Bulvár

Co se v mládí naučíš aneb sexuální výchova v Čechách

 

 

 

 

 

Většina z nás si asi vzpomene na hodiny sexuální výchovy na základní či střední škole. Povětšinou šlo o jednu či dvě hodiny ročně, zastřešené výchovou rodinnou nebo občanskou. A nejčastěji s námi o tématu nehovořil náš učitel či učitelka, ale nějaký ten pozvaný "odborník". Byli jsme varováni, jak nedostat AIDS, poučeni, jak se používá kondom, a nabádáni k monogamním vztahům. Načež jsme se v hodině biologie seznámili s mužským a ženským pohlavním ústrojím a s rozmnožováním. A tím sexuální výchova ve škole pro většinu z nás asi skončila.

(soutěž 3 – své)

Sexuální výchova už od mateřské školky
Projekt Mgr. Alexandry Jachanové-Doleželové z Gender Studies, o.p.s. se zaměřil právě na problematiku sexuální výchovy, kterou autorka považuje za široké téma, umožňující předcházet nejen interrupcím a nechtěným těhotenstvím či pohlavním chorobám, ale i rozvíjet zdravou sexualitu člověka, bránit pohlavnímu zneužívání, bourat genderové stereotypy a mnohé další. Sexuální výchova dětí leží samozřejmě do značné míry na bedrech rodičů. Přitom je nesmírně důležité, aby mezi dítětem a rodičem existoval vztah důvěry, aby se navzájem nestyděli. Institucionalizovaná sexuální výchova by pak měla začínat už od mateřské školky – děti si tak zvyknou na otevřenost v komunikaci a ani později nebudou mít takový problém se ptát a budou se méně stydět, případně dokáží brát sexuální výchovu vážněji, a ne jenom jako komický prvek v jinak celkem nudném vyučování.

(soutěž 7 – ale)

Informujte je ještě než začnou!
„Základem pro odpovědné chování v oblasti reprodukčních práv je dostatečná informovanost, která by měla být poskytována již v dětství. Na sexuální vzdělávání dětí je důležité se zaměřit ještě v období, kdy neprovozují sexuální styk s druhou osobou. O tématech jako neplánované rodičovství a sexuálně přenosné choroby by se děti a mládež měly dozvědět dříve, než se s nimi setkají v praxi. Třeba se pak těmto setkáním podaří zcela zabránit,“ říká Mgr. Doleželová.

Chlapci nejsou „tvorové sexuální“
V současnosti je sexuální výchově na školách stále věnováno minimum prostoru, většinou hodina ročně, a je prováděna formou přednášky cizího odborníka – přitom právě pro sexuální výchovu je důležitý určitý vztah důvěry a měl by ji tak vést učitel, kterého děti znají. Zároveň by v sexuální výchově, stejně jako v jakémkoliv jiném vyučování, neměly scházet pestré pomůcky, využití filmů, fotek či modelů a kreativní, i když citlivý přístup. Velkým nešvarem sexuální výchovy je také pronikání a utvrzování genderových stereotypů a předsudků – děti se učí, že chlapcům jde spíš o sex, zatímco dívkám o city, nebo že když budou žít v monogamním svazku, nejsou ohroženi pohlavními chorobami. „Výrok o chlapcích jako o „tvorech sexuálních“ a dívkách jako „tvorech citových“ vytváří dojem „mužské neovladatelnosti sexuálního pudu,“ čímž jsou celospolečensky ospravedlňované jejich násilné sexuální činy páchané na ženách. Je nezbytné tento stereotyp o mužské „pře-sexualizované“ psychice systematicky bořit a vychovávat chlapce k zodpovědnosti za sexuální chování. Chlapci jsou schopni zodpovědného chování do stejné míry jako dívky,“ říká Doleželová. Pokud se v sexuální výchově vůbec zmiňuje problematika sexuální orientace, tak jen jako zajímavost na okraj, nepředpokládá se, že by snad mohla být pro někoho z žáků osobní otázkou. Svazky jsou prezentovány automaticky jako heterosexuální.

(soutěž 19 – sebe)

Sexualita je součástí naší identity
K sexuální výchově patří mnohem více témat než jen pohlavní styk. Měla by se týkat také partnerského života, hetero i homosexuálního, těhotenství, porodu, ale také autosexuality, která je stále tabuizována a jejíž provozování pak může u dětí vést k pocitům viny. „Sexuální výchova formuje postoje a názory na sexualitu, sexuální identitu, vztahy a intimitu. Rozvíjí schopnosti mládeže, která pak jedná podle vlastního uvážení a cítí se ve svém rozhodování soběstačná. Mládež má na sexuální výchovu právo, a to především proto, že jí pomáhá chránit se před zneužíváním, nechtěným těhotenstvím, sexuálními nemocemi a pěstuje v nich zodpovědný a pozitivní vztah k vlastní sexualitě,“ zdůrazňuje Doleželová a cituje i doktora Uzla: „Četné výzkumy v oblasti sexuální výchovy potvrdily, že poučená mládež začíná s pohlavními styky později než nepoučená. A nejen to. Sexuální výchova má zřetelně blahodárný vliv na snížení výskytu sexuálně přenosných nemocí a nechtěných těhotenství…“

Jaké jsou Vaše zkušenosti se sexuální výchovou? Jak byste reagovala, kdyby Vaše dítě mělo sexuální výchovu už v mateřské školce? Myslíte si, že se děti mají v sexuální výchově učit, že „normální“ je monogamie a heterosexualita, nebo to považujete za předsudky, které by se měly odbourat?

   
19.10.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [74] hblaziko [*]

  Kadlo, Jaku, výborně jsem se pobavila

  superkarma: 0 23.10.2006, 18:09:59
 2. [73] hblaziko [*]

  Macku, co je to za nesmysl, tvrdit, že mimi vyleze pupíkem? Proč dceru mateš? Syn má taky 4 roky a normálně jsem mu řekla, že vedle dírky, kterou kaká, mají holky ještě jednu, kterou miminko vyleze. Dostal mě ovšem větou, že by chtěl tu dírku vidět .

  superkarma: 0 23.10.2006, 17:56:41
 3. avatar
  [72] vininka [*]

  U nás byla totální absence citové výchovy,o výchově sexuální ani nemluvím.Dělám maximum pro to,aby tohle mé děti nikdy nezažili.Ne,že by nás naši neměli rádi,ale prostě to neuměli.

  superkarma: 0 22.10.2006, 10:44:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [71] Vivian [*]

  Ťapina: no já jsem vaření měla, ale je pravda, že jsem se tam nenaučila lautr nic... Ve dvanácti, třinácti letech mě zajímalo všechno možný, ale vaření bylo asi to poslední. Takže si taky myslím, že kdyby nebylo, tak by se vůbec nic nestalo. To už mi přijdou užitečnější ty dílny, dítě si může osvojit nějakou tu manuální zručnost, to se hodí vždycky, umět zatlouct hřebík nebo uříznout prkýnko...

  superkarma: 0 21.10.2006, 15:56:01
 2. avatar
  [70] Ťapina [*]

  Vivian: Já osobně si teda myslím, že ani vaření, ani dílny do školy nepatří, to už se tam rovnou můžou učit, jak chodit na nákupy a jak vytírat podlahu. Já jsem žádné vaření neměla a taky nežiju o suchým chlebu. Ani nevím, jak to tam v té škole bylo organizačně, ale asi měli tak nějak na střídačku všichni všechno, protože tam v té skupince, která vždycky nadšeně přišla s nějakýma palačinkama nebo něčím takovým, byli samí kluci.

  superkarma: 0 20.10.2006, 20:47:30
 3. avatar
  [69] Vivian [*]

  Jana 01: kdo jsou to "obyčejní lidé"? A kdo jiný to může změnit než my? Mimozemšťani?

  Ťapina: u nás na ZŠ, v mém ročníku, kluci nevařili Holky měli vaření a kluci dílny. Ale u ségry (o rok níž) už byli pokrokovější a každý si mohl vybrat, jestli půjde do kuchyně nebo do dílen. - (Jediná moje ségra šla do dílen, jinak zůstalo rozdělení standardní )

  superkarma: 0 20.10.2006, 20:02:10
 4. avatar
  [68] Ťapina [*]

  Jana 01: Já teda nevím, ale když jsem chodila na prvních pár ročníků gymplu, které byly umístěné v budově základky (my na gymplu jsme vaření neměli vůbec), tak kluci deváťáci vařili a nosili učitelkám na ochutnávku svoje výtvory.

  superkarma: 0 20.10.2006, 10:59:36
 5. [67] Macek123 [*]

  já si pamatuju, že mi vše vysvětlila máma a taky mi ještě dala knížku...Děvčátko na slovíčko. Pak jsem dostala první menstruaci a věděla o co jde...pak za pár letjsem se doma zeptala obou rodičů a vždy mi vše vysvětlili. Ve škole jsme se i " chlubila", že až budu potřebovat prezervativ....táta mi ho koupí a vysvětlí jak se používá. Mí rodiče jsou celkem konzervativní, ale tohle jsou přece důležité věci, né?
  Moje dcera má 4 roky a ví, že miminko vzniká, když se máma s tátou mazlí /ale někdy to taky nejde/. Miminko je pak v bříšku a až vyleze pupíkem tak pije mlíčko z prsu. Viděla jsem s dcerou spoustu těhotných a kojících matek....když se malá zeptá...snažím se odpovědět vzhledem k věku. U žádosti o ruku taky ví, že on donese kytici a ona může říct i ne. /žádosti o ruku jsou skoro v každé pohádce...../ Na MD jsem k zubaři i na gynekol. chodila s dcerou....ona si kreslila u stolu /vedle mě/ a na mámu se vždy jen dívali a nic jí nebolelo...vždy dopředu jsem jí vysvětlila, že paní doktorka je hodná a že se jen podívá, jesli jsem zdravá.

  superkarma: 0 20.10.2006, 10:20:43
 6. [65] Jana 01 [*]

  Ten článek mi řekl jen to, že se u nás zřejmě nic nezměnilo. Ale my obyč. lidé to neovlivníme. Stejně tak se mi nelíbí další přežitky, např. to, že se ve škole stále učí vařit jen holky. Ani se nedivím, že se pak kluci stydí doma pomáhat, je jim podsouváno, že to pro ně není vhodné. Pak si takový kluk najde ženskou třeba jen proto, aby měl služku...

  superkarma: 0 20.10.2006, 06:38:40
 7. avatar
  [64] Ťapina [*]

  pajda: No jo, ale KUDY by teda takový dítě potom šlo?

  superkarma: 0 19.10.2006, 21:26:20
 8. avatar
  [63] man-mimo [*]

  pajda: nestraš

  superkarma: 0 19.10.2006, 21:18:58
 9. avatar
  [62] pajda [*]

  jaku: a seš si jistá, že kvalitní spermijka nedoplave z krku?

  superkarma: 0 19.10.2006, 20:35:53
 10. avatar
  [61] jaku [*]

  Bébina: Tam si asi mysleli,že když zná cestu dítěte TAM, tak zná i cestu dítěte VEN

  superkarma: 0 19.10.2006, 16:24:44
 11. [60] Bébina [*]

  Majucha: Tak to potom jo . Ale stejne, to nikdy nebyla na gynekologii?

  superkarma: 0 19.10.2006, 16:19:59
 12. avatar
  [58] Vivian [*]

  Fructia: nejde přece o nějaké rady. Jde o vzdělávání.

  superkarma: 0 19.10.2006, 16:01:59
 13. avatar
  [57] Vivian [*]

  Kadla: 26 - aha

  pajda: tolerantní rodiče, nevím, asi jo... Oni se teda s námi o tom nikdy moc nebavili, ale zase to před náma netajili a nepředstírali, že nás přines čáp... Když nám se ségrou bylo nějakých sedm, osm (to jsme se ještě neostýchaly ) a poprvé jsme za mámou přišly s nějakou intimnější otázkou, tak nám půjčila z domácí knihovny knihu Škola pro snoubence a novomanžele, tam nalistovala nákres vulvy a s pomocí toho obrázku nám dotaz přiměřeně věku zodpověděla. A my jsme si potom tu knížku přečetly celou a kdykoli jsme potom chtěly cokoli vědět, tak jsme otevřely tu knížku... Takže jsme se dovzdělaly už samy, bez rodičů

  superkarma: 0 19.10.2006, 16:00:15
 14. avatar
  [56] jaku [*]

  pajda:

  superkarma: 0 19.10.2006, 15:54:07
 15. [55] Bébina [*]

  Majucha: Hm, tak ti vypada na neposkvrnene poceti. To asi, prestoze tehotna,nikdy nebyla u gynekologa a nikdy s nikym nesoulozila.

  superkarma: 0 19.10.2006, 15:45:18
 16. avatar
  [54] pajda [*]

  Fructia: řekla bych, že právě naopak. Když se podívám, co je k nalezení pro děti, nemůžu se zbavit dojmu, že by jim měl někdo vysvětlit, že i malý kašpárek se dá nafotit jako obr a některé "velmi realistické výkony" jsou realistické jen dokud je neuvidíš zblízka. Pokud děcko čerpá moudra jen z časopisů a z Internetu, lehko podlehne pocitu, že když ho kluk nemá aspoń metr dlouhý, úplně černý a zahnutý nahoru, tak by si ho měl uříznout...

  superkarma: 0 19.10.2006, 15:10:34
 17. avatar
  [53] fructia [*]

  V dnešní době je netřeba nějakých rad od rodičů či jiných osob.

  superkarma: 0 19.10.2006, 15:06:58
 18. avatar
  [52] kareta [*]

  My si již v MŠ hráli s klukama na doktora, mamka neměla šanci si se mnou na slovíčko popovídat, neb jsem byla šílená čtenářka a nějak si nepamatuji, jak jsem se to vlastně dozvěděla..Kamasutru jsem našla v knihovně dřív než knihu Když dívka dospívá a naturalistický Zola mě zaujal víc než dívčí románky. Ovšem jak vysvětlit svým vlastním dětem, že některé věci se nedělají (dcera bezostyšně pronásleduje syna a ukazuje se mu, nutí ho "si čichnout", popř. ho chytá za penis(ek) a chechtají se jak blbí

  superkarma: 0 19.10.2006, 15:06:40
 19. avatar
  [49] Lilinka [*]

  *Kotě*:

  superkarma: 0 19.10.2006, 14:36:10
 20. avatar
  [48] bonda [*]

  Nyotaimori: Hmmm, to je zajímavé, já se blížím k padesátce, přečetla jsem toho moc, ale pořád mám pocit, že toho o lidské sexualitě ještě moc nevím. I moje vlastní tělo mě dokáže někdy překvapit...Chce to pořád zkoumat a zkoumat a to já ráda, hlavně když to můžu zkoumat s nějakým chlapem.

  superkarma: 0 19.10.2006, 14:32:50
 21. avatar
  [45] *Kotě* [*]

  Jojo, když jsem ve dvanácti letech dostala svou první menstruaci, neměla jsem ani tuchu, co se děje, a bála jsem se, že mám nějakou hroznou nemoc... bohužel se to stalo na škole v přírodě, takže jediná možnost konzultace byla naše totálně asexuální, totálně bezcitná třídní učitelka... která na mě po mém zdráhavém vysvětlení vyštěkla: "tak o tomhle už nikdy s nikým nemluv!" a vystrčila mě na chodbu... kdyby v naší třídě nebyla jedna jediná spolužačka, která už menstruaci měla, fakt nevím, co bych si tam počala

  A jak probíhá pohlavní styk, o tom jsem měla představu velice, velice matnou zhruba až do svých 17 let

  superkarma: 0 19.10.2006, 14:18:52
 22. avatar
  [44] átéčko [*]

  Majucha: Já taky

  superkarma: 0 19.10.2006, 14:08:11
 23. avatar
  [42] jaku [*]

  Majucha:

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:58:17
 24. avatar
  [40] gerda [*]

  Bébina: no někteří fakt mydlí, ale pokud mydlí někde na náměstí, bývají v černých kronikách

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:32:54
 25. avatar
  [39] pajda [*]

  Kuře: já holt byla vždycky ta chytřejší kam bych přišla, kdybych tě neměla

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:25:55
 26. [38] Mončí [*]

  Sexuální samovýchova fungovala i u nás. Moje kamarádka-spolužačka byla ze čtyř holek. Ta nejmladší, asi 7-8letá, našla náhodou na WC balík s vložkama, kde bylo napsáno :

  " Pasku odtrhúť a prilepiť na nohavičky"

  Když za námi přišla měla na každé nohavici dole nalepenou jednu vložku a ptala se jestli je to takhle dobře.
  Jojo, život je boj.

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:12:22
 27. avatar
  [37] bonda [*]

  V mateřských školách by dětem měli hlavně vysvětlit, že je nepřinesl čáp. Když se narodil můj mladší bráška, bylo mi 7 let. Byla jsem tehdy dospělými poučena, že se v porodnici miminka kupují. Brácha mi to však vysvětlil velmi originálně: To se dá mamince pod polštář taková tabletka a maminka z ní za pár dní vyleží miminko. No že mě to nenapadlo taky! Vždyť jsme chovali slepice a zrození kuřátek bylo tak přirozeným jevem! Ovšem úlohu kohouta jsem ještě neznala, byla jsem přesvědčena, že své hejno jen udržuje v pozoru tím, že na neposlušné slepice skočí.
  „Tabletkové“ teorii zrození jsem věřila hodně dlouho, dokonce jsem ji s úspěchem šířila mezi mladšími kamarádkami, než mě poučily starší holky na pionýrském táboře asi ve třetí třídě.

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:12:12
 28. avatar
  [36] bonda [*]

  Moje babička z hrozného strachu, že je smrtelně nemocná, když dostala první menstruaci, rozsekala všechny potřísněné kalhotky sekerou na špalku a spálila v kamnech. Její matka na to zákonitě přišla, když kalhotky došly. Nechytla se však za nos, ale reagovala stejně jako kdysi její matka. Uštědřila dceři výprask a tím měla zaručeno, že se jí už na nic intimního nezeptá.
  Moje matka si tedy po babiččině vyprávění byla vědoma, jak nebezpečný může být nedostatek informací pro dospívající dceru, proto mi v deseti letech koupila útlou knížečku Děvčátko, na slovíčko! a tím pokládala věc za vyřešenou. Já jsem však trpěla nedostatkem upřímných rozhovorů s matkou a chybí mi to dodnes.

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:05:52
 29. avatar
  [35] Kuře [*]

  pajda: Jojo, až na to, že o menstruaci, panenství a sexuálním styku jsi mne poučila ty, drahá sestro . Ale je fakt, že mi máti ukázala, kde máme vložky a důrazně mne varovala před tampóny.

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:02:44
 30. [34] Tobbi [*]

  My se sestrou jsme o sexu doma prostě začaly mluvit samy

  superkarma: 0 19.10.2006, 12:52:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme