Kdo by netoužil po zlaté olympijské medaili. Sportovci denně trénují do posledních sil, aby dosáhli na mezinárodních soutěžích co nejlepších výsledků. Překonat lídra, nebo dokonce světový rekord, se ale podaří jen několika vyvoleným.  Mnohdy za to sportovci vděčí nejen své důslednosti, vůli a taktice, ale také genetické výbavě a vhodnému sportovnímu úboru.

 

sportovkyněObdivuhodné výkony čínské plavkyně Jie Š'-wen mohl sledovat celý svět. Teprve šestnáctiletá dívka vyhrála letos v Londýně olympijský polohový závod na 400 metrů a hned poté získala zlato i na polohové dvoustovce. Jako bonus přidala světový rekord a závěrečnou část zaplavala dokonce rychleji než fenomenální Američan Michael Phelps. Po olympiádě však mladá Číňanka musela čelit obvinění z novodobého dopingu v podobě genetických úprav.  Nepopíratelnou výhodou sportovce je mimořádná flexibilita kotníku a délka chodidla a rozpětí paží a tělesná hmotnost. Mladá rekordmanka však nakonec vyvázla bez újmy a obvinění bylo popřeno a staženo. Pokud chce ale profesionální sportovec dosáhnout mimořádných výkonů, musí se zabývat i svým úborem. Vhodná kombinace tvaru a materiálu totiž dokáže výrazně zlepšit výkony. Objevem pro sportovní plavání byl speciální úbor, na jehož výrobě se podílela i NASA a Australský sportovní ústav. Zvyšuje flexibilitu, umožňuje snížení odporu a zajišťuje odolnost proti chlóru. Unikátní celotělové plavky byly ale od roku 2010 zakázány a povoleny pouze textilní a rozměrově specifikované modely. Vyšších výkonů mohou sportovci dosáhnout i díky parametrům bazénu. Například olympijský bazén v Pekingu měl kromě standardních osmi závodních drah navíc dvě dráhy na každé straně. Zamezil tím odrážení vln od stěn. Hloubka dosahující tří metrů potom snižovala víření vody pod závodníky.

sportovkyněVýbornou basketbalistkou se díky kombinaci talentu, tréninku a netypické postavy stala Malgorzata Dydeková. Tato polská nejlepší hráčka Evropy totiž dosahovala výšky 214 centimetrů. Dobře našláplou kariéru má v tomto sportu i nejvyšší teenagerka světa, šestnáctiletá Marvadene Andersonová. Tato mladá Američanka původem z Jamaiky již měří úctyhodných 211 centimetrů a vyčnívá tak and většinou populace. Není proto divu, že vyniká v basketbalu a na hrací koš dosáhne téměř bez výskoku.

Excelentní běžkyně se rodí s předpoklady pro dosažení nadprůměrných výsledků. Pozornost je přitom směřována na charakter jejich muskulatury. Zatímco u maratonských běžkyň převažují silná vlákna, dominují u sprinterů vlákna rychlá. Rekordmankou ve sprintu je americká trojnásobná olympijská vítězka a držitelka dosud platných světových rekordů v bězích na 100 metrů a na 200 metrů, Florence Griffith-Joynerová. Z novodobějších atletek dominovala většině sportovkyněženských sprinterských závodů mistryně světa Marion Jonesová. Výborných výsledků dosahují běžci nejen díky vrozeným vlastnostem a pravidelnému tréninku, ale i díky užití speciální obuvi. Podle šéfa pohybové laboratoře Coloradské univerzity Rogera Krama je obuv důležitá, protože podrážka a podešev vhodně redukuje napětí ve svalech. Dobré běžecké boty potom mají vykazovat znaky tlumení, stability a flexibility. Záleží přitom na jejich materiálu, tvaru, konstrukci podrážky i systému šněrování.

Další zajímavosti o sportech a sportovcích či zkoumání limitů lidských schopností a  výkonů skutečných sportovců, můžete sledovat každou sobotu a neděli od 21 hodin v pořadu Sport očima vědy, který vysílá stanice Spektrum.

zdroj: tisková zpráva

Reklama