Teprve s chlupatým mazlíčkem se stává dům nebo byt pravým domovem, kam se těší děti i dospělí. Kočky jsou roztomilé, hravé, mazlivé a zároveň důstojné společnice, které si dokáží podmanit všechny členy rodiny.

Jejich hlazení navíc snižuje stres a napětí, probouzí v lidech optimizmus. V České republice chová alespoň jednu kočku 26 % domácností, kde žije zhruba 1 730 000 koček – 27 % tvoří britské krátkosrsté kočky, 21 % evropské krátkosrsté kočky, 11 % perské kočky, 8 % mainské mývalí kočky (ostatní plemena tvoří každé méně než 4 %). Průměrný věk koček v českých domácnostech je 4,5 roku, průměrná váha 4 kg.  

(výsledky průzkumu Ipsos Marketing 2012)  

Čtyřnohý přírůstek do rodiny

Každý, kdo má v úmyslu pořídit si kočku, by se měl v první řadě zamyslet nad tím, kolik jí může věnovat času. To je pro správnou volbu plemene rozhodující. Protože dlouhosrsté kočky vyžadují každodenní péči o srst, která se jinak rychle zacuchá a potom jen velice těžko dosáhne požadované kvality. Kočky s kratší srstí jsou na péči méně náročné, nicméně některá plemena hodně línají nebo mají hustou podsadu (spodní srst), takže se bez občasného česání také neobejdou. Nejméně péče vyžadují kočky bez podsady nebo zcela bez srsti.

Jednotlivá plemena se liší i povahou a temperamentem. Pro některá plemena je typická velká závislost na člověku, od něhož se prakticky nehnou a ještě jakoukoli činnost náležitě zvukově okomentují (např. kočky ruské, habešské, siamské). Jiná plemena zase život v domácnosti příliš nezajímá, mají ráda klid, pohodu a hlavně plnou misku něčeho dobrého (např. kočky britské nebo perské).

Nezbytná výbava

Znát povahu svého kočičího kamaráda je opravdu důležité, protože pak se lépe nakupují nejrůznější alternativní hračky a pomůcky, které učiní kočku šťastnou. Mohou to být myšky, balónky, mávátka, prolézačky aj., ale i obyčejný kousek provázku nebo papírku. V žádné domácnosti s kočkou by určitě nemělo chybět pěkné a pevné škrabadlo na broušení drápků. Tuto činnost potřebuje kočka vykonávat několikrát denně a pokud nemá škrabadlo, vrhne se na nábytek nebo na koberce. Nezbytná je také kočičí toaleta. Současný trh jich nabízí (stejně jako steliva do nich) nepřeberné množství, od otevřených přes kryté až po ty, které samy likvidují kočičí exkrementy. A ještě pelíšek nebo spací tunel, kde se bude kočka cítit dobře.
I když všeobecně platí, že nejlépe se jí bude spát v posteli svého páníčka…

Ke spokojenému životu kočky neodmyslitelně patří miska něčeho dobrého. Základ kočičí stravy by měla tvořit kvalitní vyvážená receptura, vhodná pro daný typ, věk a způsob života kočky. K tomu může kočka občas dostat jako pamlsek kousek vařeného masa, sýr, kočičí mléko nebo jiné kočičí pochoutky. Potravu, která by měla mít pokojovou teplotu (neměla by být podávána přímo z ledničky), je dobré servírovat kočkám ve stejnou denní dobu a na stejné místo, například v porcelánových miskách a talířcích, ideálně s protiskluzovými přísavkami na dně. Neméně důležitý je pro kočky dostatek čisté vody, která by se měla denně měnit.

Niki Simon, CZ, JW (juniorský vítěz, vyhrál ve své kategorii 5 výstav): siamský kocour s tmavohnědě žíhanými odznaky, narozený 26. 8. 2012 (účastník tiskové konference)

kočkySiamské kočky pochází ze Siamu, dnešního Thajska, kde jsou první zmínky o jejich výskytu již ze 14. století. Byly chovány ve šlechtických rodinách a na královském dvoře, podle pověsti si na jejich ocasy odkládaly princezny své prsteny. Do Anglie byla siamská kočka poprvé dovezena v roce 1880 jako dar siamského panovníka britskému konzulovi. Brzy poté se dostala i do USA. V bývalém Československu se největší oblibě těšila v 60. letech minulého století. V současnosti je její chov opět na vzestupu, nejoblíbenější je varianta s čokoládovými nebo tmavohnědými odznaky. Siamské kočky se ale vyskytují v mnoha barevných varietách. Jsou uznané i v kombinaci s bílou, což jsou kočky seychelské.

Siamské i seychelské kočky mají trochu komplikovanou povahu. Jsou velice hravé, energické a inteligentní. Vyžadují obrovskou pozornost majitele a nechybí u ničeho, co se v domácnosti děje. Snadno si omotají svého páníčka kolem prstu a dovedou být i hodně žárlivé. Na druhou stranu umí být neobyčejně okouzlující, milé a oddané. Mají téměř psí povahu, snadno se naučí aportovat nebo chodit na vodítku. Pokud bezmezně věří svému pánovi, jsou velice vhodné pro felinoterapii, protože jsou rády středem pozornosti a mají rády děti.

CH (šampion) Meryl Meredit Simon, CZ, JW (juniorská vítězka): orientální černě želvovinová kočka, narozená 4. 12. 2011, známá pod přezdívkou Liduška nebo Hýja (účastnice tiskové konference)

kočkyOrientální kočka je velice blízká příbuzná siamek. Obě plemena mají stejnou štíhlou stavbu těla a klínovitou hlavu s rovným nosem a velkýma ušima. První varianta plnobarevné orientálky byla v hnědé barvě (havana) a objevila se v Evropě v 50. letech minulého století. Do Československa se orientální kočky dostaly v roce 1980.  Dnes se chovají v mnoha barevných varietách, od plnobarevných přes žíhané, tečkované, želvovinové až po orientálky s bílou.

Povaha orientálních koček je hodně podobná povaze siamek, orientálky však nejsou tak dominantní a umíněné a také nejsou tolik závislé na přítomnosti člověka. Jsou velice sociální a hravé až do vysokého věku, proto je lepší pořídit si rovnou dvě, aby si dělaly vzájemně společnost, když jejich páníček není doma. Pro člověka jsou výborným společníkem, mluví s ním nejen prostřednictvím mňoukání, ale vlastně celým tělem a hlavně očima. Kdo pozná milou povahu orientálek, zamiluje se do nich na celý život.

Rady chovatelky PaedDr. Jany Stěničkové

Proč jsem si oblíbila právě tyto kočky? Protože jsou to komedianti i profesoři v jednom. Jsou hravé, věrné, aktivní, pořád něco vymýšlejí a nemohou u ničeho chybět. Když změníte cokoli v místnosti (třeba přidáte na zeď nový obraz), okamžitě to objeví a okomentují.
I dnes jsou tady s námi, aby nás trochu pobavily a potěšily…

Niki i Meryl jsou nenáročné na péči o srst, což je v dnešní hektické době velká výhoda. Siamské a orientální kočky nemají podsadu, jen svrchní krycí srst, takže téměř nelínají.
Srst se u nich udržuje hlavně lesklá a hladká. Tyto kočky se vyčesávají pouze gumovými kartáči, potom se srst uhladí jelenicí, vetře se do ní trochu tekutého hedvábí (aby se hezky leskla) a nakonec se znovu přeleští jelenicí. Taková péče o srst by se měla provádět podle potřeby asi jednou za 14 dní (a vždy před výstavou).

Siamské ani orientální kočky se téměř nekoupou. Pokud by se vykoupaly před výstavou, srst by ztratila lesk i hladkost a trvalo by poměrně dlouho, než by byla zase v pořádku.
Také péče o oči a uši je minimální, protože většina koček si je vyčistí sama. Chovatel by měl pouze občas odstranit ospalky z očí a zkontrolovat čistotu uší (pokud by byly špinavé, čistí se štětečkem s vatou namočenou v dětském olejíčku).

Na výstavách dosahují siamské i orientální kočky velkých úspěchů a spousta z nich má i ty nejvyšší tituly. Pokud se začne chodit s kotětem na výstavy už od malička, neměl by nastat žádný problém. Tyto kočky se rády předvádějí publiku a jsou populární i svým povídáním. Příprava na výstavu je jednoduchá, stačí kočku pořádně vyčesat, naleštit, ostříhat jí drápky a je to. Drápky se stříhají jenom na konci, nesmí se střihnout do žilky, to by kočku bolelo a tekla by jí krev.

Siamky i orientálky mají psí povahu, to znamená, že velice milují svého pána a nejsou tak závislé na svém domově jako ostatní plemena. Proto se velice snadno naučí chodit na vodítku a podnikat se svým páníčkem i celkem dlouhé procházky. Mně se osvědčil postrojek, který se dá z vodítka i odepnout a kočka pak může běžet za svým pánem zcela volně. Moje první siamka nás tak bezmezně milovala, že za námi bez váhání vběhla i do rybníku. Vodu si oblíbila, v rybníku s námi i plavala, jen neměla ráda, když se jí voda dostala do uší. Venčení je pro tato plemena vhodné pouze v létě, v chladných měsících je kvůli textuře srsti nevhodné.

Předvádění a vazba na majitele dělá ze siamek a orientálek ideální kočky pro cestování na chatu, chalupu nebo i na dovolenou. Také jsou nesmírně vhodné na felinoterapii, podpůrnou léčbu kočkou pro děti a seniory při pobytu v nemocnici. Niki i Meryl jsou velmi úspěšní aktéři felinoterapie, kterou provádí hlavně u nemocných dětí v brněnské nemocnici.
A to z nich dělá Divy na 100 %. Kočky chodí do nemocnice už od roku 2003 a tato aktivita má velice kladnou odezvu u dětí i jejich rodičů.

Siamské a orientální kočky se začínají rozmnožovat okolo jednoho roku života, někdy přijde říje i dříve. Z hlediska chovného řádu se ale krytí povoluje až v roce. Pro kočku je to lepší, protože je už dostatečně vyspělá i vyzrálá, aby se mohla stát matkou. Siamky i orientálky jsou výborné mámy, často se stane, že se o koťata stará i více členů kočičí smečky chovatele. Všechny totiž chtějí pomáhat a leží u koťat, která se snaží aspoň čistit. Ne vždy se to však líbí jejich skutečné mámě, takže je na chovateli, aby posoudil, co je pro maličké a kočičí maminku to opravdu nejlepší, aby měly co nejméně stresu a co nejvíce klidu. Koťata jdou do světa ve 13 týdnech, do té doby musí být odčervená a naočkovaná základními vakcínami. Koťata i kočičí máma potřebují speciální potravu, určenou pro koťata a kojící matky.
Krmí se častěji, koťata až 5x denně. Také těhotné kočky potřebují speciální výživu, bohatou na proteiny a vitamíny. V poslední třetině březosti jim dávám krmivo určené pro koťata, které je pro tyto kočky nejvhodnější.

S péčí o kočku vám nejlépe poradí chovatel, od kterého si ji berete. Pokud se budete řídit jeho radami a svým srdcem, tak nemůžete udělat chybu. Každá kočka totiž potřebuje hlavně hodně lásky, času a porozumění svého páníčka. Pak se jí bude dařit dobře, a to je základní předpoklad k tomu, aby z ní vyrostla opravdová Diva.

kočky

PaedDr. Jana Stěničková

chovatelka a mezinárodní posuzovatelka siamských a orientálních koček,
předsedkyně sdružení chovatelů koček ZO Brno 36

Reklama