V říjnu je na zahradě spousta práce s přípravou na podzim. Kam dřív skočit? Vykopat hlízy květin, sklidit zeleninu ze záhonů, nebo se postarat o bohatou úrodu jablek? Třetí možnost je opravdu na spadnutí.

 Oslím můstkem jsem se přenesla k padaným jablkům.

Padaná jablka. Co s nimi?

Znám spoustu případů, kdy se jimi nikdo nezabývá. Padaná jablka bere jako nechtěný odpad a nahází je na kompost. V horším případě vyveze někam na skládku mimo obec. Už jsem haldy padaných jablek viděla i v lese. Možná si z nich něco přebere lesní zvěř, ale moc se mi to nelíbí.

jablkaZ padaných jablek se dá udělat skvělý mošt. Snad v každé obci funguje moštárna, kde za drobný poplatek jablka zpracují. Takový mošt je nejen velice chutný, zdravý, a bez  konzervantů, takže víte, co pijete. A že dlouho nevydrží? Pokud ho zahřejete na osmdesát stupňů, můžete ho i skladovat a v zimě jako když ho najdete. Už jste někdy pily horký mošt s rumem?

Padaná jablka horší jakosti můžete nechat vypálit. Skvělá čistá pálenka z jablek si v ničem nezadá se známější slivovicí. A v době malérů s metanolem se možná bude vyvažovat zlatem, protože je zárukou, že pijete nezávadný a bezpečný alkohol.

Padaná jablka, která nejsou nahnilá, ale jen natlučená můžete zpracovat na křížaly. Je to báječná pochoutka, kterou oceníte jako zdravé zobání k televizi, nebo jako osvěžení místo sušenek a bonbonů. Už mám pěkné zásoby a můžu jen doporučit.

Jablka trhaná

Česání a třídění provádějte opravdu pečlivě, zvýšená pozornost se vám vrátí v trvanlivosti uloženého ovoce. Prvotřídní kvalitu uložte v jedné vrstvě na lísky stopkou nahoru, nejlépe do sklepa, kde je optimální vlhkost a teplota.  Správně uskladněná jablka vám při ideálních podmínkách mohou vydržet až do jara.

Horší kvalitu můžete zpracovat na záviny, zavařit, nebo usušit.

Jak se postarat o stromy

Po sklizni je dobré stromy připravit na zimu a přihnojit je draselným hnojivem. V říjnu je ještě relativně prohřátá půda vhodná k vysazování nových stromků. Nový stromek namočíme na půl dne do vody. Pak odstraníme polámané a poškozené kořeny, upravíme je na potřebnou délku a zasadíme. Ke kmínku připevníme kůl, případně obalíme pletivem proti okusu a zalijeme.

Zítra se můžete těšit na téma: Moje zahradní výpěstky, takže budete mít prostor vyjádřit svůj názor, podělit se s námi o své zkušenosti, nebo se pochlubit svými pěstitelskými úspěchy.

Reklama