Slovensko-český ženský fond v uplynulém měsíci vyzpovídal 210 žen a 230 mužů. Na dnešní tiskové konferenci zveřejnil výsledky průzkumu. Otázky směrovaly k jedinému tématu - násilí na ženách. Jaké byly nejčastější odpovědi?

 

Z průzkumu vyplynulo, že až 85 % Čechů souhlasí s tím, že se násilného chování dopouštějí častěji muži na ženách, a téměř ¾ z nich považují násilí na ženách v ČR za velký problém. Až 90 % Čechů říká, že oběti násilí mají strach vyhledat pomoc. 46 % žen vidí příčinu neřešeného násilí v absenci informací o problematice i institucích, na které je možno se obrátit o pomoc.

 

„Když si uvědomíte, že jenom každá desátá z obětí násilného chování vyhledá odbornou pomoc, a přes 40 % z nich problém vůbec neřeší, celá čtvrtina z nich vůbec neví, jak svůj problém řešit, tak je zjevné, že osvěta, šíření informací, poradenství a samotná péče o oběti jsou nevyhnutelné,“ řekla Markéta Hronková, ředitelka SCWF. Poté dodala, že cílem dalšího grantového kola, do něhož se přihlásilo 32 projektů a které bylo vyhlášeno letos v březnu, bude odbourat časté bariéry na straně obětí - pocit hanby a strach vyhledat pomoc."

Příběh jedné z týraných žen a další informace o násilí na ženách vám přineseme v zítřejším vydání.

Reklama