký mokroučký mimí právě vyšplouchlý ven :o) )

  superkarma: 0 05.04.2004, 23:07:04
 7. avatar
  [46] Vivian [*]

  Jen poznámka - nic jako "rozvodový list" neexistuje Je to rozsudek o rozvedení manželství a musí být opatřen doložkou právní moci .

  Lesana:
  (a na čokoládu já určitě nezapomenu )

  superkarma: 0 05.04.2004, 22:36:31
 8. avatar
  [44] Lesana [*]

  Sandy, Sandy... lékaře litovat nemusíš, to "vyčtené moudro" (doporučuji třeba knihu Efektivní péče v perinatologii, ta krásně shrunuje studie na jednotlivé výkony :o)) zároveň vychází i z doporučení lékaře - alespoň v mém případě :o) Není tedy důvod, abys ho litovala :o) Ale já už holt jsem taková - ani mě nenapadne nechat si PREVENTIVNĚ trhat moudráky, vykuchnout slepé střevo nebo třeba zasádrovat zdravou ruku... a zrovna tak nevidím důvod, proč bych si PREVENTIVNĚ měla nechat dát klystýr, když od rána lítám na záchod nebo si nechat rozstříhnout hráz, když vzniklou trhlinku nakonec nebylo třeba ani zašít. Každej jsme holt nějakej :o) Dle tebe jsem "umíněná", dle mého "informovaná" - a to nejen četbou knih, ale též konzultacemi s lékaři a porodními asistentkami. A radši pojedu "hromadně" (:o) - no, ve skutečnosti rodinně) do nemocnice, kde považují za samozřejmé, že se zbytečnosti u porodu neprovádí než do nemocnice, kde si personál postavil hladu a tvrdí, že "u nich se to prostě dělá takhle" (citát). :oD

  Jinak k článku - doporučuju do porodnice přibalit ještě čokoládu nebo něco podobného, co v průběhu porodu dodá energii, ale u čeho se zbytečně "nezatěžujete" s kousáním a polykáním :o) (kdyby mě bylo bývalo napadlo, jak namáhavé mi přijde kousání v průběhu kontrakcí, tak bych ten chleba s voňavoučkou šunkou, co mi zbyl od snídaně, ani s sebou nebrala :o) Zato čokoláda se mi už dvakrát osvědčila.)

  superkarma: 0 05.04.2004, 22:22:02
 9. avatar
  [43] Suzanne [*]

  Já budu vyhledávat porod tam, kde se ke mě budou chovat jako k člověku a ne jako k feně. To už jsem jednou zažila, tenkrát jsem si ještě neuměla všechno vyštěkat, dneska bych jim dala, potvorám. Je to jen v lidech, na ty si dám bacha

  superkarma: 0 05.04.2004, 22:19:27
 10. avatar
  [37] Efča [*]

  No já se chystám za pár dnů rodit poprvé a chci vám holky říct, že aby se prvorodička nebála (aspoň ne tolik) je fajn navštívit předporodní kurzy . Všechno tam vysvětlí s humorem a v klidu a ikdyž se na to netěšíte, tak aspoň víte proč ty síťované kalhotky a proč to nakukování do vložky a proč radši dobře stříhnout hráz a sešít... Nevím jak to budu chválit po porodu, ale teď jsem v klidu, že vím jak dýchat a pod. Manžílek jde se mnou, tak snad to spolu ustojíme.

  superkarma: 0 05.04.2004, 18:46:44
 11. avatar
  [36] evusche [*]

  petruška 2: prý když si vezmeš sebou manžela nebo někoho známého, tak jsou ty sestry vlídnější, hodnější. Nevím, taky jsem tam ještě nebyla a při představě, že budu v nemocnici mě jímá šílená hrůza... jsem srab a když vídím bílé pláště tak zdrhám takže jsem zvědavá, jak jednou budu zvládat porod. Každopádně bych tam chtěla mít svého miláčka, protože kdo jiný tě podrží než ten, koho miluješ?

  superkarma: 0 05.04.2004, 18:17:13
 12. avatar
  [28] Clerenc [*]

  Nekde jsem cetla, ze po porodu se pri vizite musi ukazovat vlozky Reknete mi nekdo proc? Prijde mi to dost potupny.

  superkarma: 0 05.04.2004, 14:29:11
 13. avatar
  [24] emma [*]

  Pavluska: no, to už asi záleží, jak je to kde ošetřený. jenže ono je to i o tom, že ty doktoři a sestry maj za tebe nějakou odpovědnost (pokud teda nepodepíšeš negativní revers, že nechceš bejt ošetřovaná atp.), taky maj v popisu práce zabraňovat šíření nákaz atd.
  prostě, že některý nařízení, ač vypadaj blbě, maj svůj účel...

  superkarma: 0 05.04.2004, 13:57:02
 14. avatar
  [20] emma [*]

  já vim, že to je asi děsně nepříjemné, ale myslím, že nemocnice tento diskomfort praktikují z jedno jediného důvodu - ty věci, co dostáváte jsou sterilní (vložky) nebo vydesinfikované. infekce zavlečená do rozbrázděných porodních cest, nedejbože do nástřihu je určitě mnohem nepříjemnější (včetně ATB při kojení) než pár dní s hnusnou vložkou. každá nemocnice by jinak ráda ušetřila tím, že si přinesete svoje alwaysky...
  nejlepším kompromisem je asi opravdu koupit ve zdravotnických potřebách kalhotky na jedno použití atd.

  superkarma: 0 05.04.2004, 12:42:45
 15. avatar
  [18] Sama [*]

  Tak mi nesměli mít žádné kalhotky - to je fakt špičkový - starat se o dítě s vložkou mazi nohama a bez kalhotek - každá jsme měli svoje a sundavali je jen na vizitu. Košile jsme dostávali erární, papírový plíny taky, ale já si musela poslat do lékárny pro větší - Honza se do těch jejich nevešel. Sprchový gel bych vůbec nebrala - jezvě dělá dobře jen čistá voda, eventuálně mýdlo ...

  superkarma: 0 05.04.2004, 11:40:36
 16. avatar
  [16] evusche [*]

  sarobrouk: fakt jo? To mě nenapadlo, že by se tam zachytávaly stehy... tak to je peklo, asi mi nezbude nic jiného než se podřídit

  superkarma: 0 05.04.2004, 11:19:50
 17. avatar
  [15] sarobrouk [*]

  Kámoška říkala, že jejich prkenice byly lepšínež vložky poporodní, které koupila v lékárně.
  Evusche: Do always (nevím,jestli je to dobře napsaný) se ti prý zachytávají stehy po nástřihu a tahají. Takže je lepší vatová prkenice.

  superkarma: 0 05.04.2004, 10:54:41
 18. avatar
  [14] evusche [*]

  Pavluska: neboj, nedám se do Litoměřic do porodnice se nechystám. Prý je to suprový v Ústí, mám to napůl cesty stejně do LTM i do UL, takže jsem se rozhodla, že do LTM raději ne. A já jsem zrovna z těch, co si nechá diktovat, co smím nosit a co ne a remcání a nadávání? Vím, že až budu rodit, tak asi nebudu čas na to se s někým dohadovat, ale ony tam jsou od toho, aby pomohly a poradily, takže když budou kecy, tak ode mě ty kecy budou dvojnásob a jsem zvědavá, kdo koho dřív uštěká

  superkarma: 0 05.04.2004, 10:26:04
 19. avatar
  [12] Ladia [*]

  Jsem to odeslala nedopsaný

  Z oddacího listu potřebuje údaje do rodného listu pro mimčo: méno, příjmení, datum a místo narození otce, matky dítěte a jejich rodičů (ty bez data narození).

  superkarma: 0 05.04.2004, 10:05:03
 20. avatar
  [11] Ladia [*]

  Oddací list po mě chtěla paní z matriky, když přišla zapsat mimčo

  superkarma: 0 05.04.2004, 10:01:37
 21. avatar
  [9] medved [*]

  proc musi zenska nosit do porodnice oddaci list a nestaci obycejna obcanka kde je stav taky napsany ?
  dyt ja ani nevim, kde takovou vec mam ...jeste ze necekame , musela bych rodit pod mostem

  superkarma: 0 05.04.2004, 09:42:49
 22. avatar
  [8] evusche [*]

  nemám zkušenosti, tak jsem ráda, že jste mi to tady vysvětlily, i tak zůstávám u toho, že bych raději své prádlo a ty alwaysky, no jo, holt nevím,jak vypadá poporodní menstruace, takže si to nedovedu představit. asi teda budu ráda, když budu mít ty jejich prkenice

  superkarma: 0 05.04.2004, 09:25:28
 23. avatar
  [4] evusche [*]

  Fiona: V Litoměřické porodnici NESMÍŠ nosit svoje kalhotky, jinak by tě za to sežraly. Noční košili ti dají taky jejich, toho užasnýho anděla nebo jak tomu říkají, takže když přijde návštěva, tak vypadáš jak magor, koukají ti ty hnusný síťovaný kalhotky a ještě pešour...no prostě hnus, podívat se na tu maminku! Tohle se mi vůbec nelíbí. Nechápu proč si nemůžu vzít své věci...používám alwaysky, sem si tu pipku rozmazlila a nedovedu si představit používat nějaký prkenice, co mají v porodnici, bohužel

  superkarma: 0 05.04.2004, 08:37:07
 24. avatar
  [1] evusche [*]

  Yal gel? Co to je? no jo, nejsem nastávající maminka, tak netuším spodní kalhotky? No byla bych ráda, kdybych mohla mít své, protože ty síťované, co se prý MUSÍ v porodnici nosit, jsou otřesné! Navíc bych si s sebou vzala SVÉ vložky, protože ty prkenice, co tam jsou k dispozici, v těch bych se tedy vůbec necítíla

  superkarma: 0 05.04.2004, 08:06:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme