Začínají deštivé dny, sychravo, mlhavo a zima. Naše pleť však nepociťuje tyto změny počasí zdaleka tak nelibě jako my. Naše babičky tvrdily, že déšť pleti prospívá, protože působí jako jemná masáž. Vlhko má na pleť navíc podstatně lepší vliv než vedro, slunce a dusno. Asiatky, které žijí v monzunové oblasti (oblast silných tropických dešťů), mají obyčejně nádhernou pleť. Většina Evropanek se v letních měsících vysmažila u moře nebo doma na balkonech, a tak se z nadcházejících mlhavých dnů může jen radovat. Přesto však i toto pleti vcelku prospěšné počasí přináší specifické požadavky na ošetření pleti.

 

Co je nejdůležitější? Dopřát jí všechno, co jsme jí sluněním vzali - a myslím tím i muže.Tedy vláhu, což však neznamená, že ji vystavíme povětrnostním vlivům a dost. Kdepak, zejména v těchto měsících bychom měli dbát na to, aby naše pleť byla dobře „oblečená“ stejně jako my. „Oblekem“ myslím kvalitní denní krém. Jestliže nám v létě stačil lehký fluid a na noc hydratační krém, abychom pleť zavodnili a zklidnili po slunění, nyní sáhneme po klasickém denním krému, který vybereme podle typu pleti. Důvod je ten, že se neustále pohybujeme z tepla do zimy a pleť si nemůže sundat kabát a svetr v teplé kanceláři a pak zase vše navléknout, když jde do průvanu v metru nebo večer domů v podstatně chladnějším počasí, než šla třeba v poledne na oběd. Pleť má jedno oblečení na celý den. O to kvalitnější musí být. Abychom však pleti dovolili zároveň dýchat přírodní vláhu, které bývá na podzim dostatek, nesáhneme po tak hutném krému jako v mrazivých měsících.

 

Mnoho žen a mužů má navíc tzv. pleť reaktivní, která je citlivá na chlad a horko. Pak je nutné použít pod krém ještě rostlinné sérum, přinášející uvolnění. Zároveň by mělo jít o sérum, které posiluje kapiláry a zabraňuje vzniku nepěkných červených žilek kolem nosu a na tvářích. Rostlinná séra bývají dražší než krémy, a protože jejich účinky jsou stále málo známy, zůstávají neprávem opomíjena. Ve skutečnosti se jedná o směs rostlinných výtažků bohatou na proteiny. Mají nemastnou strukturu, a proto se „vpijí“ až do spodní vrstvy kůže, tzv.škáry. Zde působí aktivně na kožní buňky, které vyživuje a okysličuje. Pro podzimní měsíce je vhodné sérum, které obsahuje výtažek z indického kaštanu. Právě ten posiluje kapiláry a pomáha zamezit vzniku červených žilek a zarudlinek. Dále by sérum mělo obsahovat vitamíny B3, B8, E a D-panthenol, extrakt hlohu a heřmánku. Tato kombinace je vhodná nejen na podzim, ale i v zimě, kdy mráz vznik žilek podporuje. Pro velmi citlivou pleť, zejména u blondýnek, je jeho použití vhodné i v létě, protože žilky se tvoří i po opalování na prudkém slunci.

 

Takže - ráno dáme pleti rostlinný komplex, který po kapkách lehce vmasírujeme do čisté pokožky. Počkáme, až se dokonale vpije, a pak ji oblékneme do šatů (krému) šitých na míru podle typu pleti.

Nebraňme se však lehkému deštíku ani ranním mlhám. Působí blahodárně jak na pleť, tak na průdušky. Vychutnávejme přirozené vlhko a nebalme tvář do šál, pod nimiž se vytváří dusno, které nám zapaří zejména okolí úst, a pak budeme bojovat s červenými nechutnými pupínky, vyrážkou nebo lišejem.

Raději ochraňme oční okolí, a to jak kvalitním krémem, tak přes den i brýlemi. Je dobré pořídit si brýle, které můžeme nosit i v ponurých dnech. Oční okolí je velmi jemné a pro ty, kterým slzí oči, jsou brýle vítaným pomocníkem.

 

V chladnějším počasí slzí oči více, slzy rozpouští krém, který jsme si pod oči nanesli, a tyto partie trpí podstatně více než zbylá část obličeje. Všimněte si, že modelky, herečky a jiné hvězdy bez brýlí téměř nevycházejí. A není to jen proto, aby si dopřály kousek soukromí nebo zakryly nedostatky. Vědí, že tak chrání i pleť v těch nejchoulostivějších místech.

 

Oční krém pro toto období volte rovněž hutnější a ani mladé dívky se nemusí bát sáhnout pro preparát, na který se cítí dosud mladé. Chlad je totiž nepřítelem pokožky kolem očí číslo jedna a musí se před ním dostatečně obrnit jak starší, tak i mladý obličej.

 

Autorka je novinářka a majitelka kosmetického salonu Kr studio.

Reklama