Přemýšlíte, co dát na gril, aby to bylo zdravé, dietní a zároveň lahodné? Podívejte se na náš výčet nejčastěji grilovaných pochoutek, možná vás některé informace překvapí!

Steak ze svíčkové

grillPakliže máte občas chuť na pořádný „flák“ masa, touto variantou asi nic nezkazíte. Hovězí maso je dobrým zdrojem cenných minerálních látek, zejména železa a zinku. Jejich množství se ale může dost zásadně lišit v závislosti na typu půdy, na které se zvíře páslo, nebo na složení krmiva. Na druhou stranu je hovězí maso nejsnáze sehnatelné maso v BIO kvalitě. Libové hovězí, což svíčková určitě je, obsahuje méně než 5 procent tuku. Bohužel však existuje průkazná souvislost mezi výskytem rakoviny tlustého střeva a vysokou spotřebou tmavého masa. Pozor při grilování na přímém ohni. Kousky spáleného masa obsahují látky, které mohou zvyšovat tvorbu karcinogenů.

Zelenina

grillGrilovaná zelenina je skvělou přílohou k jakémukoli pokrmu, může však sloužit i jako samostatný pokrm. Samozřejmě syrová bude vždy o něco zdravější a i méně kalorická (záleží, zda zeleninu před grilováním marinujete či jinak ochutíte). Nejčastěji se grilují pevné kousky zeleniny, jako jsou papriky, lilek, cuketa, ale vynikající je i jarní cibulka, rajčata nebo houby (žampiony). Zelenina obsahuje důležité antioxidační látky, které nám pomáhají lépe odbourávat případně nepříznivé látky z masa. Zeleninu můžete grilovat přímo na mřížce a potírat ji olejem smíchaným s bylinkami a česnekem nebo ji můžete předem v této směsi nechat alespoň půl hodiny marinovat. Skvělé jsou i zeleninové špízy, které jistě ocení nejen děti.

Vepřová krkovice

grillNotoricky známá a asi nejčastější varianta masa, která se v Čechách griluje. Mezi labužníky je oblíbená především pro svou šťavnatost. Vepřové maso je však obecně hůře stravitelné a krkovička obsahuje vysoké množství tuků a např. pro redukční dietu se opravdu příliš nehodí. Na 100 g je to asi 25 g tuku a grilováním, marinováním a dalšími přílohami toto množství ještě zvýšíte. Z vepřového masa můžete do jídelníčku občas zařadit libové kousky jako je např. vepřová panenka, tu ale netrapte na grilu příliš dlouho, aby zůstala šťavnatá.

Krevety

grillKrevety jsou nízkokalorické a obsahují velké množství bílkovin, vitamínů a minerálů (především vitamíny skupiny B). Koupit je dnes můžete již vyloupané. Výhodou je i jejich krátká úprava – ugrilované jsou během 3-5 minut a většinou jim stačí jen zakápnutí citrusovou šťávou a trochu soli. Vždy však pečlivě kontrolujte jejich čerstvost. Otrava mořskými plody může být velmi nebezpečná, minimálně hodně nepříjemná. Poněkud „starší“ krevetky poznáte podle tmavých fleků na hlavách.

Klobásy

grillJsou bohužel nejen velmi tučné, ale mají i velmi vysoký obsah sodíku. S jednou  porcí grilovací klobásy do sebe dostanete kolem 1800 kj, 38 g tuku a až 1500 mg sodíku (doporučená denní dávka pro dospělé činí 450 – 2000 mg). Dle jedné studie je dokonce prokázáno, že když sníte 100 g grilované nebo uzené klobásy, přijmete tolik rakovinotvorných látek, jako byste najednou vykouřili 60 cigaret! Pokud máte jednou za čas chuť na grilovanou klobásu, rozhodně vybírejte co nejkvalitnější s vysokým podílem masa a vždy k ní servírujte dostatek zeleniny!

Kuřecí maso

grillV dnešní době konzumace kuřecího masa rapidně stoupla. Je to především díky upozornění většiny lékařů na zvýšené riziko výskytu rakoviny tlustého střeva a kardiovaskulárních chorob při časté konzumaci červeného masa. Ano, to je jistě pravda, ale ani příliš pravidelný přísun kuřecího nám nijak zvlášť neprospívá. Kuřecí maso má své výhody – je málo tučné a snadno se upravuje. Bohužel ale kuřecí, jež bylo pěstované v „rychlochovech“ je také bohaté na zbytková antibiotika a růstového hormony, což rozhodně není synonymem zdravého životního stylu. Pakliže volíte kuřecí maso, dávejte přednost tomu z volného chovu v BIO kvalitě. 

Grilovací koření

grillKoření hraje při grilování nezastupitelnou roli a dodává pokrmům chuť i vůni. Velkým nešvarem se v domácnostech a bohužel i v českých hospodách obecně stalo používání již připravené kupované směsi s názvem grilovací koření. Takové obsahuje velké množství soli a bohužel i pro zdraví nevhodného glutamanu sodného. Navíc jakýkoli pokrm, který touto směsí ochutíte, chutná prostě vždy stejně. Na pomoc si proto do kuchyně (ke grilu) přizvěte čerstvé (popřípadě sušené) bylinky, česnek nebo hořčici... navíc některé bylinky jako např. rozmarýn, tymián, kopr, oregano či šalvěj obsahují flavonoidy, které dokážou snížit působení karcinogenních látek, které při grilování mohou vznikat.

Autor: Mgr. Michaela Özdogan Schafferová
vedoucí nutriční specialistka Světa zdraví

Reklama