Zdraví

Co si můžete uhnat u vody

Kdyby se měl člověk řídit příručkami pro cestovatele (neřku-li doporučením hygienických stanic), požitek z koupání by si nejspíš úplně odepřel. Zdá se, že jde o vysoce rizikovou činnost, při které vám hrozí, že se: a) utopíte, b) stanete obětí zákeřných cizopasníků, kteří se usídlí ve vašich vnitřních orgánech a postupně vás sežerou zaživa, c) osypete mimořádně odpornou vyrážkou. Mezi námi – ti doktoři mají pravdu. To všechno se vážně může stát. Proč by se to ale mělo nutně stát právě vám??

 

Nejbezpečnější je bazén - ale trochu bez poezie.
Jedno z nemnoha rizik, které tu hrozí (pokud neuvažujeme o tom, že  uklouznete na mokrých dlaždicích a zlomíte si nohu), je zánět očních spojivek, vyvolaný Chlamydií trachomatis. Častěji se přenáší pohlavním stykem - u mužů vyvolává zánět močové trubice, u žen zánět děložního čípku - při koupání to ale nehrozí. Nákazu umožňuje špatná chlorace bazénní vody, jako běžní návštěvníci ji ale stejně neodhalíme. Jedinou spolehlivou ochranou je nepotápět se.

K virovým nákazám, které si můžeme z bazénu odnést, patří především bradavice. Kožní plísně způsobují nejčastěji kvasinky Candida albicans nebo trichofycie. Plísňová onemocnění nohou mohou mít různé formy: projevují se svěděním a pálením, šupinatými ekzémy, zarudnutím nebo puchýřky, zežloutnutím nehtů, jejich lámáním nebo uvolněním z lůžka. Léčení je zdlouhavé a obtížné; určitě je jednodušší nechodit po dlaždicích naboso a obout si raději koupací pantofle.

 

Kontrolované koupaliště je také v pohodě.
Po celou sezonu jsou přírodní koupaliště pravidelně sledována hygieniky; pokud by shledali kvalitu vody po chemické nebo mikrobiologické stránce nevyhovující, mají právo objekt okamžitě uzavřít. Koupání je zde tedy relativně bezpečné. Nelze ale zcela vyloučit náhodnou orální nákazu nemocemi, které se běžně přenášejí jídlem či pitím, jako je např. bacilární úplavice (dyzenterie) nebo akutní průjmové onemocnění (původce Escherichia coli). Bezpečnost je zde přímo úměrná sebekázni a civilizovanosti ostatních návštěvníků (důsledné používání WC). V každém případě je lepší vyhnout se polykání vody.

Poctivý český rybník
Nechcete se mačkat na kousku trávy se stovkami dalších lidí a ještě k tomu platit vstupné? Před koupáním v osamělém rybníku nebo lesním jezírku se nejdříve podívejte, jestli jeho hladinu (třeba jen někde) nepokrývají sinice. Vrstvu lze „rozehnat“ nebo se jí vyhnout, koupání v takové vodě přesto může způsobit vyrážku, zarudlé oči a rýmu; u alergiků se mohou vyskytnout kožní problémy a záněty spojivek. Po náhodném polknutí se mohou objevit žaludeční a střevní potíže.
Pociťujete-li po vykoupání silné svědění kůže a po přibližně 10 hodinách se vám na kůži objevila spousta pupínků, byla jste pravděpodobně napadena motoličkami (Trichobillharzia). Larvy těchto cizopasníků pronikají do těla neporušenou kůží. Množí se v těle sladkovodních plžů; larvy pak pronikají do definitivního hostitele, v tomto případě vodního ptáka, v jehož těle dospívají. Vyskytne-li se poblíž nepravý hostitel – člověk – napadnou místa nekrytá plavkami. V lidské kůži pak způsobí podráždění a posléze zahynou.
Tzv. cerkáriová dermatitida (cerkárie = poslední larvální stádium motoličky) po několika dnech sama odezní, nepatří ale k nejpříjemnějším zážitkům. Intenzivní svědění lze tlumit mastmi obsahujícími antihistaminika nebo kortikoidy. Doporučuje se vyhýbat se stojatým vodám, kde se vyskytují plži. Larvy odpuzuje i kůže natřená repelentem nebo opalovacím krémem.

   
27.06.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [13] jajija [*]

  Bazén je nechutnej, protože je tam stále a vždy spousta lidí (i 5 je spousta..., nikdy nevím, co mě čeká a které prase tam co vyvede...) a přírodní nádrže??? Děláte si srandu? Tam vždycky něco hrozí, už ten smrádek přírodní vody, fůůůůůůůůj!

  superkarma: 0 28.06.2007, 15:51:07
 2. avatar
  [12] wich [*]

  Vždycky, když jsem si něco "hezkého" odnesla, bylo to z bazénu. V přírodních vodách jsem se koupala celý život a bez problémů.

  superkarma: 0 27.06.2007, 14:59:07
 3. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Aja: Kde?

  superkarma: 0 27.06.2007, 12:36:22
 4. avatar
  [10] gwen [*]

  Jé jsem si taky ze škoního bazénu odnesla mykózu a nejen já. Pak mě ta mrcha trápila několik let.
  A když jsem si jednou krásně plavala v městském bazénu, tak proti mě plavalo hovno jak bič. Fuj nikdy více!

  superkarma: 0 27.06.2007, 12:20:26
 5. avatar
  [9] Amálie [*]

  Aja: My jsme se jezdili z Brna na Letovice a pak odbočka na Křtětín (cca 40km). Tam byla super nádrž a voda čistá i v září.

  superkarma: 0 27.06.2007, 12:13:18
 6. avatar
  [8] Meander [*]

  V anketě není odpověd pro mě - vlezu jedině do vydesinfikované vířivky, kde nebude vůbec nikdo cizí, nebo do vlastní vany, kdybych nějakou měla.

  superkarma: 0 27.06.2007, 12:03:11
 7. avatar
  [7] tyrkys [*]

  Aja: Kde? Možná se tam letos budu pohybovat

  superkarma: 0 27.06.2007, 11:14:50
 8. avatar
  [6] Aja [*]

  Kousek od Brna je v provozu "samočistící přírodní koupaliště". Naprosto skvělá záležitost

  superkarma: 0 27.06.2007, 10:17:52
 9. avatar
  [5] gerda [*]

  stokrát radši do čistého rybníka, než do chlorovaného bazénu! Z bazénu jsem si odnesla: bradavice na obou chodidlech, mykózu jako hrom....br - už Nikdy!

  superkarma: 0 27.06.2007, 10:04:12
 10. avatar
  [4] monyk [*]

  Z vodnich ploch snesu jen more nebo bazen na zahrade. Na verejne koupaliste uz nechodim, vadi mi ta prechlorovana voda a rybniky nebo vodni nadrze vypadaji vetsinou tak spinave, ze mne to teda nelaka.

  superkarma: 0 27.06.2007, 08:08:08
 11. avatar
  [3] Kadla [*]

  Syn si z plavání (v bazénu se školou) přinesl nákazu chlamydiemi. Došlo to tak daleko, že měl krev v moči. Zhruba tři jsme lítali po vyšetřeních u obvodního lékaře i urologa a všechny rozbory a a testy měl v pořádku, až nám nakonec řekli že simuluje (krev v moči se podle lékařů dá simulovat!). Nakonec mi pomohla jedna známá a zprostředkovala mi kontakt na specializované urologické klinice. Tam nakonec přišli na to, že jsou to chlamydie (původní urolog taky dělal testy na chlamydie, ale nějakým jiným způsobem, který nákazu neprokázal....) Léčba trvala docela dlouho a syn má dodnes chronické potíže s močovými cestami. Od té doby naprosto odmítá chodit do bazénu...

  superkarma: 0 27.06.2007, 08:07:16
 12. avatar
  [2] Léthé [*]

  superkarma: 0 27.06.2007, 02:52:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme