Zdraví

Co prozradí krev


Každý z nás to mnohokrát zažil. Usadil se v ordinaci, zaťal zaškrcenou ruku v pěst, zacvičil s ní a... mírné bodnutí – a krev pro laboratorní rozbor teče do zkumavky.

Odběr krve je jedno z prvních vyšetření, které lékaři při podezření z nemoci provádějí. tato kapalná tkáň je totiž velmi cenným zpravodajem o zdravotním stavu našeho organizmu.

Zhruba polovinu tvoří krevní buňky a polovinu plazma. Ta je složena v devadesáti procentech z vody, sedm procent tvoří bílkoviny, další pak minerální látky, aminokyseliny, tuky, cukry a jiné – pro tělo důležité látky.

Pokud lékař doporučí, aby se provedl takzvaný malý krevní obraz, znamená to, že nechal zkontrolovat červené i bílé krvinky a krevní destičky. mají-li totiž tyto krevní buňky dokonale plnit své úkoly, musí jich být daný poměr. Je-li v krvi víc jednoho druhu buněk, může to být důležitá informace, že něco v těle nefunguje, nebo že probíhá nemoc.

♦ Zásobování i obrana
Červené krvinky (erytrocyty) obsahují mimo jiné červené barvivo – hemoglobin, jehož hlavní funkcí je rozvod kyslíku. Příliš málo erytrocytů a hemoglobinu signalizuje chudokrevnost (anémii). U nás je především kvůli složení stravy nejčastější příčinou nedostatek železa.

Nadprůměrné hodnoty červených krvinek zase potvrzují polyglobulii neboli snížený přísun kyslíku. Příčinou může být krevní onemocnění nebo plicní či srdeční choroba.

Bílé krvinky (leukocyty) mají za úkol bojovat proti infekčním mikroorganizmům pronikajícím do těla zvenčí. Nejčastější příčinou vysokých hodnot jsou záněty. Následuje onemocnění kostní dřeně – například leukémie, srdeční infarkt, otravy a stresy.

Nízké hodnoty leukocytů bývají způsobeny virovými onemocněními (chřipkou, spalničkami, zarděnkami), chemoterapií nebo ozařováním při léčbě rakoviny či užíváním některých léků.

Kdyby se krev nesrážela, mohli bychom při sebemenším poranění vykrvácet.
Krevní destičky (trombocyty) se přichytí k okraji rány a cévu utěsní. takže čím méně se trombocytů v krvi nachází, tím větší je riziko vykrvácení.

♦ Nejcennější tekutina
Právem se o krvi mluví jako o nejcennější tekutině. Nelze ji totiž jen tak nahradit. Dělení krve na skupiny A, B, AB a 0 je všeobecně známé. Ale hematologové rozlišují i řadu podskupin podle povrchových znaků červených krvinek. Právě proti nim – nejsou-li krvi vlastní – si totiž organizmus utváří protilátky.

Poznejte, kdo jste

• Skupina A Tito lidé se dobře adaptují. Změny stravy i prostředí jim nedělají problémy.
   Jejich imunitní systém však není dokonalý. Ke zdravotním rizikům patří onemocnění 
   srdce, rakovina a cukrovka.

• Skupina B Vlastníci této krve mávají naopak silný imunitní
   systém, pevné nervy a snadno se vyrovnávají s jakýmikoliv
   změnami. Často však trpí cukrovkou, chronickým únavovým
   syndromem, kožními nemocemi nebo roztroušenou sklerózou.

• Skupina AB Majitelé této skupiny jsou odolní, zároveň však mají
   velmi citlivý trávicí trakt. Obávat se mohou především srdečních
   chorob, rakoviny a anémie.

• Skupina 0  Krev s tímto označením značí silného člověka s přirozenou ochranou proti
   infekcím a s účinným metabolizmem. Hrozí mu jen poruchy srážlivosti krve, štítné žlázy,
   alergie a artritida.


Obrana organizmu před cizí krví se může navenek projevit teplotami, třesavkou a zvracením. A tak se současná medicína snaží využívat co nejvíc autotransfuze či předem odebrané vlastní krve. U chronicky nemocných pacientů, kterým musí lékaři měnit krev za zdravou, nebo při akutních úrazech jsou však tyto metody samozřejmě nepoužitelné. Proto vědci neustále hledají tekutinu, která by dokázala krev nahradit.

♦ Zázraky se nedějí
„Nalezení kvalitní umělé krve by bylo žádoucí i kvůli zvyšujícím se nákladům na její testování,“ říká MUDr. Rudolf Hoffmann ze Sdružení ambulantních endokrinologů. „Objevují se stále nové viry, které je třeba u darované krve vyloučit. Už dlouho testujeme krev nejen na hepatitidu A, B a C nebo na AIDS, ale i na lymskou borreliózu a na infekci nemoci šílených krav (BSE). Nemůžeme si dovolit někomu podat krev nakaženou neznámým virem.“

Bohužel, dokonalou zázračnou tekutinu, která by mohla nahradit krev, věda zatím neobjevila. Jako krátkodobé řešení v krizové situaci ovšem lékaři používají roztoky (fyziologické nebo koloidní, případně plazma nebo albuminum). Ty sice nepřenášejí kyslík, ale dokáží udržet potřebný objem cirkulující krevní tekutiny.

„Zraněný člověk třeba při autonehodě může ztratit během chvíle třeba i litr a půl krve. Bez pomoci by se mu snížil tlak a dostal by se do šoku,“ uvádí příklad doktor Hoffmann. „Podá-li se mu ovšem vhodný infuzní roztok, nemusí k tomu dojít. Krev dostane pacient až po stabilizaci a po odborném chirurgickém ošetření v nemocnici.“

Často lze ztrátu krve vyřešit i podáváním železa. Organizmus si sám vyrobí červené krvinky, takže anémie vzniklá úrazem se obejde úplně bez transfuze.

♦ Krev „do foroty“
Velmi účelný a praktický je podle Hoffmanna postup zvaný izovolumická hemodiluce (izo = stejný, volum = objem, diluce = ředění). Před operací se pacientovi odebere jeden a půl litru krve. Ta se v transfuzních vacích uloží do lednice, zatímco pacient dostane stejné množství fyziologického roztoku.

Složitá operace je pak o něco méně nebezpečná, protože díky zmíněnému naředění neztrácí pacient při krvácení tolik červených krvinek. Vlastní krev mu lékaři vrátí po skončení chirurgického zákroku. Životodárná krev tak není zbytečně prolitá a šance na uzdravení se tak zvětšují.

   
17.07.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [56] vendy.r [*]

  Juana: taky jsem měla kanylu v ruce asi týden, odběr krve 4x denně a žiju. Jo, příjemný to nebylo, ale že bych to nezvládala, to se říct nedá.

  superkarma: 0 18.07.2008, 18:32:02
 2. avatar
  [55] Meander [*]

  Juana: Měla jsem týden kanylu, když mi ředili krev starým dobrým Heparinem. Taky jsem se z toho nepo, kanyla je měkká

  superkarma: 0 18.07.2008, 13:52:20
 3. avatar
  [54] kosmokosmo [*]

  jezkovy voci....asi jste se na krev meli radej zeptat hematologa, nez endokrinologa.....ale verim, ze ani normalni endokrinolog by netvrdil takovy blaboly

  superkarma: 0 18.07.2008, 03:20:48
 4. avatar
  [53] Ťapina [*]

  Julianna: Fakt si myslíš, že při očkování bolí to píchnutí a po vytažení jehly se kdyžtak brečí z lítosti? Kdys byla naposled na tetanovce? Očkování přece bolí až po chvilce, když se to rozlije do tkáně.

  superkarma: 0 17.07.2008, 23:16:15
 5. avatar
  [52] Julianna [*]

  Při odběru krve neomdlévám, nedívám se pryč, musím vidět, co se děje. Když mi ji brali asi před rokem, zjistili, že mimčo, co jsem čekala by dle krve nemuselo být zdravé, nechala jsem se ukecat genetičkou, že v mém věku - loni 35, bych teda měla jít na amniocentézu, šla jsem, po třech týdnech mi odtekla voda a vyvolali potrat - tj. půl procenta rizika, dnes je to přesně rok....na krev jsem v těhot. ale musela.A dítě bylo zdravé.
  U prvního jsem taky byla asi tři dny s kanylou, dodávali mi železo.
  Syn byl v nemocnici letos, taky měl kanylu, sestru, která mu ji dávala bych lískala ještě teď, nejprve mu brala krev, malý cuknul, ona se netrefila a jezdila mu tam jak tankem, pak mu stáhla ruku tak silně, že ho to bolelo, nedala si říct, že to má povolit - končila jí služba - prý večer to zkontrolujte a když tak zavolejte sestru, ruka asi 5x tak natekla, v noci jsme pak dávali alkoholové obklady.
  A to syn také neomdlévá, první očkování prospal a u dalších jen koukal, co se děje, u jednoho brečel po vytažení jehly, ale spíš z lítosti, co mu to udělali.A k zubařce se doslova těší!

  superkarma: 0 17.07.2008, 23:14:00
 6. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Juana: Kanyla je měkká Jinak na slovní formulaci typu "prosímtě, co bys dělala, kdyby..." mám kopřivku od dětství, taky to říkáš často svým dětem? Co bychom dělaly, přežily bysme to, ale proč to vyhledávat, když se tomu dá vyhnout?

  superkarma: 0 17.07.2008, 22:58:52
 7. avatar
  [50] honuska [*]

  Když brala krev dcery (6), tak ji z žíly nic neteklo, až z žíly na ruce vymačlala sestra asi 40 kapek.

  superkarma: 0 17.07.2008, 22:34:18
 8. avatar
  [49] honuska [*]

  Při větším odběru krve na lačno jsem omdlele a probudila jsem se na zemi s pohledem na nožičky lékařské pohovky. Proto jsem místo darování krve, chtěla být dárcem vajíček.
  Ale když jsem volala do OVA na darovací centrum, setkala jsem se s takovou neochotou, že jsem se na to vykašlala.

  superkarma: 0 17.07.2008, 22:31:43
 9. avatar
  [48] Juana [*]

  Koukám že moje děti, které omdlévají při pohledu na injekční stříkačku, asi nejsou výjimkou. Mně odběr krve nevadí, brali mi ji už mockrát. Akorát hnusný byl zátěžový test na těhotenskou cukrovku, kdy mi dělali odběr 3x po hodině a ten třetí mi dělali ze stejné ruky jako ten první, a to už mi dost bolelo.
  Jen by mi zajímalo, co by některé z ž-in dělaly, kdyby měly mít týden napíchnutou v žíle kanylu jako já v porodnici .

  superkarma: 0 17.07.2008, 22:23:41
 10. [47] zink [*]

  Po těžké autonehodě a pak i velmi těžkém a komplikovaném porodu císařem jsem vděčná všem dárcům krve. Několik mi jich totiž zachránilo život. Sama být dárcem vzhledem k počtu léků, které stabilně beru, nemůžu, což mě velmi mrzí - mám totiž 0, takže bych mohla taky pomáhat. Rozbory krve mi dělají tak 4x do roka a vždycky je vše v normě.

  superkarma: 0 17.07.2008, 20:21:19
 11. avatar
  [46] Dante Alighieri [*]

  Koukám, kolik je tady lidí, kteří si STEJNĚ JAKO JÁ nehodlají nechat brát. Brali mi naposled před 10 lety a když mi to hrozilo teď při zánětu močáku, strachy jsem nespala z toho, že by mě doktorka skutečně mohla chtít napíchnout. Když se mě pak při další kontrole ptala, jestli jsem nalačno, polilo mě horko, zamotala se mi hlava a byl to nejspíš právě můj zelený vzhled, který doktorku nakonec odradil.

  superkarma: 0 17.07.2008, 18:53:27
 12. avatar
  [45] kareta [*]

  já nechci nic vědět, raději si užívat, než živořit na lécích a omezovat se

  superkarma: 0 17.07.2008, 18:11:55
 13. [44] Despair [*]

  Mě berou krev tak 4 x ročně asi tak půl litru , páč už jsem asi tři roky dobrovolný dárce krve.

  superkarma: 0 17.07.2008, 17:46:15
 14. [43] gentiana [*]

  Ťapina: Já taky byla dvakrát. Jednou, když zjišťovali příčiny falešné březosti a podruhé na alergologii.

  verlit: Já su zdravá. Kromě těch pilulí, co denně žeru a spreji proti astmatu, teda.

  superkarma: 0 17.07.2008, 17:13:23
 15. avatar
  [42] verlit [*]

  Ťapina: Tak tak Pokud se subjektivně cítím dobře a ani objektivně neexistují žádné potíže nebo symptomy, že by bylo něco v nepořádku, proč bych se proboha měla zabývat nějakými rozbory a měřeními.
  Takovému stavu se staromódně říká, že je člověk zdravý a zdraví lidé nechodí k lékaři.
  Momentální trend ovšem je opačný, člověk, jak se zdá, má jít k lékaři, aby si nechal potvrdit, že zdravý je, protože jinak nemůže být za zdravého považován.

  superkarma: 0 17.07.2008, 16:41:41
 16. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Současná medicína pokročila na takovou úroveň, že v dnešní době už prakticky není zdravého člověka

  superkarma: 0 17.07.2008, 16:34:03
 17. avatar
  [40] verlit [*]

  Příliš mnoho prevence škodí.

  superkarma: 0 17.07.2008, 16:31:50
 18. [39] Rikina [*]

  átéčko: vědomost o krevní skupině nesouvisí s žádnou chorobou. Tu budu mít pořád stejnou, ať jsem zdravá nebo nemocná. A cholesterol se zkoumá, když je k tomu nějaký důvod, zatím žádný nebyl, tak se holt nezkoumalo. Při spatření krve či jehly neomdlívám, jenom prostě nemám ráda zbytečné zásahy do organismu, a kvůlivá prevenci odběr krve nezbytně nutný není.

  superkarma: 0 17.07.2008, 15:37:32
 19. avatar
  [38] Lilinka [*]

  Ťapina: No já teda nevím. Mojí mamce takhle úplně náhodou zjistili nějakou formu leukémie, která se zatím nijak neprojevovala a s její léčbou začli takřka hned.

  superkarma: 0 17.07.2008, 15:12:50
 20. avatar
  [37] Kassy [*]

  Manx: Záleží na anamnéze. Mám v ní prodělanou mononukleózu a pečlivého doktora, takže moje játra jsou trochu víc hlídaná.

  superkarma: 0 17.07.2008, 15:01:05
 21. avatar
  [36] Ťapina [*]

  átéčko: Nemoci, které se zjišťují z krve, se stejně léčí až když se nějak projeví, když nepočítám "léčbu" typu: máte vysoký cholesterol, dodržujte dietu (která stejně možná nic neovlivní).

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:49:12
 22. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Manx: I dýl

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:48:21
 23. avatar
  [34] átéčko [*]

  Rikina: Aby ses nezačala léčit na nějakou nemoc, až když bude pozdě. A taky proto, že jsi -in, ne?

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:44:37

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] Kassy [*]

  Mně taky berou krev aspoň třikrát ročně. Nejčasti na gyndě na jaterní testy kvůli antikoncepci. Ale svoji krevní skupinu taky neznám, cholesterol taky ne. Zatím mi tyto informace nechyběly. Kdyby bylo něco špatně, doktor by mi to snad řekl, nějaká čísla mi stejně nic neřeknou.

  Jinak já se krve nebojím a naopak jsem vždycky při odběrech nesnášela, když mi sestra říkala, ať se dívám jinam. Já potřebuju vidět tu jehlu, jinak se leknu píchnutí a cuknu.

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:42:02
 2. avatar
  [31] Ch.Z. Kochanská [*]

  Ťapina: Já dvě.

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:29:48
 3. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Ch.Z. Kochanská: Tu už jsem nezažila

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:24:53
 4. avatar
  [29] Ch.Z. Kochanská [*]

  Ťapina: Já ji měla napsanou v občance, když ještě byla ve formě knížky, takový razítko to bylo.

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:22:37
 5. avatar
  [28] Ťapina [*]

  átéčko: No tak neznám hodnotu cholesterolu. Znám hodnotu glukózy na lačno a po jídle, protože si ji v práci občas pro zajímavost změřím, někdo zas nezná to Krevní skupinu znám taky, mám ji od malička napsanou v očkovacím průkazu.

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:16:37
 6. [27] Rikina [*]

  átéčko: proč? Zatím jsem k ničemu nepotřebovala ani vědomost o cholesterolu, ani o krevní skupině, a vcelku i ta informace o počtu červených krvinek mi není nijak přínosná.

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:08:02
 7. avatar
  [26] Ch.Z. Kochanská [*]

  átéčko: Skupinu znám, cholesterol ne.

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:01:49
 8. avatar
  [25] verlit [*]

  átéčko: Nemám nejmenší tušení, jakou mám krevní skupinu, o cholesterolu nemluvě Zatím mi to k životu nechybělo

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:01:46
 9. avatar
  [24] Meander [*]

  Manx: Mně berou krev cvičně pokaždé, když se mihnu u doktora.

  superkarma: 0 17.07.2008, 14:00:57
 10. avatar
  [22] átéčko [*]

  Manx: Já mám A 1+, ale přestože mé léčí na vsoký cholesterol a ještě další chronické nemoci, krev se mi nikdo nehrne brát.
  Člověk by měl znát hodnoty cholesterolu, a jakou má krevní skupinu, to si tady snad všichni dělají srandu, ne?

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:55:50
 11. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Manx: Nejen odběry krve. Do letoška, kdy si vyberu trošku zážitků na gyndě, jsem chodila výhradně na preventivní prohlídky

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:52:12
 12. avatar
  [19] Ťapina [*]

  cicinka: Nevím jestli zrovna angínu, ale nemocná jsem párkrát byla. Krev mi brali jen jednou, když se mi zvětšila jakási uzlina a nevědělo se, proč. Stejně se to nezjistilo a uzlina se zase zmenšila

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:19:31
 13. [18] Rikina [*]

  Tak já jsem se vždycky ptala, pokud vznikl požadavek na odběr krve, jestli je to skutečně nezbytně nutné. Zajímavé je, že obvykle nebylo. A když už, tak stačilo jen píchnout do prstu a odebrat krve nepatrné množství. Díky tomu vím, že ta moje téměř neobsahuje červené krvinky, zato bílých jsou tam přehršle až běda. Prý je to špatně, ale dělat se s tím nedá nic.

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:13:00
 14. avatar
  [17] Meander [*]

  Myšleno tím text v rámečku. Fuj, to jsem se nasrala...

  Jináč já jsem trombofilik a prý se s tím preventivně nedá nic dělat

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:06:09
 15. avatar
  [16] Meander [*]

  Absolutní totální kravina. Takovéhle mystifikace by měly být trestné

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:04:59
 16. avatar
  [15] arjev [*]

  Ch.Z. Kochanská: krev mám ráda, nejlepší na prdelačku. Z toho co mi chutná, je syrové maso - možná někdy dostanu červíky a pojedu černým autem. Náš hrobař má krásné BMW :)

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:03:48
 17. avatar
  [14] arjev [*]

  Modrá krev,skupina B+, únavový syndrom léčený smíchem

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:00:48
 18. avatar
  [13] Mánička [*]

  No tak to já se tedy hlásím do klubu těch, co jim brali opravdu krev mnohokrát. V dětství jsem měla žloutenku, takže jsem celkem dlouho chodila na jaterní testy... pak dlouhá pauza, opět jaterní testy kvůli antikoncepci - nevím, jak často, ale sem tam mi je dělali. No a v posledních letech 2 těhotenství, to si člověk tak nějak celkově musí připadat jak hypochondr, kolik absolvuje vyšetření a tak 2-3 určitě byly z krve

  superkarma: 0 17.07.2008, 12:58:38
 19. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  Mám od narození nedostatek železa, tělo si ho nějak neumí z jídla vybrat a zpracovat,díky tomu mám bledězelený odstín v obličeji i přes opálení a černé kruhy. Když v zimě sleze opálení vypadám, jako bych se před denním světlem chránila víkem rakve.

  superkarma: 0 17.07.2008, 12:51:12
 20. avatar
  [11] verlit [*]

  Naposled mi brali krev, když mi bylo šest let a už si na to prakticky nepamatuju. Od té doby nikdy a hodlám to tak nechat.

  superkarma: 0 17.07.2008, 12:47:56
 21. [10] Rikina [*]

  Taky mám dojem, že mi brali krev nanejvýš jednou či dvakrát, a tak dávno, že ani nevím, kdy. A jen tak brát nebudou. To už by muselo bejt.

  superkarma: 0 17.07.2008, 12:29:52
 22. avatar
  [9] cicinka [*]

  Ťapina: Neměly jste v dětství ani angínu?Já měla právě angíny před 15 lety v kuse tři měsíce a to jsem na odběr chodila pomalu co týden.Až už se mi pak ta žíla ucpala a nešlo to.Tak to jsem taky začla klesat do bezvědomí A od té doby mi není dobře nikdy.Ale pomáhá na to hned po odběru vypít něco sladkého čaj či džus.

  superkarma: 0 17.07.2008, 12:07:12
 23. avatar
  [8] Ťapina [*]

  ellinor: A tos nebrala krev yorkšírovi

  superkarma: 0 17.07.2008, 10:32:22
 24. avatar
  [7] Lilinka [*]

  Ťapina: Já byla dnes také podruhé v životě.

  superkarma: 0 17.07.2008, 10:03:02
 25. avatar
  [6] ellinor [*]

  Ch.Z. Kochanská: Já se tak bála krve, že jsem při jejím sledování na čb televizi omdlela. Nicméně ani to mě neodradilo od zdrávky. Občas se mi ovšem odběry krve jakožto noční můra vracejí - pořád se mi zdá, že všechny žíly berou roha a já nesplním praktickou zkoušku...

  superkarma: 0 17.07.2008, 10:01:34
 26. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Každý z nás si to mnohokrát zažil? Za měsíc mě čeká můj druhý odběr krve v životě

  superkarma: 0 17.07.2008, 09:51:16
 27. avatar
  [4] kareta [*]

  izovolumická hemodiluce zní vážně dobře..nepoužívají to jehovisti?

  superkarma: 0 17.07.2008, 09:48:18
 28. [3] rozina [*]

  mám polékovou trombocitopenii, nikdo s tím nic nedělá. ? Jsem z toho už neštastná. poradí mi někdo ?? ) mám málo krevních destiček. )

  superkarma: 0 17.07.2008, 09:32:45
 29. avatar
  [2] Lilinka [*]

  Zrovna dnes jsem byla na odběru. Pro výsledky si zajdu ale až v pondělí, nechci si zkazit víkend.

  superkarma: 0 17.07.2008, 09:25:01
 30. avatar
  [1] Ch.Z. Kochanská [*]

  Já mám takovou fobii z krve, že mi začly brnět nohy a dělat se zle i při čtení článku. Při odběru většího množství krve se probouzím v ordinaci s nohama hore a když se doma říznu, drahý hodně bojuje, aby mě udržel při vědomí. Celkem naprd.

  superkarma: 0 17.07.2008, 08:45:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme