Domácnost

Co si počít v případě neplacení výživného

V jednom z předchozích článků jsme probrali otázku stanovení výživného na děti.
V diskusi se objevilo mnoho názorů, že se otcové snaží placení výživného vyhnout.
Dnes si zkusíme objasnit, co si v takovém případě počít, jaké nám právní řád dává možnosti.

Především je dobré vědět, že pokud máme s otcem dítěte o výživném uzavřenou dohodu, a otec ji nedodržuje, je třeba si výživné nechat stanovit soudem.
Rozsudek soudu lze totiž právně vymáhat.
Pokud tedy výživné stanoví soud a otec dítěte i přesto výživné neplatí, máme několik možností, jak dále postupovat :

1. trestní stíhání

Na základě podání trestního oznámení zahájí Policie České republiky trestní stíhání, v rámci kterého by měla shromáždit všechny podklady. Tyto podklady jsou pak předány státnímu zástupci, který věc předloží soudu.
Za neplnění vyživovací povinnosti lze uložit trest až 3 roky nepodmíněně.
Zákon nestanoví, jak dlouho je nutné vyživovací povinnost neplnit.
Na policejních odděleních pak často slýcháme, že máme přijít až po 3 měsících, někde až za půl roku apod.
Dle mého názoru je hlavně důležité se nenechat odradit a trvat na sepsání protokolu. V takovém případě se totiž již policie musí případem zabývat. Pro mnohé z otců pak vidina trestu může být tím správným podnětem ke splnění vyživovací povinnosti.

A pro ty, kteří raději opravdu zvolí vězení?
Může nás sice blažit pocit, že se jim dostalo spravedlivého trestu, ale finančně nám to moc nepomůže, protože jen zlomek z celkového počtu vězňů je v průběhu výkonu trestu zaměstnán, a tím pádem je výživné z příjmu sráženo a zasíláno dítěti.

2. exekuce

V porovnání s předchozí možností se zdá tato již perspektivnější a ve většině případů je dosaženo kýženého výsledku.
Pokud Vám otec výživné neplatí (opět není stanoveno, jak dlouho, ale sama bych doporučovala počkat alespoň 2 měsíce), a pokud se domníváte, že pracuje, je možno podat soudu návrh na exekuci.
Tyto návrhy bezplatně sepisují úřednice na sociálních odborech městských úřadů s rozšířenou působností. Je mnohem výhodnější, pokud víme, kde otec dítěte pracuje, protože pak lze exekuci značně urychlit. Pokud to nevíme, soud bude provádět šetření, aby sám zaměstnání otce zjistil. Poté vydá exekuční příkaz, který doručí zaměstnavateli. Zaměstnavatel pak vypočte výši srážek.
Běžné výživné lze srážet až do výše stanovené soudem a také lze provádět srážky k uhrazení dluhu na výživném. Zároveň je dobré vědět, že výživné patří k tzv. přednostním pohledávkám, tj. že se sráží přednostně před ostatními srážkami, které případně otec dítěte má.
Pro výpočet výše srážek existuje postup stanovený zákonem. Z příjmu otce se odečte částka která povinnému musí zůstat (tato částka se stanoví i z ohledem na manželku, příp. další děti, ke kterým má vyživovací povinnost). Ze zbylé částky pak lze srazit až 2/3. Dokonce i pokud se otec rozhodne změnit zaměstnání, je povinností zaměstnavatele zaznamenat údaj o prováděných srážkách do jeho zápočtového listu, aby se o případné exekuci dozvěděl i zaměstnavatel nový.
Bohužel, i zde existuje možnost, kterou se otcové své povinnosti vyhýbají a tou je např. „práce načerno“. Také u podnikatelů je exekuce mnohem složitější než u zaměstnanců.

3. příspěvek na výživu

Pokud selhaly již všechny možnosti, jak pro dítě výživné zajistit, lze ještě využít možností sociálního systému. Tou je dávka nazývaná příspěvek na výživu. Poskytují ji sociální odbory pověřených městských úřadů s rozšířenou působností. Je však určena pouze sociálně potřebným dětem, tzn. že při žádosti o ni budete muset doložit veškeré rodinné příjmy a dávka pak bude vypočtena ve výši rozdílu mezi životním minimem dítěte a jeho příjmy (včetně poměrné části z příjmů rodiny, která na dítě připadá), maximálně může dosáhnout výše stanoveného výživného.
Za otce pak vlastně výživné hradí stát, který jej také po otci vymáhá.
Bohužel, tímto způsobem nelze pokrýt již vzniklý dluh na výživném.
Nevýhodou také je, že dávka nevyjde všem matkám, ale mohou ji s úspěchem využít např. matky nezaměstnané, matky na mateřské dovolené a matky s nízkými příjmy se zaměstnání. Dávka se nevyplácí zpětně, takže pokud se domníváte, že na ni máte nárok, neváhejte.

Pokusila jsem se zhodnotit možnosti, které současný právní řád ženám = matkám nabízí k zajištění výživného pro děti.
Jistě se Vám bude jevit jako nedostatečný a jistě znáte z vlastní zkušenosti nebo z blízkého okolí řadu příběhů, kdy se otcové (a v rámci spravedlivosti a rovnoprávnosti zajisté i některé matky) dokáží této povinnosti úspěšně vyhýbat.
Často také záleží na odhodlání matky, jak moc je rozhodnuta o výživné o své dítě bojovat, zda má čas i chuť obíhat úřady a policejní oddělení.
O morálním aspektu celého problému by se dal napsat ještě celý článek, ale teď již nechám prostor Vašim názorům.

Co si o tomto problému a o způsobech jeho řešení myslíte Vy?      

     
   
16.01.2004 - Dům a byt - autor: Lída Řezníčková

Komentáře:

 1. [36] besiktas [*]

  Saturninka — #21 Můj problém se zpětně nezaplaceným výživným velmi rychle vyřešila firma EURO INKASNÍ, opravdový odborník na vymáhání dluhů. Od té doby nemám s bývalým manželem po této stránce nejmenší problém.

  superkarma: 0 23.07.2012, 16:53:24
 2. avatar
  [21] Saturninka [*]

  Mno - já nevím - není zde zmíněna exekuce majetku.
  Když mi po 12 letech konečně zvýšili výživné na syna o celých 250,- Kč , vznikl tak otci dítěte (díky zpětnému zvýšení = od data podání žádosti) dluh necelých 10 tisíc Kč, které ale nehodlal jaksi zaplatit. Bylo mi poraděno, že si mám podat žádost o exekuci majetku otce dítěte. Na Okresním úřadě i na odboru péče o dítě dali jakýsi formulář, kterého jsem se měla při sepsání žádosti držet (u soudu mi řekli, že to tam se mnou sepíší ), já to sesmolila, poslala.... a za nějakou dobu mi penéze přišly. Nevím, zda to bylo po exekutorovic návštěvě, či byl jen upozorněn, že jsem o exekuci požádala.... v každým případě peníze dorazily a já žádost stáhla. Žádné poplatky po mně nikdo nechtěl.
  Ale musím napsat, že složenka byla napsána sice na mé příjmení, jméno uvedli jiné, podobné a číslo dobu taky napsali naprosto jiné, než týden předtím na složence s běžným výživným . i tak se dá u soudu argumentovat - já to poslala, ONA to ale nepřebrala . Jenže měl smůlu - za přepážkou pošty seděla úřednice, která mne zná, takže data na složence až tak nekontrolovala .

  1. na komentář reaguje besiktas — #36
  superkarma: 0 17.01.2004, 21:17:52
 3. avatar
  [18] pajda [*]

  Dickie: asi ano...nevím. Mluvil se mnou o tom nedávno, přišel z jiného města, takže nikoho nezná a je to celé takové divné.

  superkarma: 0 17.01.2004, 19:29:40
 4. avatar
  [17] werka [*]

  pajda: Aspoň přídavek na dítě by měl dostávat on - je-li zletilý

  superkarma: 0 17.01.2004, 17:07:19
 5. avatar
  [16] Dickie [*]

  pajda: ale soudní podání návrhu na stanovení výživného by byla asi správná cesta. už proto, že v dokazování by pravděpodobně přišlo na přetřes i to, jak že je to s tím jeho bydlením. trvalé bydliště je evidenční záležitost, ta s tím, kde bydlíš, nemá nic společného (já bydlím mimo trvalé bydliště už víc než čtyři roky)

  superkarma: 0 17.01.2004, 15:03:31
 6. avatar
  [15] pajda [*]

  Liduše: díky moc,ale tenhel případ je trošku složitější - kluk fyzicky u matky nebydlí (vyhodila ho), fakticky ano. Platí si podnájem, samozřejmě trvalé bydliště v něm mít nemůže...ale veškeré peníze pobírá matka, protože mají evidovanou společnou domácnost.

  superkarma: 0 17.01.2004, 13:20:40
 7. avatar
  [10] pajda [*]

  Podotýkám ještě, že je to naprosto konkrétní případ...a není zdaleka jenom jeden.

  superkarma: 0 16.01.2004, 20:31:03
 8. avatar
  [9] pajda [*]

  A co v případě, že se tak chová matka, jak je to vlastně v případě, že matka vyhodí zletilé dítě na ulici ještě před dodkončení střední školy, odmítne mu dávat peníze a ještě si na školu dojde pro potvrzení o studiu, bay si mohla dítě odečíst z daní?

  superkarma: 0 16.01.2004, 20:23:08
 9. avatar
  [6] kubikm [*]

  nejhorší je, že pokud muž nic neplatí, sociálka se o to nezajímá a částku uvedenou na rozsudku bere, jako že jí dostáváte, alespoň Praha 8 ano, takže se může stát, že potom už nebudete mít nárok na žádné dávky, a to už je vůbec padlé na hlavu

  superkarma: 0 16.01.2004, 15:01:22
 10. [1] Sasa [*]

  No a v případě odsouzení, v případě mého ex.. podmíněného taky nic nemusí. V rozsudku bylo do kdy má dlužnou částku zaplatit a ulozena povinnost platit pravidelně částku (celých 950 Kč). Když jsem informovala příslušné úřady, že opět neplatí, tak mi řekli, že s tím oni nic nenadělají. že si mám podat další trestní oznámení. Ve výsledku kdybych si to pečlivě nezapisovala, tak už ani nevím, zy kterou dobu dluží, za jakou mám podáno trestní oznámení, co má platit a tak.
  Poslední řízení u soudu proběhlo, kdybych si nezavolala, nevím to. Jak dopadlo mi vědět nedali, mám si prý přijít.

  superkarma: 0 16.01.2004, 08:47:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme