Dieta a pohyb – to vše je správné, pokud chceme shodit nějaké to přebytečné kilínko. Když však nezměníme své stravovací zvyklosti, pak je veškerá námaha marná. Porovnejte si tedy, k jakému typu se podle jídla řadíte vy. Pokud si uvědomíte, jakých chyb se dopouštíte, můžete si připsat první vítězství.

Vytrvalí jedlíci
Potřebují vždy nějaký vzruch. Nenávidí pravidelné stravování stejně jako nudu. A tak pojídají v průběhu dne malé chuťovky. Tu obložený chlebíček, tu čokoládovou tyčinku. Nikdy nemají pocit sytosti a diví se, že ručička na váze jde nahoru. Pomůže jim jediné: Naplánovat si pevné časy na snídani, oběd a večeři (případně i svačinu) a během nich nacvičovat soustředění, třeba chvíli vnímat vůni pokrmu – pomůže to prodloužit pocit sytosti po jídle.

Požitkáři
Nadchnou se pro dobrodružství a všechno nové, a to samozřejmě rovněž v jídle. Labužnicky vychutnají těžké smetanové omáčky a sladké kalorické bomby. Přitom chutné pokrmy se dají připravit i bez nadměrného množství tuku, například v pečicí fólii, v hliněném hrnci či woku. Tučné jídlo zapijte zeleným čajem, který dokáže spalovat tuky.

Jedlík ze stresu
Často nadměrně jedí lidé, kteří mají problémy, trápí se, jsou vystresovaní. Ačkoliv jim přeplněný stůl, pohovor se šéfem nebo tréma doslova stáhne žaludek, mají sklon k tomu, aby si takzvaně „obalili nervy“. Šlehačkový zákusek a čokoládový pudink patří mezi jejich favority. Daleko lepší je nasadit „nekalorické berličky“. Pomůže třeba pravidelný seznam všech povinností, které na nás čekají.

Na útěku
Tak se stravují lidé , kteří se pokoušejí prostřednictvím jídla utéct před nepříjemnostmi. Před tím, než si vyjasní sporné otázky vztahu s přítelem, před vyjednáváním vyššího platu nebo před nepříjemnou povinností si prostě zajdou smlsnout. Mnohem lepší je ale smířit se s tím, že k některým záležitostem prostě musí dojít. Proto je důležité cvičit se v otevřené komunikaci. Právě naše postoje, otevřený, přímý pohled a klidný hlas jsou faktory, které působí víc než přesvědčivě. Pak se důvody k útěku vytrácejí, cukrárnu mineme raději obloukem a jdeme na věc.

Bručouni
Jsou naštvaní na všechno a na všechny. Myslí si, že ze špatné nálady je může dostat jediné – jídlo (pokud možno hodně a hlavně sladké). A když pak nemohou dopnout džíny, mají jen další důvod k frustraci. Pěkně začarovaný kruh! A řešení? Měli by dbát na dostatek pohybu, pokud možno každý den. Ať už jde o rychlou chůzi, jízdu na kole nebo relaxační běh. To vše rozproudí krev, ale co je nejdůležitější – pohyb podporuje produkci „hormonu štěstí“, a dokáže tedy značně zlepšit náladu. Věnujte se sami sobě a trošku se rozmazlujte – hned se vám bude zdát svět veselejší!

Ke kterému typu jedlíků patříte? Víte ještě o nějakém „zaručeném“ důvodu, proč propadnout nezřízené žravosti?

Reklama