Zdraví

Co si počít, abychom nepočaly? - díl I.

Sex baví lidi už odpradávna. Vlastně baví i naše chlupaté příbuzné, pokud to ovšem jsou naši příbuzní. Na rozdíl od lidoopů ale často nechceme nést přirozené následky sexu - tedy děti. Jak si užít a nepočít, toť otázka stará jako lidstvo samo. I když vlastně ne, přece jen je trochu mladší.

Tak nějak samo
V pravěku lidé totiž neměli ani tušení o tom, že soulož nějak souvisí s těhotenstvím. Například domorodci na Madagaskaru se ještě nedávno domnívali, že první pohlavní styk prostě nastartuje plodnost ženy, a pak už se všechno děje tak nějak samovolně. Přebytek dětí řešili jednoduše - zabíjením těch, které se narodily ve „špatný“ den. Tato poněkud brutální metoda „antikoncepce“ byla běžná v mnoha kulturách.

Kojení jako antikoncepce
Jako přirozená antikoncepce fungovalo u mnoha primitivních kultur také kojení. Pravidelně kojící žena má vysokou hladinu hormonu prolaktinu, který brání ovulaci, a zabraňuje tak početí. Ovšem k tomu, aby kojení fungovalo jako antikoncepce, je třeba kojit skutečně často - odborníci tvrdí, že přibližně osmkrát denně do úplného vyprázdnění prsou. Tato forma antikoncepce prý také funguje jen asi šest měsíců po porodu.

Jak na to šli šamani
Snaha zabránit početí je známá i u vysoce primitivních národů. Odpradávna existovala různá zaříkadla a šamanské rituály, které měly zabránit otěhotnění nebo ho, v horším případě, přerušit. Kromě slov a gest byly součástí těchto obřadů různé přírodní látky, z nichž některé skutečně měly požadovaný účinek. Například mykotoxiny z hub mají účinek podobný ženskému hormonu estrogenu, hlízy sladkých brambor - jamů - zase obsahují látky podobné progesteronu a kořen rozpuku jízlivého, jehož odvar používaly indiánky z kmene Cherokee v Severní Americe, má účinek blízký hormonální antikoncepci.

Kam s ním?
Jakmile lidé seznali, že příčinou těhotenství je dokonaný koitus, začali hledat různé jiné formy sexuálního uspokojení. Anální a orální styk známe z Egypta i z Pompejí a i přerušovaná soulož byla aplikovaná v mnoha kulturách, ač v jiných byla považována za hřích. Méně známou, avšak bezesporu účinnou metodou bylo naříznutí kůže a vývodových cest muže v oblasti hráze. Vytvořilo se tak jakési falešné vyústění močové trubice a muž musel močit v sedě, zároveň však tímto otvorem odtékal i ejakulát, a tak nemohlo dojít k oplodnění ženy. Tento zákrok je popsán například v Talmudu a je považován za nábožensky přijatelný.

Krokodýlí trus, sloní lejno
První písemné zprávy o antikoncepčních metodách jsou však mnohem starší než Talmud. Pochází z roku 1850 př. Kr. a nalézají se na papyru Petri ze starověkého Egypta. V tomto díle se doporučuje k zabránění početí pasta z krokodýlího nebo sloního trusu. Lze užít také směs medu a uhličitanu sodného. Uvedené substance mají skutečně částečně spermicidní účinek a zároveň fungují i jako mechanická bariéra - tedy jakýsi kondom. V o něco mladším papyru Ebers se pro změnu doporučuje smísit med s rozemletými špičkami akácií. I tato metoda mohla být poměrně účinná.

Kleopatřin recept
Další oblíbenou Egyptskou metodou bylo vykuřování pochvy před souloží. Dým z nejrůznějších bylin však na rozdíl od předchozích postupů zřejmě žádný antikoncepční efekt neměl, stejně jako řada zaříkání a magických obřadů uvedených na Berlínském papyru. Funkční prý naopak byla metoda slavné Kleopatry, která si do pochvy vtírala směs olivového oleje s olejem cedrovým, kadidlem a olovnatou mastí.

Kýchněte si při tom
V Řecku patřila mezi oblíbené antikoncepční metody speciální gymnastika, zadržování dechu při ejakulaci a kýchání. Používaly se ovšem také různé masti, například z olověné běloby s myrtovým olejem. Řekové už ovšem znali i bariérovou metodu antikoncepce - užívali například smotek ovčí vlny namáčený do vína nebo dřeň fíků míchanou s uhličitanem sodným. Využívala se také metoda výpočtu plodných a neplodných dní, naneštěstí pro ženy chybně určených už od Sórána, který nesprávně stanovil za plodné období dny těsně po menstruaci. Hippokratés naopak správně objevil, že obezita je častou příčinou neplodnosti.

Výplachy a lektvary
Pokud už došlo k průniku spermií do pochvy, bylo možno užít nejrůznějších výplachů. Například příslušníci kmenů na ostrově Martinique v Malých Antilách dodnes užívají roztok z citronové šťávy a mahagonových lusků, jehož účinky jsou potvrzeny i moderní vědou. Zajímavostí přitom zůstává, že zatímco většina mastí, výplachů a bariérových metod byla poměrně účinná, o nejrůznějších lektvarech a pilulkách to zdaleka říct nemůžeme. Myrha s bílým pepřem, včelí vosk s vínem, hořčičná semínka s medem a podobné recepty neměly na početí pražádný dopad.

Jakou metodu antikoncepce využíváte? Vyzkoušela jste ještě nějakou jinou? Zkusila byste nějakou z výše uvedených? Vzala jste si už někdy pilulku zabraňující početí po styku?

   
15.06.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [55] Ťapina [*]

  rek11: No ještě abys to dělala každé extra

  superkarma: 0 17.06.2007, 10:14:37
 2. avatar
  [54] rek11 [*]

  Ťapina: Me to nevadi Spousta lidi mi tvrdi ze jsem zvire Nekdy sexuju proto ze se mi to libi a nekdy proto ze chci oblazit svet svymi geny...nejlepsi je to spojit

  superkarma: 0 16.06.2007, 16:20:43
 3. avatar
  [53] átéčko [*]

  Ornias:

  superkarma: 0 16.06.2007, 16:10:09
 4. avatar
  [52] Ťapina [*]

  rek11: Přesně, pořád jsme jen jeden z druhů savců, i když to některým z nás přijde nepřijatelné

  superkarma: 0 16.06.2007, 09:38:54
 5. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Semiramis: Na vlastním psovi fakt poznám, kdy je z něčeho vedle A jelikož sexoval jednou jedinkrát a hned úspěšně, tak by si to pamatovat taky mohl Zvířata souloží proto, že je to prostě příjemné, samcům pořád, samicím v určitém období (ostatně i nám je to pořád v určitém období příjemnější, i když už si umíme rozumově odůvodnit, že to nebude špatné ani jindy). Něco jako pud, který by nutil zvíře něco dělat, aniž by znalo důvod, podle mě neexistuje. To celé je vliv hormonů, které způsobí, že určitá činnost je vyvolává příjemné pocity, zvíře to náhodou zkusí (kdo z nás v dětství náhodou nezjistil, že jsou příjemné dotyky na jistých místech? ) a pak to dělá cíleně. Za účelem prožitku, ne za účelem rozmnožování. To je celé.

  superkarma: 0 16.06.2007, 09:38:08
 6. avatar
  [50] rek11 [*]

  Semiramis: vzdy existuji odchylky i v prirode to neni jednoznacne.Nikdy nelze rict to a to zvire je takove a takove-je to jako u lidi.Takze tva tvrzeni,ktera hazi celou animalni risi do jednoho pytle a cloveka odsouva nekam jinam, mi prijde pomerne dost odvazna

  superkarma: 0 15.06.2007, 20:23:46
 7. avatar
  [49] Meander [*]

  Suzanne: Opice, a to jenom malá část, to mají docela jinak než ostatní zvířata.

  superkarma: 0 15.06.2007, 19:41:44
 8. avatar
  [48] Suzanne [*]

  Semiramis: Mrkni na nějaký vědecko-populární film o opicích Ten tuhle teorii rozmetá jako domeček z karet

  superkarma: 0 15.06.2007, 18:47:04
 9. [47] Tobbi [*]

  Vlastně baví i naše chlupaté příbuzné, pokud to ovšem jsou naši příbuzní. Né, nejsou. Stačí se podívat na DNA

  superkarma: 0 15.06.2007, 17:43:51
 10. avatar
  [46] Semiramis [*]

  ivana.kuglerova: zvířata nesexují pro zábavu, to je výsada člověka. Zvířata jsou prostě hnána rozmnožovacím pudem . A těm romským dívkám prostě chyběla sexuální výchova (pudy už máme přece jen poněkud slabší).

  superkarma: 0 15.06.2007, 15:51:00
 11. avatar
  [45] ivana.kuglerova [*]

  Semiramis: Já tedy nevím, ale mám pocit, že zvířata si skutečně sex s mláďaty nespojují - chce se jim, tak si to užijou (a že se jim chce je dáno pudově), ale že by věděli, že se jim pak narodí mláďata? Takhle daleko do budoucnosti zvíře nevidí...

  A řekla bych, že i lidem chvíli trvalo, než vypozorovali, že to příjemné, k čemu je vede jisté nutkání, má za následek narození dítěte.

  Znám případy dětí (romských dívek), které porodily dítě a vůbec netušily, že je to následek sexu.

  superkarma: 0 15.06.2007, 15:00:35
 12. avatar
  [44] femme [*]

  nesexovat??

  superkarma: 0 15.06.2007, 14:39:39
 13. avatar
  [43] Semiramis [*]

  Ťapina: Celkem pochybuju, že by si pes dva měsíce pamatoval, se kterými fenami obcoval . Pakliže s ní, jak říkáš, kopuloval nedávno, mohl se tvářit překvapeně proto, že tak brzy to nečekal a pochybuje o svém otcovství . A samo tvrzení, že se pes tvářil překvapeně, je myslím taky sporné .

  superkarma: 0 15.06.2007, 14:18:32
 14. avatar
  [42] kareta [*]

  Rikina: ne, je malá. Ale loni jsme koukali, jak řeší potřebu vedle bráchy. Popravdě řečeno, my na běžkách jezdívali každou sobotu a nepamatuju, že bych musela někam do křoví- a to byly i 30km projížďky.

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:59:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Semiramis: Ale z toho ještě nevyplývá, že jsou si vědomi, že to vede k rozmnožování. Náš pes se kupříkladu tvářil velice překvapeně, když mu fenka, se kterou kopuloval docela nedávno na to, aby si to pamatoval, najednou doma porodila

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:55:04
 2. avatar
  [40] Semiramis [*]

  Ťapina: to je jen jiné vyjádření téhož .

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:50:25
 3. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Semiramis: Myslíš, že zvířatům jde o nějaký ušlechtilý rozmnožovací pud? Já bych řekla, že si úplně stejně jako lidi chtěj normálně zašukat

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:31:36
 4. [38] Rikina [*]

  kareta: dcera tohle provozuje v zimě na běžkách? Nehledě k tomu, že ta nutnost se vysvléct jaksi trvá i při tom vystrkování pánve, což v mrazu není nic příjemného. A pánové nemusí, to závidím.

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:26:47
 5. avatar
  [37] Semiramis [*]

  ivana.kuglerova: a ještě: souvislost mezi pohlavním stykem a narozením mláďat je přece jasná i zvířatům (jednoduše řečeno - je jim jasné, co mají dělat, když cpotřebují uspokojit rozmnořovací pud ). Proč by to něměli chápat pravěcí lidé?

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:24:06
 6. avatar
  [36] Semiramis [*]

  ivana.kuglerova: Tak to byla asi dost stará publikace .

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:17:50
 7. avatar
  [35] kareta [*]

  Ornias: když je blbá

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:03:11
 8. avatar
  [33] kareta [*]

  Rikina: ono to podle všeho není těžké, dcera vystrcí pánev, mírně podklesne v kolenou, zamíří a ...

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:56:11
 9. [32] Rikina [*]

  femme: hm, tak to já tedy závidím, ani ne tak při návratu z baru, jako v zimě na běžkách nebo vůbec v přírodě. To by přece jen bylo docela praktičtější, než muset lézt do závěje za smrček.

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:44:46
 10. avatar
  [31] kareta [*]

  femme: moje dcera umí čurat ve stoje- odkoukala to od syna
  Ornias: všichni chlapi vyměknou, když jim jinak žena "nedá", tak nemachruj

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:37:40
 11. avatar
  [30] lilithheta [*]

  Ornias: Problém těch žen, že neumí normálně podřepnout

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:32:15
 12. avatar
  [28] femme [*]

  Ornias: neznám ženskou, která by záviděla chlapům, že můžou močit ve stoje

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:20:05
 13. avatar
  [27] ivana.kuglerova [*]

  Semiramis: Psali to různí antropologové (je fakt, že ten Madagaskar je problematický - četla jsem o tom kdysi nějakou studii, ale pokud vím, děti skutečně zabíjeli).

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:15:48
 14. avatar
  [25] Semiramis [*]

  Ivano, jak jste přišla na to, že v pravěku lidé neznali souvislost mezi pohlavním stykem a těhotenstvím ? Totéž domorodci z Madagaskaru - jde o blud vyvrácený asi tak před 80ti lety . V jejich kultuře totiž platilo tabu pro pojmy označující cokoliv, co souviselo se sexualitou (přesněji řečeno, tato slova nesměla být použita v přítomnosti cizinců). No a evropští badatelé z toho vydedukovali to, co je tu uvedeno

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:35:57
 15. avatar
  [24] tyrkys [*]

  Ornias: některé jedince by bylo dobré zardousit již v kolébce

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:32:57
 16. avatar
  [21] átéčko [*]

  Ornias: chlapy, zvláště pak některé, by neměli ponechat k rozmnožování.

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:12:37
 17. avatar
  [20] Gabi [*]

  Ornias: možná ještě jednou: v ČR se vasektomie neprovádí!

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:06:57
 18. avatar
  [19] Kadla [*]

  Vivian 4: To je přece lékařský nástroj na stěr z mandlí

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:26:17
 19. avatar
  [17] Meander [*]

  Gabi: Já myslím, že je obojí stejné svinstvo.

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:56:25
 20. avatar
  [16] Gabi [*]

  Mě velice stvě, že u nás si muži v ČR nemohou jen tak nechat provést vasektomii (musí jezdit do zahraničí) a podmínku pro podvázání vejcovodů splní málo žen. Vasektomie je elegantní řešení bez vedlejších účinků.

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:16:52
 21. avatar
  [15] Gabi [*]

  Bóbika: nevím, co je horší, jestli HA nebo chronický zánět dělohy. MMCH i některá tělíska uvolňují hormony.

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:14:15
 22. avatar
  [14] kareta [*]

  ivana.kuglerova: a jak jsem pak byla zmatená, proč pilulka chybí

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:12:40
 23. avatar
  [13] ivana.kuglerova [*]

  Amálie: Jo, holt as Egypťané vypadali jinak .

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:03:25
 24. avatar
  [12] ivana.kuglerova [*]

  kareta: Uf, tak to je dobrý omyl . Ale líp než naopak .

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:02:09
 25. avatar
  [11] Lilinka [*]

  Beru HA, zatím jsem spokojená bez problémů. Čili nemám důvod zkoušet něco jiného. Ani ten krokodýlí trus, stejně nevím, kam bych si pro něj jela

  superkarma: 0 15.06.2007, 08:56:07
 26. [10] Rikina [*]

  Snad je dobře, že žádnou z výše uvedených metod už dnes není nutno zkoušet. S manželem jsme nejprve používali kondomy, máme dva syny, pak jsem přešla na tu tolik odsuzovanou HA a léta letoucí funguje naprosto spolehlivě a bez vedlejších účinků. Experimentovat nehodlám, nemám důvod.

  superkarma: 0 15.06.2007, 08:51:54
 27. avatar
  [8] kareta [*]

  Za ta leta znám své tělo a poznám, kdy jsem plodná. No dál to má na starost mangel
  Bývala jsem velmi spokojená s kondomy- bezpečné, čisté Výplachy, trus ani šťáva mě nezaujaly.
  Postinor jsem si vzala 1x, když jsem si ho po ránu spletla s vitamínem C a pokoušela se tak odbourat účinky alkoholu

  superkarma: 0 15.06.2007, 07:34:31
 28. avatar
  [7] Amálie [*]

  Vivian: A vyrůstá mu z boku. Za povšimnutí určitě stojí i to, jak mají oba prazvláštně namalovaná prsa v podpaží.


  Používám kontinuálně HA, měnit nebudu. Ani za sloní trus.

  superkarma: 0 15.06.2007, 06:53:01
 29. avatar
  [5] Canadian [*]

  Ovsem pratele ta fotka se slonem...jeste uhel zaberu, jak po cloveku "jde"... to asi chce poradnou davku vazeliny, coz?

  superkarma: 0 15.06.2007, 01:33:07
 30. avatar
  [4] Vivian [*]

  co to tam má ten Egypťan za hadici, boha jeho?!

  Ad antiko - brala jsem asi deset let pilule, pohodlné, spolehlivé a bezproblémové. Proč bych je měla měnit třeba za krokodýlí hovniska? :-)

  superkarma: 0 15.06.2007, 00:57:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme