Domácnost

Co s odkvetlými cibulovinami: Vykopat, nebo nechat?

To nám ten čas letí. Už je tady červen a po prvních květinách, narciskách, tulipánech a krokusech, které nám zdobily jarní zahrádku, už není ani památky. Vlastně je, někdy nám záhonky nebo trávník tak trochu hyzdí jejich usychající listy. Co s tím, uříznout, nebo nechat?

cibulovina

Netrpěliví posekali, prozíraví nechali.

Někoho listy odkvetlých cibulovin iritují natolik, že je poseká. Na co čekat, až uschnou, když se můžeme těšit z právě rozkvétajících růží, pivoněk, orlíčků, či kosatců. Cibulky v zemi už nás nezajímají.

Ale podle zahradníků je to chyba.

Tak, jak s cibulovinami naložíme po odkvětu, tak se nám odmění zase příští jaro. Odkvetlým cibulovinám by se měly ponechat listy do úplného zaschnutí. Teprve potom se cibulky v zemi „zatáhnou“ a můžeme je vykopat!

Proč vykopat? Někdo je tam nechává a druhý rok zase kvetou. Ale podstatně méně, než když jim dopřejeme „odpočinek“. Správně by se měly v červnu vykopat, namnožené cibulky oddělit a nechat na suchém tmavém místě zaschnout. No a v září, nejpozději v říjnu je zase zasadit do země. Ne nadarmo říká moudré přísloví: „Děti do školy, cibulky do země.“ A vlastně by to šlo i obráceně. Děti ze školy a cibulky ze země.

Květina se nám pak na jaře odmění krásnými květy, protože jí jednak nehrozí, že bude schroupána nenechavými hlodavci, a jednak neklesne hlouběji do země a zbytečně se nevysiluje, když se pak snaží prodrat k slunci.

Čtěte také:

 

   
02.06.2011 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [6] pinokio [*]

  Nevykopávám,protože jsem líná a vykopávat se mi nechce.

  superkarma: 0 02.06.2011, 23:09:41
 2. [5] DCOlga [*]

  Souhlasím s denkas. Taky nevykopávám a na jaře je předzahrádka nádherná. Letos ale musím udělat výjimku, budeme dělat nový plot a upravovat záhony, tak cibulky musím vykopat, abychom je neponičili.

  superkarma: 0 02.06.2011, 21:38:06
 3. avatar
  [4] denkas [*]

  Nevykopávám! A mám pocit ,že každý rok jich tam mám mnohem víc.A kvetou krásněSml59

  superkarma: 0 02.06.2011, 21:13:27
 4. avatar
  [3] kobližka [*]

  Tak já rozhodně žádné cibulky nevyndavám ze země,ono to v takové skalce je i dost obtížné a nebudu si každoročně rozrývat pracně vybudovaný záhon.Kvetou pořád a to je ani na zimu ničím nepřikrývám.Nechávám jim volný růst,mám to tak nejraději a ty kytičky asi taky.Listy nechám zatáhnout,ale ne až do konce,to už "psychicky! nevydržím a trochu je ušmiknu.

  superkarma: 0 02.06.2011, 20:38:41
 5. avatar
  [2] Kaylie [*]

  Já je nechávám v zemi, ale bohužel mi je hryzci sežerou, takže je dávám pletivových košíčků, vím, že mamka je jednou za pár let přesazovala, prý si cibulku vytvoří pod starou a byly by moc hluboko. Asi ano, ale takový zahradník zas nejsem, nechám to přírodě a odborníkům.

  V každém případě odstraňuji jen odkvetlé stvoly, aby se neoslabily cibule vytvářením semeníků. Ale nať nechám zatáhnout, to mne ani nenapadne, tak kytku vysilovat, stahje živiny do nové cibule!

  Za tu  krásu, co nám poskytla si to snad zaslouží!Sml79

  superkarma: 0 02.06.2011, 13:15:41
 6. avatar
  [1] cicinka [*]

  A táááák....tož dobrá. Vím, že se mají listy nechat zaschnout. Ale netušila jsem, že to bude tak trvat. Květy tulipánů a narcisů jsem ostříhala a listy nechala. Takže ještě počkám než je vyndám. Krokusy už zaschlé skoro jsou.

  superkarma: 0 02.06.2011, 09:22:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme