Vánoce jsou přímo předurčené k tomu, abychom využily pár volných dní a kromě hodování a navštěvování příbuzných si udělaly také čas na sebe a svého věrného přítele – knihu. Je příjemné po všech těch společenských událostech se zachumlat do deky a začíst se do řádků, které nás přenesou do jiného světa…

Dnes jsme pro vás připravili velmi rozmanitý výběr, který jsme ochutnali s předstihem, abychom vám ho mohli naservírovat nyní, pár dní před vánočními svátky.

Retro ČS 2

Vánoce přinášejí dost a dost nostalgie a my se můžeme svést na její vlně a podívat se až do časů, které jsou označovány jako RETRO. Ať jsme prožili tuto dobu, nebo ji známe jen z vyprávění maminek, půvabná knížka plná fotografií je tím pravým společníkem, kterým můžeme listovat při kouzelném osvětlení vánočního stromku. A je v podstatě jedno, zda se jedná o první díl, nebo relativní novinku s pořadovým číslem dvě.

  • Pojďme si společně zavzpomínat, jak těžké bylo sehnat vysněné džíny z Tuzexu nebo první kazetový magnetofon (Já osobně ho mám dodnes schovaný a kupodivu stále ještě hraje!).

A pokud jste u toho nebyli, o to víc vás kniha může o Vánocích sblížit s vaší maminkou, když ji budete společně listovat a naslouchat, jaké že to tenkrát bylo...

S panem Petrovem se osobně znám a každé setkání s ním je milým ujištěním, že člověk, který toho hodně umí a hodně ví, je stále tak příjemně skromný a přátelský. A myslím, že i to dýchá z každé stránky jeho knížky...

Retro ČS 2

Kuchařka ze Svatojánu - Zahrada na talíři

Na rovinu přiznám, že nejsem extra hospodyně. Vařím ráda, ale většinou málo a hlavně stále to samé dokola. O to víc miluji listování v obrázkových kuchařkách, které člověka přímo nabádají, aby vystoupil ze své rutiny a zkusil něco nového.

  • Kuchařka ze Svatojánu – to je jako lahodný předkrm. Její autorka Eva Francová, výtvarnice na volné noze, je navíc úchvatná žena s úžasnou životní filozofií.

Natrefila jsem na ni kdysi na Facebooku, kde zveřejňovala své recepty a byla právě ve stadiu přípravy své první knihy. Od té doby si čas od času napíšeme. A samozřejmě sleduji i její aktivity. Líbí se mi, že z veškerých jejích činností sálá klid, rozvaha a hlavně zdravý rozum.

A to vše se jí podařilo přenést také do obou knih, které pod názvem Kuchařka ze Svatojánu připravila.  

Kuchařka ze Svatojánu - Zahrada na talíři

Kouzelník ze Lhasy

Nedávno jsem zde psala článek na téma, co mě naučila Dalajlámova kočka (přečíst si ho můžete zde). Půvabná knížka, kterou do klávesnice naťukal David Michie, se mi zalíbila natolik, že jsem se musela o některé postřehy z obou dílů podělit.

  • Když jsem se dozvěděla, že stejný autor napsal román, v kterém se prolínají dvě dějové linie, a spěje opět k určitému poučení, neváhala jsem ani chvíli.

Kniha je postavena - jak už bylo naznačeno - na dvou příbězích, které spolu zdánlivě nesouvisí a odděluje je také půl století. Jak postupujete textem, osudy obou hlavních hrdinou dvou příběhů se propojí... Kniha má snad jen jedinou vadu - když ji začnete číst, neuděláte už vůbec nic...

Kouzelník ze Lhasy

P.S. Tak příjemné počtení a pokud to máte rády, nezapomeňte si k té pohodě zapálit vánočního františka...

Přečtěte si také:

Reklama