Jak se trávníku budete věnovat na podzim, takový jej na jaře najdete, lze s nadsázkou poznamenat. S Radovanem Burešem, šéfem českého zastoupení amerického výrobce sekaček Briggs & Stratton jsme připravili několik rad, jimiž byste se měli při péči o trávník v tomto období řídit, aby byl podle vašich představ.

Sekat můžete méně často

trávník

„S koncem léta můžete mít mezi jednotlivýmsečením delší intervaly. Trávník neroste již tak rychle a udržíte jej upravený i sekáním méně než jednou týdně. Poslední úprava vás čeká v listopadu, kdy se teploty začnou přibližovat k bodu mrazu,“ říká Radovan Bureš z Briggs & Stratton.

trávník

Provzdušněte trávník vertikutátorem

Půda potřebuje především dýchat. Pokud se z důvodu nadměrného stlačení a povrchu zplstnatělé trávy dusí, pak jí provzdušnění umožní právě vertikutace. Znakem nutnosti provzdušnění jsou krátké a tlusté travní kořínky. Pokud je najdete ve vyrýpnutém vzorku půdy, znamená to, že se trávě dobře nedaří právě kvůli nadměrnému stlačení a je třeba půdu provzdušnit.

„Vertikutaci nejlépe provádíme za pomoci vertikutátoru. Na menší plochu budou stačit vertikutační hrábě, na větší se hodí travní fréza,“ radí Radovan Bureš z Briggs & Stratton. „Ta zároveň zvládá hlubší provzdušnění než několik centimetrů. Motorový vertikutátor přesekává rotujícími noži travní výběžky a podpoří tvorbu nových výhonků,“ doplňuje. Půda se tak konečně nadechne a brzy poznáte, jak jí to udělá dobře. Trávník vertikutujte nejlépe dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

trávník

Podpořte výživu hnojivem

Sekáním odebíráme trávě prvky, které potřebuje. Hnojení pomůže trávě ke zdravému vývinu i k obraně proti plevelům. Hnojit můžete průmyslovými hnojivy ve formě granulí, prášku nebo postřiku. Vždy podle návodu, aby nedošlo k poškození trávníku. Provzdušňování je dobrou příležitostí, kdy přidat vhodné hnojivo, které napomůže zacelení trávníku. Ve specializovaném obchodě se poohlédněte po „podzimním“ hnojivu s vyšším množstvím draslíku, které trávníku dodá živiny a zároveň jej připraví na zimu. Před zimou je pro trávník prospěšné rozprostřít po celé ploše vrstvičku kompostu, který dodá přesně ty prvky, které postrádá.

trávníkÚklid listí

Stojíte před zásadní otázkou: hrabat či nehrabat? Shrabáváme-li spadané listí, pak odstraňujeme, dle převládajícího názoru bariéru přístupu vzduchu. Pokud listí neshrabeme, pak slehne, začne tlít a pod touto tmavou neprodyšnou vrstvou by se mohla začít tvořit plíseň. Pokud chcete listí odstraňovat a neradi hrabete listí, obstarejte si elektrický foukač nebo vysavač listí, který vám práci výrazně usnadní.

Podle pojetí bezúdržbové zahrady se listí hrabat nemá, protože je to výborný mulč a ušetří vám zalévaní. Zlepšuje život v půdě pod ním, rozkládá se na živiny, které hnojí strom a vytváří novou půdu. A na podzim se v něm v neposlední řadě krásně brouzdá, což jistě potvrdí každý.


O společnosti Briggs & Stratton

Americká společnost Briggs & Stratton je největším světovým výrobcem vzduchem chlazených benzínových motorů do sekaček. Společnost vyprodukuje ročně více než 12 miliónů motorů a zaměstnává přes 7500 lidí. Přítomna je ve více než stovce zemí na 6 kontinentech. Kromě motorů do sekaček je Briggs & Stratton výrobcem sekaček, sněžných fréz, generátorů, tlakových mycích strojů či strojů pro údržbu parků, golfových hřišť či zahrad. Na českém trhu jsou motory Briggs&Stratton poháněny sekačky většiny světových i evropských výrobců, např. HUSQVARNA, MTD, GGP, TORO, AL-KO, VIKING, které jsou k dostání například v obchodech Mountfield, dealerské síti KIS plus a.s. nebo obchodních řetězcích Bauhaus, Baumax, Globus, Hornbach či OBI.

Reklama