kočka

Šílící kočka schovaná za kuchyňskou linkou. Pes kňučící pod postelí. Stres. Rámus a petardy. Salvy a záplava světel. Vivat, je tu konec roku!

Také prožíváte během Silvestra a Nového roku se svým zvířecím kamarádem jeho trauma? Mícháte jim uklidňující léky do žrádla a raději vynecháte pravidelnou večerní procházku?

Veterinární ordinace mají většinou 31. prosince vyprodané veškeré zásoby sedativ. Existují ale i levnější a šetrnější řešení, jak zajistit vašemu psovi či kočičce přežití silvestrovských oslav bez zbytečného stresu a úhony.

Zkušení pejskaři už vědí, že obzvlášť ve větších městech by neměli svého psa pustit na volno o Silvestru ani odpoledne, kdy si už netrpěliví nedočkavci na nečisto zkoušejí nejrůznější petardy. Vylekaný pes snadno ztratí orientaci a zaběhne se během okamžiku. Rázem pak máte o silvestrovský program postaráno.

Jaká jsou rizika?

Podceněním škod, které mohou na psychice vašeho zvířete napáchat hlučné silvestrovské oslavy, si můžete zadělat na trvalejší problém. Kvůli jediné nezvládnuté negativní zkušenosti se z něj může stát vystrašené zvíře reagující v budoucnu nevyzpytatelně na jakýkoliv silnější zvuk.

Kočku většinou stačí uložit na nejklidnější místo v bytě, kde s největší pravděpodobností půlnoc prospí. Pokud ale necháte přes kritickou půlnoc doma samotného psa, může ze strachu začít ničit vybavení vaší domácnosti. Že se přitom může i zranit, je nasnadě.

Jaká je prevence?

pes

Nejpřirozenější a nejjednodušší je odjet někam mimo město, kde je klid a oslava víceméně proběhne v relativním poklidu, jen za hlučnějšího hudebního doprovodu a s boucháním zátek šampaňského. Jenže petardy se dnes střílejí téměř všude, i v těch nejodlehlejších místech. Proto připadají v úvahu léky.

  • Homeopatika jsou asi nejšetrnějším léčivým přípravkem. Účinkují ale velmi individuálně. Základem úspěchu je použití správného léku pro konkrétního pacienta, což vyžaduje důkladné vyšetření veterinárním lékařem homeopatem.
  • Pro volné použití jsou proto určeny tzv. polykompozitní přípravky, určené i pro humánní medicínu, které v lékárně koupíte bez receptu. Jsou namíchány tak, aby účinkovaly u co největší skupiny pacientů.
  • Dále je možné použít odpařovače psích nebo kočičích feromonů, které mají za úkol navodit u cílové skupiny zvířat dobrou náladu. Tento odpařovač se dává do zásuvky alespoň dva týdny před Silvestrem a je k dostání u veterinárních lékařů.
  • Pokud víte, že je vaše zvíře opravdu labilní a hysterické, sáhnete asi po klasických sedativech. Nejpoužívanější účinnou látkou je určitě acepromazin. Velmi důležité je podání sedativa včas, aby jeho účinek nastoupil dříve, než oslavy začnou, jinak by už efekt nebyl ideální.

Nejlepší je dopřát pejskovi dopoledne dlouhou procházku, pak lehký oběd a kolem 16. až 17. hodiny podat veterinárním lékařem stanovenou dávku. Za hodinu je nutné zkontrolovat, jak pes (nebo i kočka) vypadá, a pak případně podat ještě čtvrtinovou nebo poloviční dávku té úvodní. Pokud zvíře leží, nevstává, nechte ho odpočívat na klidném, tmavém místě a choďte ho pravidelně kontrolovat. Účinek acepromazinu trvá až 12 hodin.

Většina psů i koček ale nejvíce ocení, když s nimi zůstanete poslední (a první) noc v roce doma. Stačí se s nimi o půlnoci schoulit pod peřinu, mluvit na ně a hladit je, jejich strach pak bude minimální.  

Reklama