Pojďte se teď podívat na výčet zajímavých událostí pomalu končícího roku. Nebyl to rok klidný. Skoro by se dalo říci, že neklidný. Malé připomenutí nezaškodí…

Pro rýpaly: Události nejsou seřazeny úplně přesně, ale zase ne úplně nepřesně…

Hned na uvítanou připraví rok s jednou jedničkou horké chvíle Haiti. Zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály zabíjí 230 000 lidí! Téměř milion pak připravuje o střechu nad hlavou.

U nás zatím odmítá prezident Václav Klaus podepsat zákony, které by zvýšily rozpočet.

V Iráku pro změnu končí s verdiktem trestu smrti bratranec Saddáma Husajna Alí Hasan Madžíd známý jako „Chemický Alí“. (Jo, hochu, i Alláh má své mlýny.)

Měli-neměli jsme prasečí chřipku. Světová zdravotnická organizace ovšem odmítá obvinění, podle kterého přecenila rozsah nebezpečí a vytvořila falešnou pandemii.

Britský expremiér Tony Blair se snaží obhájit rozhodnutí pro vojenský vpád do Iráku, přestože se žádné zbraně hromadného ničení nenašly. (Asi je dobře schovali.)

My si tu hledáme v kostele sv. Haštala ostatky sv. Anežky České.

Poláci srdnatě schvalují smlouvu určující podmínky pro pobyt amerických vojáků v Polsku v souvislosti s plánovaným rozmístěním protiraketového systému Patriot.

Vatikán taktéž srdnatě a vůbec poprvé přiznává problém a vydává první oficiální dokument týkající se pedofilie kněží. Papež Benedikt XVI. kárá biskupy za sexuální zneužívání dětí a omlouvá se obětem.

Nám tady končí Mirek Topolánek ve funkci volebního lídra ODS a následně i v čele celé ODS.

A rezignuje se a odstupuje a rezignuje a odstupuje…

  • Zklamaný Jiří Paroubek rezignuje na post předsedy ČSSD
  • Cyril Svoboda na post předsedy KDU-ČSLt
  • Miloš Zeman na post předsedy SPOZ
  • Ondřej Liška na post předsedy Strany zelených
  • A také Pavel Bém rezignuje na post předsedy pražské ODS.

Ve Žlutém moři se zatím KLDR torpédem trefuje do jihokorejské korvety. Úspěšně. 46 námořníků nepřežilo. KLDR se nepřizná a útok zarytě popírá.

Na Pražském hradě podepisují prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv smlouvu o omezení počtu strategických útočných zbraní. Moskva si ovšem, jak je už jejím zvykem, v zápětí jednostranným prohlášením vydobude pěkně právo navíc. Je jím možnost od smlouvy odstoupit v případě, že bude cítit nerovnováhu dík americkému protiraketovému štítu.

Tady se kochá krásami země koruny české korunní princ Charles.

U ruského Smolenska padá k zemi polský speciál.

V troskách letadla umírá kompletně polská vláda včetně prezidenta Lecha Kaczyňského a první dámy. Novým prezidentem se stává kandidát vládní Občanské platformy Bronislaw Komorowski. Bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyňski neuspěje. (Jak někdy přijde vhod zhasnutá runway.)

Černý květen ještě více začoudí islandská sopka Eyjafjallajökull. Kvůli oblaku sopečného popela je na několik týdnů omezena letecká doprava nad Evropou i Atlantickým oceánem. Letecký průmysl tím získá parádní díru v peněžence. Přepočteno na koruny asi 45 miliard.

Nám umírá ombudsman Otakar Motejl.

Výživný máj zakončí svou pitomou nezodpovědností britská společnost BP. V Mexickém zálivu exploduje její špatně udržovaná ropná plošina Deepwater a zřítí se do moře. Zemře 11 dělníků a z vrtu unikne ropa, která zdevastuje přes 650 kilometrů pobřeží USA! Unikající ropu se daří zastavit až 4. srpna.

Červnové volby na Slovensku vyhrává levicová strana Smer-SD premiéra Roberta Fica a nám se oženil expremiér Mirek Topolánek .

Také máme novou koaliční vládu z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Na premiérskou židli odkládá své lepé pozadí pan Petr Nečas.

Zatímco řešíme dělení restaurací na prostor pro nekuřáky a pro kuřáky, propadá se nám do země Blanka (tunel samozřejmě).

V době, kdy u bran Pražského hradu Německo zálibně okukuje Lobkowický palác s jasným úmyslem jej koupit, na jiných místech se zvětšují menšiny.

Celá situace záhy přestane bavit pana ministra pro lidská práva Michaela Kocába a ten, aby nebyl pozadu za květnovými kolegy na místo „zastánce nebohých“, akčně rezignuje.

Exministr obrany a výtečný astrolog Antonín Baudyš umírá.

Ve svém bytě vlastní rukou také končí se životem Pan herec, svobodný zednář a exministr kultury Martin Štěpánek.

Odbory se rozhodují jít do stávky proti snižování platů.

V Praze na magistrátu se spolčuje ODS a ČSSD a Tycho de Brahe je in memoriam zbaven podezření, že si nechal prasknout močový měchýř. Na místo toho zjišťujeme, že byl otráven.

No a zatímco ČSSD ve snaze zpestřit na politické scéně program pokusem o iniciování vyslovení nedůvěry Nečasově vládě, na jihokorejském poloostrově se také nenudí.

A tak my tady vstupujeme do závěru roku sice s vědomím, že vláda Petra Nečase pokračuje, ale obě Korey ve svou existenci mohou v tuto chvíli jen doufat.

Doufejme s nimi ve zdravý rozum. Furt je lepší sledovat malou komedii v parlamentu než pořádnou tragédii o rozměrech celých států.

To be continued...

Reklama